Ranking demograficzny Wspólnoty: WZROST LICZBY LUDNOŚCI W ŻARKACH I PORAJU

  • 25.01.2022, 15:00
Ranking demograficzny Wspólnoty: WZROST LICZBY LUDNOŚCI W ŻARKACH I PORAJU

Podziel się:

Oceń:

(powiat myszkowski) W grudniu Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking zmian demograficznych na przestrzeni lat 2004-2020. Spośród gmin powiatu myszkowskiego trzy odnotowały we wskazanym czasie zmniejszenie liczby mieszkańców. Najwyższy spadek wskazano w stolicy naszego powiatu, a wyniósł on prawie nieco ponad 5,3%. Gminy, w których przybyło mieszkańców to Żarki i Poraj.

W rankingu „Zmiany demograficzne 2004-2020” pisma Wspólnota przedstawiono jak we wskazanych latach zmieniła się liczba ludności w poszczególnych gminach w całym kraju. Autorami opracowania są prof. Paweł Swianiewicz (profesor ekonomii, kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego;) i Julita Łukomska (adiunkt w tej samej Katedrze). Przyjrzeli się oni jednostkom samorządu terytorialnego pod kątem procesu depopulacji i starzenia się ludności.

- Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się w tym czasie o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. To znaczny ubytek, choć warto wspomnieć, że w niektórych krajach europejskich zjawisko depopulacji gmin zaznacza się jeszcze bardziej dramatycznie niż w Polsce. Ze swoich doświadczeń w pracy w różnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej mogę wspomnieć gminy w Albanii. (…) W najbardziej skrajnym przypadku (…) populacja gminy w ciągu zaledwie dziesięciu lat spadła o 90 proc. – z około 3000 w 2001 do około 300 w 2011. Tak gwałtowna zmiana była rzecz jasna zagrożeniem dla egzystencji gminy jako odrębnej jednostki samorządowej. Zmiany ludnościowe były zresztą jedną z przesłanek reformy samorządowej wprowadzonej w 2015 roku, która zmniejszyła liczbę gmin w Albanii z ponad 350 do nieco ponad 60. Zmiany demograficzne w Polsce nie mają tak gwałtownego przebiegu, ale nie można wykluczyć, że silna depopulacja niektórych gmin może w przyszłości wymusić zmiany na mapie podziału administracyjnego poprzez likwidację gmin o najmniejszej i szybko zmniejszającej się liczbie ludności – czytamy w grudniowej publikacji Wspólnoty.

WIĘKSZOŚĆ MIAST WOJEWÓDZKICH ODNOTOWAŁA SPADEK

Wśród miast wojewódzkich, liczba ludności Katowic w latach 2004-2020 spadła o 9,17%. Zmniejszenie liczby ludności odnotowano w większości stolic wojewódzkich – 11 z 16 miast. „Na plusie” są Białystok (wzrost o 0,45%), Wrocław (+ 0,89%), Gdańsk (+ 2,56%), Kraków (+ 2,98%), Zielona Góra (+ 4,87%), Warszawa (+ 5,98%) i Rzeszów (+ 10,22%).

W MYSZKOWIE I KOZIEGŁOWACH MIESZKAŃCÓW MNIEJ, W ŻARKACH WIĘCEJ

Wśród 267 miast powiatowych w 194 z nich odnotowano zmniejszenie się liczby ludności. Myszków znajduje się na 90 miejscu. Z danych opublikowanych w rankingu Wspólnoty wynika, że w latach 2004-2020 w stolicy powiatu myszkowskiego liczba ludności zmniejszyła się o 5,32%.

W kategorii „miasta inne” uwzględniono 611 gmin. W ciągu ostatnich kilkunastu lat aż w 410 z nich zanotowano spadek liczby mieszkańców. Na tej liście znajdują się dwie gminy z terenu powiatu myszkowskiego – Koziegłowy i Żarki.

W Koziegłowach w latach 2004-2020 odnotowano zmniejszenie liczby mieszkańców, ale relatywnie nieduże – spadek wyniósł tutaj 0,75%. Z kolei w Żarkach liczba ludności wzrosła. Zgodnie z danymi opublikowanymi w rankingu Wspólnoty, w latach 2004-2020 w liczba ludności w Żarkach wzrosła o 3,63%.

PORAJ +2%, NIEGOWA -4%

Spośród łącznej liczby 1532 gmin wiejskich w całej Polsce, w nieco ponad połowie z nich spadła liczba ludności. Z terenu powiatu myszkowskiego uwzględnione tutaj zostały Niegowa i Poraj. Wzrost liczby mieszkańców zanotowała druga z gminy. W latach 2004-2020 liczba ludności w Poraju wzrosła o 2,05%. Niestety, Niegowa jest „na minusie”. We wskazanym przedziale czasowym, gmina ta odnotowała spadek liczby mieszkańców o 4,06%. (es) Foto: miastomyszkow.pl, ugporaj.pl, kozieglowy.pl,

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe