Kto musi być podatnikiem VAT za granicą?

  • 16.05.2022, 20:56 (aktualizacja 17.05.2022, 12:30)
  • Materiał zewnętrzny
Kto musi być podatnikiem VAT za granicą?

Podziel się:

Oceń:

Sprzedaż towarów za granicą to także VAT, którego obowiązek odprowadzania może dotyczyć nie tylko kraju prowadzenia działalności. Kiedy powinieneś odprowadzać VAT za granicą? Czym jest sprzedaż wysyłkowa i limity sprzedażowe? I czy to się w ogóle opłaca?

Sprzedaż zagraniczna – pamiętaj o obowiązkach

W niemal każdym rozwiniętym kraju na porządku dziennym jest sprzedaż towarów za granicę. VAT bywa nieodłączną częścią tych transakcji, ale nadal nie każdy przedsiębiorca jest świadomy tego, kiedy zaczynają go dotyczyć rozliczenia tego podatku w krajach, do których rozwija on swoją działalność. Przedsiębiorcy często łudzą się, że zagraniczne organy podatkowe będą zbyt zajęte lub po prostu zabraknie im narzędzi do kontrolowania wszystkich transakcji zagranicznych, jednak może to być bardzo złudne. To, że nie prowadzimy działalności w danym kraju, nie znaczy, że nie musimy rozliczać podatku VAT w tych krajach. Wystarczy, że dokonujemy określonych transakcji w danym kraju.

Sprzedaż towarów za granicę a VAT

Co do zasady transakcje podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie zostały wykonane. Jednocześnie VAT nie może być naliczany podwójnie, a więc jeśli podatek został rozliczony w Polsce, nie musi być rozliczany w kraju, którego dotyczy dana transakcja.

W Unii Europejskiej sprzedaż wysyłkowa to nic innego jak sprzedaż towarów wysyłanych z jednego kraju do drugiego. Taka sprzedaż odbywa się z poziomu jednego z magazynów w kraju odbiorcy lub innym kraju UE. Jeżeli mówimy o tym drugim przypadku, przedsiębiorcę powinny interesować tzw. limity sprzedażowe. Są one określane przez Komisję Europejską i wyznaczają poziom przychodów netto, powyżej którego przedsiębiorca musi rejestrować VAT w kraju, w którym dokonano sprzedaży towarów. VAT rozliczany jest wówczas według stawki, która odpowiada stawce podatku w danym kraju.

Więcej na temat limitów sprzedażowych przeczytasz na  https://taxology.co/pl/.

Sposób magazynowania kluczem do rozliczeń

Magazynowanie produktów może odbywać się w różnych miejscach niezależnie od kraju prowadzenia działalności i sprzedaży towarów np. za granicą, a VAT może wówczas podlegać obowiązkowej rejestracji w innym kraju Unii Europejskiej. Kiedy tak się dzieje? W sytuacji, gdy przenosimy nasze produkty do magazynów zlokalizowanych w innych krajach, powstaje obowiązek rozliczenia podatku VAT od przesyłek towarów pomiędzy krajami UE. Sprzedaż będzie się wiązać także z wysyłką produktów z innego kraju, a wtedy każda taka sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu w kraju magazynowania.

Wniosek jest taki, że niekoniecznie musimy zacząć sprzedaż towarów za granicą, aby VAT musiał być rozliczany w tych krajach, dlatego rozwijając swoją działalność na inne kraje UE, warto zatroszczyć się także o kontrolę nad rozliczeniami podatkowymi. Wejdź na: https://taxology.co/pl/kiedy-musisz-zarejestrowac-sie-w-innym-panstwie-jako-podatnik-vat/ i dowiedz się więcej o rozliczeniach podatku VAT za granicą.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe