Z cyklu „Na kartach historii” DZIAŁANIA WOJENNE NA GÓRZE ŚW. PIOTRA W PILICY

  • 30.03.2022, 11:30
  • Damian Liszczyk
Z cyklu „Na kartach historii” DZIAŁANIA WOJENNE NA GÓRZE ŚW. PIOTRA W…

Podziel się:

Oceń:

W Pilicy wznosi się Góra Św. Piotra, na której znajdował się zabytkowy modrzewiowy kościółek pw. Św. Piotra i Pawła z XVI wieku. Niestety w wyniku działań wojennych w styczniu 1945 roku kościół spłonął. Widok płonącego zabytku pozostał mieszkańcom Pilicy w pamięci na całe życie.

W styczniu 1945 roku ofensywa Armii Czerwonej 43 Korpusu generała Anatola Andriejewa przeprowadza atak przez Pilicę i Wolbrom w kierunku na Sławków. W jego składzie działa 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina, która w zaciętych walkach zmierza na Pilicę i Dłużec. W tym rejonie niemiecka 75 dywizja piechoty broni podejścia na Olkusz. Prawdopodobnie w walkach bierze również udział 68 dywizja piechoty, która wycofywała się przez Pilicę do Ogrodzieńca.

17 stycznia 1945 roku ok. godz. 9:30 atak Armii Czerwonej przeszedł przez wzgórza nad Dobrą w kierunku drogi do Dzwonowic. Dochodzi do licznych kontrataków, a nawet do walki wręcz z niemieckimi żołnierzami. Ok. godziny 14:00 w trakcie prowadzonych walk zaczął płonąć kościółek pw. Św. Piotra i Pawła. Najprawdopodobniej w pobliżu kościółka na Górze św. Piotra znajdowała się niemiecka pozycja obronna lub punkt obserwacyjny, który został ostrzelany przez radziecką artylerię.

W finale walk 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina zajęła Pilicę i Dłużec. W wyniku walk zginęło 82 żołnierzy radzieckich. W czasie walk piliczanie schronili się w podziemiach kościoła OO. Franciszkanów. Ok. godz. 15 mieszkańcy zaczęli wychodzić z franciszkańskich piwnic, ich oczom ukazał się płonący kościółek na Górze św. Piotra.

W 1947 roku parafianie odbudowali częściowo ocalałą z pożaru murowaną zakrystię. W 1995 roku na wspomnianej zakrystii odsłonięto tablicę pamiątkową, na której jest napis: „Obrałem i poświęciłem to miejsce, aby tam imię moje było na wieki” 2 krn. 7,16 W 50-TĄ ROCZNICĘ SPALENIA KOŚCIOŁA ŚW. PIOTRA I PAWŁA – 17.I.1945 r. PARAFIANIE PILICY. PILICA, 29.VI.1995r.”.

Wspomnieć należy, że jeszcze w latach 60-tych XX wieku, na miejscu stoczonych walk odnajdywano w ziemi liczne łuski różnego kalibru. Obecnie na Górze św. Piotra możemy oglądać ocalałą drewnianą dzwonnicę, fragmenty średniowiecznych fundamentów kościoła św. Piotra, oryginalne ogrodzenie z XVIII wieku oraz nagrobki z dawnego cmentarza, który otaczał kościółek.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe