PRACE PORZĄDKOWO-RENOWACYJNE W MIEJSCU WALK Z 1914 ROKU W WOLI KOCIKOWEJ (GM. PILICA)

  • 18.06.2021, 11:00
  • Damian Liszczyk
PRACE PORZĄDKOWO-RENOWACYJNE W MIEJSCU WALK Z 1914 ROKU W WOLI KOCIKOWEJ…

Podziel się:

Oceń:

21 maja 2021 roku członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej st. kpr. rez. Damian Liszczyk wraz z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim przeprowadzili prace porządkowo-renowacyjne w miejscu walk prowadzonych w czasie I wojny światowej w 1914 roku w Woli Kocikowej (Gmina Pilica pow. zawierciański).

W tym szczególnym miejscu, gdzie prowadzone były walki w czasie „Wielkiej Wojny” pod Pilicą (temat szerzej opisany w artykule z cyklu „Na kartach historii” w Kurierze Zawierciańskim nr 4 z dn. 22.01.2021), wspólne przedsięwzięcie zrealizowali st. kpr. rez. Damian Liszczyk oraz Maciej Świderski z Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w ramach akcji kultywowania pamięci o Miejscach Pamięci Narodowej. Dokonano montażu nowego krzyża na zbiorowej mogile wojennej żołnierzy rosyjskich poległych w listopadzie 1914 roku, ponieważ poprzedni krzyż u podstawy spróchniał, zabezpieczono drewnochronem główną tablicę informacyjną oraz założono dodatkowe tabliczki informacyjne. Uporządkowane z leżących gałęzi zostały również dołki strzeleckie, gdzie walczyli żołnierze austro-węgierscy I Korpusu 12 dywizji z Krakowa, 56 pułku piechoty z Wadowic (popularne „Jacki”, skład ok. 88% Polaków) oraz 18 i 75 rosyjskiej dywizji w listopadzie oraz grudniu 1914 roku. Nadmienić należy, że nowy krzyż na mogiłę wojenną wykonał sołtys Ryczowa Leszek Janus, natomiast środki do renowacji MPN zostały sfinansowane ze składek członków Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP.
Tekst oraz zdjęcie:
Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe