Drzewko Dziedzictwa PTTK w Myszkowie

  • 17.05.2021, 16:40 (aktualizacja 17.05.2021, 16:44)
  • red
Drzewko Dziedzictwa PTTK w Myszkowie
Odbywająca się w sobotę 26 września 2020 w Myszkowie VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna zgromadziła 36 turystów w wieku od 10 do 74 lat. Turystyczne święto rozpoczęto na skwerze w pobliżu Urzędu Miasta, na którym zasadzono 2-metrowej wysokości dąb - Drzewko Dziedzictwa PTTK. Sadzonka przywędrowała z Siewierza.

W akcji sadzenia drzewka uczestniczył burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, zastępca Nadleśniczego w Siewierzu Mariusz Kowalski, prezes Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Elżbieta Matysiewicz, leśniczy w Lgocie Michał Kulak oraz rowerzyści z Klubu Osiedlowego PTTK „M-2”. Nadleśniczy wygłosił ciekawą pogadankę o lasach, drzewach i ochronie przyrody, a prezes klubu PTTK przypomniał w skrócie historię PTTK; nadmienił, iż w roku jubileuszu 70-lecia PTTK (powstało 17 grudnia 1950 r. w Warszawie) tę samą rocznicę świętuje Myszków, który stał się miastem w 1950 r. W ogóle - nadmienił - akcja sadzenia Drzewek Dziedzictwa odbywa się w 70 aktywnych turystycznie miejscowościach naszego kraju, m. in. w Sosnowcu, Kaliszu, Płocku, Skierniewicach, dla uczczenia jubileuszu 70-lecia PTTK. Prowadzący spotkanie prezes Klubu Osiedlowego PTTK „M-2” Marian Kotarski odebrał od zgromadzonych życzenia pod adresem PTTK z okazji jubileuszu 70-lecia, w tym list gratulacyjny od Burmistrza. 
Gości oraz najaktywniejszych rowerzystów obdarowano jubileuszowymi „kominami” z symbolami PTTK i leśnictwa, bardzo praktycznymi w obecnych czasach, gdyż komin w razie potrzeby spełnia rolę maseczki antywirusowej (a ta bywa konieczna w roku pandemii koronawirusa), nadto chroni gardło w chłodne dni. W trakcie ceremonii legitymacje dożywotnich przodowników turystyki kolarskiej PTTK otrzymali Ryszard Konopka, Sławomir Struski i Michał Jagieło; w poczet Miłośników Ziemi Myszkowskiej przyjęto wręczając legitymacje i odznaki krajoznawcze obydwu leśników, tj. p. M. Kowalskiego i M. Kulaka.Dla turystów przygotowano okolicznościową pieczątkę. Po ceremonii turyści odbyli przejażdżkę obrzeżami miasta udając się na Ciszówkę na XXVI prażonki klubowe. Aura, mimo że kapryśna, sprzyjała turystom, bo zaczęło padać dopiero po wystawieniu garnków z ogniska, a jednocześnie deszcz podlał tyle co posadzone drzewko. Mamy nadzieję, że dąb będzie rósł na chwałę miasta i PTTK. W niedzielę kontynuowano Sztafetę: myszkowianie, korzystając z finansowego wsparcia Burmistrza odbyli wycieczkę autokarową po ziemi piotrkowskiej, odwiedzając Muzeum Miejskie w Piotrkowie (założone w 1909 r. przez ówczesne Polskie Towarzystwo Krajoznawcze) i muzeum w kapitularzu aktualnego pomnika historii Polski w sulejowskim Podklasztorzu (przez wiele lat prowadzone przez PTTK). Zdjęcia Robert Kotarski

red

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe