Z cyklu „Na kartach historii” POPIERSIE PIERWSZEGO MARSZAŁKA POLSKI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ZAWIERCIU

  • 17.04.2022, 15:00
  • Damian Liszczyk
Z cyklu „Na kartach historii” POPIERSIE PIERWSZEGO MARSZAŁKA POLSKI JÓZEFA…

Podziel się:

Oceń:

(Zawiercie) 11 listopada 2014 roku na skwerze przy fontannie na Osiedlu „Żabki” w Zawierciu uroczyście zostało odsłonięte kamienne popiersie pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Rzeźba Marszałka Piłsudskiego powstała podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego realizowanego przez miasto Zawiercie oraz warszawską Akademię Sztuk Pięknych od 1 do 15 września 2014 roku. Wykonał ją Stanisław Lutostański, autor monumentalnych pomników w Pensylwanii, Virginii, Nowym Jorku oraz Polsce.

Na trzech ścianach granitowego postumentu podtrzymującego popiersie pierwszego Marszałka Polski na ścianie czołowej wykuto „Józef Piłsudski 1867-1935 Pierwszy Marszałek Polski KOMENDANTOWI W SETNĄ ROCZNICĘ WYMARSZU LEGIONÓW”, natomiast na bocznych ścianach obok legionowych orłów wykuto nazwiska 142 legionistów Ziemi Zawierciańskiej, uczestników walk o niepodległą Polskę.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych miasta z ówczesnym prezydentem miasta Zawiercie Ryszardem Machem, obecny był również wykonawca rzeźby Stanisław Lutostański, przedstawiciele środowisk kombatanckich z majorem Tadeuszem Klimasem, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy Zawiercia.

Obecnie pod pomnikiem corocznie odbywa się uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada oraz w dniu 5 grudnia członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP składają kwiaty z okazji urodzin Marszałka.

Tekst oraz zdjęcie:

Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe