Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 22 stycznia 2026 09:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

GALERIA SZTUKI W ZAWIERCIU "Stara Łaźnia"

Od 1 września 2020 mieszkańcy Zawiercia i okolic mogą odwiedzać Galerię „Stara Łaźnia”, która mieści się w budynku dawnej łaźni miejskiej na byłym osiedlu robotniczym Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, który stoi przy ulicy Bohaterów Westerplatte. W galerii będzie można zobaczyć m.in. dzieła malarza, honorowego obywatela miasta Zawiercie śp. Leszka Dutki oraz kryształy pochodzące z zawierciańskiej huty szkła. Galeria przenosi się z ulicy Leśnej, gdzie mieściła się przez poprzednie kilka lat.
Podziel się
Oceń

Budynek dawnej łaźni miejskiej w którym będzie czynna galeria sztuki przez ostatnie miesiące został gruntownie zmodernizowany. Wykonano prace związane z renowacją budynku zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu obiektu. Inwestycja kosztowała niemal 3,8 mln złotych, część sfinansowano z pozyskanego dofinansowania z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. 
O istocie tej inwestycji przekonywał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski: „-To szczególne miejsce na mapie Zawiercia. Długo wyczekiwana galeria sztuki, w której nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki. To obiekt, który połączy pokolenia, ponieważ będzie odpowiadał na potrzeby osób w każdym wieku”.

Co znajdzie się w Galerii Stara Łaźnia?
W Galerii znajdą się dzieła zawierciańskiego artysty i Honorowego Miasta Zawiercia śp. Leszka Dutki, które wcześniej znajdowały się w Galerii Muzealnej przy ulicy Leśnej w Zawierciu. 
Jak mówią twórcy Galerii Stara Łaźnia ważne było również, aby uratować eksponaty z nieistniejącej już Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu, które będzie można obejrzeć w nowo otwartej galerii sztuki w Zawierciu oraz oraz w Pałacu Schoena w Sosnowcu. Między tymi dwoma miejscami nawiązana została współpraca: „Nawiązaliśmy również współpracę z Sosnowcem. Będzie polegać na wymianie i wypożyczaniu eksponatów, wspólnym organizowaniu wystaw dotyczących szkła z Huty Szkła Gospodarczego, pomocy merytorycznej dotyczącej pochodzenia szkła, prowadzeniu spotkań autorskich, wymianie i wypożyczaniu zbiorów muzealnych” – mówił naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Zawierciu Patryk Drabek. W Galerii pojawi się również fotografia artystyczna i reportażowa, a także szeroko pojęta sztuka współczesna – dzieła malarskie, rysunki, grafiki, rzeźba, szkło użytkowe i ceramika. 
W galerii został zastosowany nowatorski system wystawienniczy, dzięki któremu w galerii prezentowane mogą być nie tylko prace płaskie, ale także formy przestrzenne takie jak szkło użytkowe, szkło artystyczne, rzeźby lub tkaniny. 
Galeria Stara Łaźnia działa od 1 września od poniedziałku do soboty w godzinach od 12 do 17. Obecnie ze względu na obowiązujące obostrzenia w budynku może przebywać do 5 osób, obowiązuje maseczka i dezynfekcja rąk. Wstęp jest bezpłatny. 
(ps) Foto: Paula Sobota / UM Zawiercie 
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Jak ktoś sam SIEBIE nazywa „prorokiem” to wszystko jasne…Data dodania komentarza: 20.01.2026, 11:31Źródło komentarza: Sekta czy nowy Kościół z Czatachowy? Ruszył proces o eksmisję księdza Daniela Galusa, który nazwał się ProrokiemAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Po przeczytaniu artykułu przypomniała mi się książka „Imię Róży” Umberto Eco. Postawa Wilhelma (racjonalizm i rozum) kontra fanatyzm i zabobony.Data dodania komentarza: 18.01.2026, 18:56Źródło komentarza: Sekta czy nowy Kościół z Czatachowy? Ruszył proces o eksmisję księdza Daniela Galusa, który nazwał się ProrokiemAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Pasuje do tego chlewu na Wiejskiej idealnie! Przynajmniej jednej gnidy w powiecie będzie mniej.Data dodania komentarza: 18.01.2026, 16:37Źródło komentarza: Starosta z PiS zarabia więcej niż to wynika z uchwał. Nawet 20 tysięcy więcejAutor komentarza: ZetkiTreść komentarza: Nie dziwię się, że moi znajomi i tak jak ja nie chcemy ślubu kościelnego. Cześć z nas wierzy w Boga ale z kościołem nie chce mieć nic wspólnego. Nie chcemy słuchać w kościele na kogo mamy głosować. Cześć „Zetek” po prostu jest ateistami czy się komuś to podoba czy nie.Jeszcze inni żyją szczęśliwie w wolnych związkach ale 60 latki tego nie zrozumieją! Jeżeli kościół chce przyciągnąć młodsze pokoleniu musi się zreformowaćData dodania komentarza: 16.01.2026, 17:52Źródło komentarza: MYSZKÓW. W 2025 ROKU ZAWARTO WIĘCEJ MAŁŻEŃSTW CYWILNYCH NIŻ KONKORDATOWYCH (KOŚCIELNYCH)Autor komentarza: MłodyTreść komentarza: Dlatego potrzebna jest kopalnia powstaną nowe miejsca pracy, będą modzi górnicy z Katowic przyjeżdżać i część z nich osiedlać. Zetki nie wyjadą albo nie będzie nic i miasto się zwinie i tyleData dodania komentarza: 16.01.2026, 17:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. W 2025 ROKU ZAWARTO WIĘCEJ MAŁŻEŃSTW CYWILNYCH NIŻ KONKORDATOWYCH (KOŚCIELNYCH)Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Bardzo dobrze redakcja trzeba im patrzeć na ręce 👍Data dodania komentarza: 16.01.2026, 17:26Źródło komentarza: Starosta z PiS zarabia więcej niż to wynika z uchwał. Nawet 20 tysięcy więcej
Reklama
Reklama
Reklama