Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 11 grudnia 2025 07:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PRZYBLIŻAJĄ MIESZKAŃCOM RĘKODZIEŁO Z ŁYKÓW

(Koziegłowy) „Łyk(o) Tradycji” to nazwa projektu, który zakłada cykl zajęć dla grup w każdym wieku. W spotkaniach wzięło łącznie udział 600 osób. Projekt realizują Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów oraz Osikowa Dolina. Czym jest tytułowe łyko? To wiórki drzewne, z których wytwarzane było rękodzieło ludowe. Organizowane warsztaty rękodzielnicze mają przybliżyć lokalne dziedzictwo kulturowe i tradycję.
Podziel się
Oceń

Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego koordynatorem jest Izabela Churas - etnograf, pracownik MGOPK w Koziegłowach.Spotkania warsztatowe odbywają się w Osikowej Dolinie w poszczególnych grupach wiekowych, a ich uczestnicy poznają sposób wytwarzania rękodzieła z drzewa osikowego. Z wiórek wyrabia się na przykład kapelusze, kwiaty oraz elementy dekoracyjne.
Rękodzieło propaguje koziegłowskie Koło Gospodyń Wiejskich, którego historia sięga 100 lat. - Gospodynie aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc we współpracy z Osikową Doliną największy kapelusz świata z łyka osikowego. Panie z KGW brały tez udział w tworzeniu gigantycznego Orła Białego prezentowanego w 2019 r. w biało-czerwonym korowodzie w Warszawie. To właśnie gospodynie wraz z instruktorami przekazują uczestnikom projektu wiedzę, jak na przełomie lat zmieniały się wyroby z łyka osikowego – przekazuje Urząd Gminy i Miasta w Koziegłowach.
W warsztatach realizowanych w ramach projektu „Łyk(o) Tradycji” będzie mogło wziąć udział w sumie 600 osób w podziale na 25 grup. Podczas zajęć uczestnicy mają zostać zapoznani z tradycją i współczesnością osikowego łyka, z historią wyrobów osikowych, a na koniec uczestnicy wykonują z wiórków drewna białego orła. Podczas warsztatów odbywają się również spotkania z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, można też liczyć na opowieści i przyśpiewki zespołu śpiewaczego Ziemianki. 
(es) Foto: UGiM Koziegłowy


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po co ten sarkazm? Zapowiadane na czwartek 11 grudnia spotkanie w MDK z mieszkańcami organizuje, a więc płaci za salę i wszystkie inne koszty inwestor, czyli firma Permia 1. Spotkania w starostwie, w UM Myszków czy w Poraju były organizowane przez samorządy, które albo chciały się coś dowiedzieć, albo nie (starostwo myszkowskie). Jaki ma w tym interes Konfederacja? Proszę pytać Mentzena. On jest za dobrowolnym ZUS, likwidacją NFZ na jednocześnie teraz cała Konfa drze szaty, że NFZ "bankrukuje" ich zdanem. Choć to nieprawda. Jest deficyt w finansach NFZ, ale to powinno Konfederację cieszyć. Są przecież za likwidacją publicznej służby zdrowia, co jest prostą konsekwencją dobrowolnego ZUS (część to składka zdrowotna). Nie ma ZUS, nie ma emerytur, lekarz tylko prywatnie, czyli konfederacje eldorado?Data dodania komentarza: 10.12.2025, 14:52Źródło komentarza: BYŁ 2007 ROK. DYSKUTOWANO O STREFIE PRZEMYSŁOWEJ. O SZANSACH NA KOPALNIĘ WOLFRAMU. NIE BYŁO SPORÓW!Autor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: Która szkoła ma nauczycieli matematyki bez wykształcenia ? Ja takiej nie znamData dodania komentarza: 10.12.2025, 07:14Źródło komentarza: KONFEDERACJA POCZUŁA KREW. „ZJADAJĄ” PIS, również w sprawie kopalni!Autor komentarza: Polak RodzimyTreść komentarza: Zastanawia mnie kto buli za tę całą medialną hucpę?. Kasa musi być duża bo nawet KONFITURACJA postanowiła zarobić .... Bo ja jakoś nie widzę tam polskich kapitalistów.Ale może sie mylę?. No to proszę Waszą Redakcje - kto buli za te spotkania, gazetki za wynajęte sale w MDK? Dajcie Myszkowianom po nazwisku tych darczyńców . Coby mogli im w oczy ... chciałem rzec spojrzeć.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 00:47Źródło komentarza: BYŁ 2007 ROK. DYSKUTOWANO O STREFIE PRZEMYSŁOWEJ. O SZANSACH NA KOPALNIĘ WOLFRAMU. NIE BYŁO SPORÓW!Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: A to ciekawe Wiśnia krótka ma pamięć w 2007 była za to co teraz się zmieniło?!😂 wtedy to jej nawet niemieckie udziały nie przeszkadzały 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.12.2025, 22:21Źródło komentarza: BYŁ 2007 ROK. DYSKUTOWANO O STREFIE PRZEMYSŁOWEJ. O SZANSACH NA KOPALNIĘ WOLFRAMU. NIE BYŁO SPORÓW!Autor komentarza: 🏍️Treść komentarza: 👍🏍️Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:52Źródło komentarza: Sympatyczny prezent od Hondy. Tylko pierwszych 1000 nabywców Honda Gold Wing Tour 50th AnniversaryAutor komentarza: HandelTreść komentarza: Czy na dzień 8 grudnia 2025 roku coś się zmieniło w tym temacie? Czy można te kartki dać za szybę czy nie można?Data dodania komentarza: 8.12.2025, 11:50Źródło komentarza: ZA KARTKI ZA SZYBAMI AUT KARY NIE BĘDZIE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama