ŻADNA ZE SZKÓŁ NIE CHCE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO!

  • 01.08.2022, 11:32 (aktualizacja 27.08.2022, 11:51)
  • Jarosław Mazanek
ŻADNA ZE SZKÓŁ NIE CHCE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO! Podręcznik do przedmiotu HiT wydawnictwa Biały Kruk powszechnie bojkotowany

Podziel się:

Oceń:

W 2022 roku do liceów i techników w całej Polsce zawitał nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość (HiT). Nowy przedmiot zastępuje Wiedzę o Społeczeństwie (WOS) i od początku tej zmiany, forsowanej przez Ministra Edukacji Przemysława Czarnka, pojawiały się zarzuty, że przedmiot będzie tendencyjnie przedstawiał wizję współczesności, społeczeństwa „wg. linii politycznej PiS-u”, lub społeczeństwa takiego, jakim PiS chciałby je widzieć. Ale dopiero gdy ukazał się zatwierdzony przez MEN podręcznik, pełen przekłamań i błędów, przez całą Polskę przewija się bunt przeciwko stosowaniu w szkołach tego podręcznika. Wiele miast, wprost deklaruje, że nie będą stosowały podręcznika do HIT-u autorstwa Roszkowskiego. W Powiecie Myszkowskim, choć w starostwie jak wiemy rządzi PiS, żadna ze szkół nie potwierdziła, że zamierza stosować kontrowersyjny podręcznik!

Szczególnie bulwersujące są fragmenty podręcznika odnoszące się do stosowania nowoczesnych metod medycznych, które maja pomagać w walce z niepłodnością. Pan Roszkowski w sposób bezczelny i obrażający wiele Polek i Polaków starających się o dziecko odnosi się do tego tematu.  W jego podręczniku szkolnym znajdują się zapiski  potępiające dzieci pochodzące z in-vitro i klasyfikowanie ich jako „pochodzących z produkcji”. Oprócz uderzania w tematy in-vitro, autor uderza także w inne aspekty życia: feminizm porównuje do stalinizmu, uderza w środowisko LGBT, w rodziców samodzielnie wychowujących dzieci i w rozbite rodziny. 

Warto też zwrócić uwagę na liczbę przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na materiałach zdjęciowych w podręczniku wydawnictwa Biały Kruk. Na większości fotografii niezależnie od tematu tekstu, znajduje się albo prezes Jarosław Kaczyński, albo inni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Oto przykłady skandalicznych cytatów, które znajdują się w szkolnym podręczniku, z którego mają korzystać tak naprawdę jeszcze dzieci: 
„Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” – pisze Roszkowski w swoim podręczniku.
Cytowany fragment nie jest jedynym, który wzbudza duże emocje i kontrowersje. Kolejnym przykładem jest cytat mówiący, że „lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi, czasem tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium”
Kontrowersje wokół podręcznika wzbudzają nie tylko bulwersujące teksty, ale też drastyczne fotografie. W książce znajdują się zdjęcia martwych ludzi. Jednym z najbardziej drastycznych zdjęć jest fotografia żołnierzy z oddziału NZW Jana Malinowskiego „Stryja” – zamordowanych i przybitych do ściany stodoły. Są także inne przykłady: zdjęcie żołnierza niezłomnego Stanisława Marciniaka „Niewinnego”, zmuszonego do pozowania z ciałami zabitych przez UB kolegów, na początku książki jest zdjęcie powieszonych na haku mężczyzn – ofiar hitlerowców, także fotografia z identyfikacji zwłok więźniów zamordowanych przez Sowietów w Tarnopolu.
Burmistrz Ustrzyk Dolnych  Bartosz Romowicz, który też zapowiedział publicznie, że w jego liceum podręcznik nie będzie używany, opowiedział o poważnej wpadce w książce na temat jego miejscowości i części Podkarpacia: - Wystarczy popatrzeć na stronę 36. Mamy tam mapę Polski. Ona nie wskazuje, żeby Ustrzyki były obecnie w Polsce według tego podręcznika. To jak można w Ustrzykach Dolnych z takiego podręcznika nauczać? – powiedział w rozmowie z TOK FM. 
SZKOŁY POWIATU MYSZKOWSKIEGO  NIE CHCĄ TEGO PODRĘCZNIKA 
Przedmiot HIT, zwany też złośliwie KiT-em od 1 września 2022 ma być nauczany we wszystkich liceach i technikach. W Częstochowie wszystkie szkoły średnie jednoznacznie określiły, że podręcznik nie będzie u nich stosowany, a Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk już dano zadeklarował, że szkoły mu podległe nie będą podręcznika przepełnionego błędami i nienawiścią do licznych grup społecznych stosować. To o tyle ważne dla młodzieży z Myszkowa  i okolic, że niemały odsetek uczniów wybiera najlepsze częstochowskie licea na II etap edukacji. A jak jest w Powiecie Myszkowskim dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Myszkowie gdzie rządzi PiS ze starostą z tej partii Piotrem Kołodziejczykiem? 
Dyrektor Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach Danuta Służałek – Jaworska poinformowała, że nauczyciele historii z jej placówki „nie dokonali wyboru podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego na rok szkolny 2022/2023”. 
Podobną opinią  podzieliła się Izabela Skabek – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Myszkowie, która stwierdziła, że nauczyciele  w jej liceum już w czerwcu zdecydowali, że nie będą używać podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego. Dodała, że jej szkoła nie miała także, żadnych sugestii czy nacisków ze strony Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Myszkowie co do wyboru podręcznika do przedmiotu HiT. 
Jeżeli chodzi o Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie na Będuszu, dyrektor placówki Jerzy Bryś odpisał, że na dzień dzisiejszy w jego szkole nie dokonano jeszcze wyboru podręcznika do HiT-u, i że czekają  aż na rynku pojawi się „większa oferta”, tak aby można było dokonać najlepszego wyboru. 
Konkretnej wypowiedzi nie chciała udzielić dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie  Mariola Majewska. Oznajmiła, że podręcznik prof. Roszkowskiego „na chwilę obecną jest jedynym dopuszczonym podręcznikiem do nauczania nowego przedmiotu jakim jest Historia i Teraźniejszość. W opracowaniu przez WSiP jest inny podręcznik, obecnie niedostępny. Nauczycieli obowiązuje podstawa programowa i nie ma obowiązku korzystania z podręcznika”.
To wiemy: podręcznik Roszkowskiego jest jedyny, gdyż Ministerstwo Oświaty drugiego gotowego podręcznika,  wydawnictwa WSiP ciągle nie chce zatwierdzić. Mówi się nawet o jego blokowaniu, aby szkoły zmusić do używania jedynego zatwierdzonego. Ale w ZS1 nauczyciele podręcznik Roszkowskiego, jedyny dopuszczony, będą stosować, czy nie? 
Na nasze dodatkowe pytanie: czy nauczyciele ZS 1 im E. Kwiatkowskiego zamierzają skorzystać z podręcznika Wojciecha Roszkowskiego? Czy szkoła wskazuje uczniom ten podręcznik do zakupu i ilu uczniom ? -dyrektor Majewska ponownie odpowiedziała wymijająco, że: „nie narzuca konieczności wyboru podręcznika. Nauczycieli obowiązuje podstawa programowa, a nie podręcznik.”
Odpowiedź znaleźliśmy  wykazie podręczników jaki ZS 1 publikuje na swojej stronie internetowej. Dla przedmiotu „Historia i Nowoczesność” szkoła wpisała, że podręcznik: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP), choć podręcznik ten ciągle czeka na zatwierdzenie. Ale to oznacza, że szkoła nie chce stosować skandalicznego podręcznika Roszkowskiego (wydawnictwo Biały Kruk) i czeka na zatwierdzenie, od dawna gotowego, podręcznika WSiP-u.
Księgarnia: nie mamy zamówień na Roszkowskiego
W jednej z  myszkowskich księgarni, która zajmuje się również sprzedażą podręczników dowiedzieliśmy się, że żadna ze szkół,  nikt z nauczycieli nie pytał o dostępność podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego:  -Nie mamy zamówionej ani jednej sztuki tego podręcznika.
Lokalny PiS zachowuje rozsądek?
Do Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Myszkowie wysłaliśmy pytania  o to czy starostwo myszkowskie zbiera informacje, które szkoły będą stosować  kontrowersyjny podręcznik. Oraz czy Wydział kierował do szkół jakąś informację co do stosowania bądź niestosowania tego budzącego kontrowersję podręcznika? Odpowiedzi udzielił nam Marcin Pilis z Biura Promocji, Kultury i Sportu:
- Podręcznik do przedmiotu HiT, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski, został dopuszczony przez Ministerstwo Edukacji do użytku szkolnego. Obecnie trwa proces związany z uzyskaniem koniecznych pozytywnych recenzji przez drugi podręcznik do tego samego przedmiotu. Zgodnie z prawem (art. 22aa, ust. 1 ustawy o systemie oświaty), nauczyciele mają możliwość wyboru pozycji umożliwiającej realizację programu nauczania bądź mogą prowadzić zajęcia z pominięciem podręczników, ale w zgodzie z wymogami kształcenia w zakresie danego przedmiotu. Z informacji, jakie napłynęły ze szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat myszkowski nie wynika, aby obecnie któraś z placówek wybrała podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego. Wydział Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych nie kierował żadnych sugestii do szkół w tym zakresie – powiedział. 
W Szczekocinach będą uczyć, że kolega z ławki pochodzi „z produkcji”
Znaleźliśmy tylko jedną szkołę w bliższej i dalszej okolicy, gdzie do przedmiotu HIT ma być stosowany podręcznik wydawnictwa Biały Kruk, czyli kontrowersyjny podręcznik autorstwa Roszkowskiego. To Zespół Szkół w Szczekocinach, który od tego roku szkolnego przejęła gmina Szczekociny od Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Gminą rządzi Jacek Lipa z PiS-u. W  jego szkole uczniowie będą się uczyć, że kolega z ławki nie jest przez rodziców kochany, bo powstał w fabryce, a Ustrzyki Dolne do miasto w Ukrainie. (AM)

Jarosław Mazanek

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Matka pierwszoklasisty
Matka pierwszoklasisty 05.09.2022, 07:26
Już wydali 70 milionów zł na wybory kopertowe teraz wydają znowu kasę na podręcznik, którego nie chcą uczniowie rodzice i nauczyciele.
Nie chcemy Przedmiotu HIT chcemy powrotu do WOS!!!! Dobrze że w szkołach w myszkowskich nie wybrano inny podrecznik
Bartek
Bartek 13.09.2022, 21:37
Szanowna Pani. Czy wstydzi sie Pani swojego nazwiska????? Po drugie radze troche pouczyc sie polskiego, bo robi Pani bledy.
Anna
Anna 15.09.2022, 10:14
Szanowny Panie.
Pan wypomina innym a sam robi błędy i również nie podpisał się pan nazwiskiem !!!
Ja również jest za WOS i likwidacją HIT-u !!! Złożono pierwsze pozwy rodziców dzieci z In Vitro przeciwko autorowi i wydawcy podręcznika HIT.

Rodzic
Rodzic 04.09.2022, 14:10
Rodzice też nie chcą podręcznika Roszkowskiego i tyle na ten temat
Sandra
Sandra 01.09.2022, 09:49
Panie Redsktorze, Pan chyba dopisał samo zakończenie a podpisał całośc swoim nazwiskiem. Pomijając temat artykułu, to jest to normalnie napisany, przejrzysty bez osobistych zjadliwych epitetów tekst.
ola
ola 30.08.2022, 11:41
Właśnie jestem w trakcie studiowania podręcznika prof.W.Roszkowskiego do przedmiotu HiT i zapoznałam się ze str. 36 i mapą Polski i z treści opisu wynika, że ona dotyczy stanu sprzed 1951r. czyli stanu wynegocjowanego ostatecznie w Poczdamie przez "wielką czwórkę". Potem była korekta granic w ramach której doszło do wymiany części obszaru Polski w woj.lubelskim ze znajdującymi się tam pokładami węgla na część leżącą po stronie Ukraińskiej Republiki Radzieckiej i tak Ustrzyki Dolne znalazły się po stronie polskiej. Gdy dokładnie przeczyta się opis rysunku, to nie można mieć wątpliwości jakiego stanu mapa dotyczy, czyli stanu pojałtańskiego i poczdamskiego a przed korektą granicy Polskiej na Wschodzie. Więcej wiadomości można znaleźć w różnych materiałach historycznych pisanych i elektronicznych.
ola
ola 30.08.2022, 07:26
Miało być: Ustrzyk Dolnych a nie Ustrzyk Górnych
ola
ola 30.08.2022, 07:10
W kwestii mapy Polski ze str. 36 cytowanego podręcznika polecam szczegółowe zapoznanie się z historią powojenną Polski, bo tam państwo znajdziecie coś na temat korekty granicy wschodniej Polski, która dotyczyła podmiany fragmentów obszaru Polski i tym sposobem po 1951r. Ustrzyki Górne zostały wcielone do Polski, czyli przestały być częścią Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Polska oddała Ukrainie część należącą do województwa lubelskiego, na której znajdowały się pokłady węgla kamiennego. To tyle w kwestii suwerenności Polski i samodzielności krytycznego myślenia, nie kopiowania czyichś spostrzeżeń

Pozostałe