JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED SKOPIOWANIEM KARTY PŁATNICZEJ

  • 01.01.2021, 16:20
Pomysłowość przestępców oraz ich metody działania wciąż idą naprzód. Możliwe jest – choć może nie wszyscy o tym wiedzą – skopiowanie zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Służy to zrobieniu kopii, która pozwoli na dokonywanie płatności lub wypłatę gotówki z bankomatu. Skopiowaną kartą przestępca może wykonywać wszystkie operacje, tak jak czyni się to oryginalną kartą. Co zrobić, aby nie paść ofiarą tego przestępstwa, które nazywane jest skimmingiem?

Z takim przestępstwem można mieć do czynienia w placówce handlowej lub w bankomacie. W pierwszym przypadku polega on na skopiowaniu karty przez kogoś, komu podaliśmy na chwilę naszą kartę, np. po to, by nią zapłacić. Tutaj nie zawsze przestępca może poznać PIN do naszej karty, więc jej kopia może się przydać w przypadku kart, którymi możemy zapłacić bez wpisywania PIN-u. Bez kodu niemożliwie jest również pobranie gotówki z bankomatu.
Drugi rodzaj skimmingu to skimming bankomatowy. Jest on znacznie bardziej niebezpieczny. Przestępcy instalują na bankomatach lub w ich czytnikach urządzenia, które służą do pozyskania danych z paska magnetycznego karty oraz PIN-u.
- Kamera, fałszywa klawiatura lub płaska płytka obwodu umieszczona w czytniku na kartę dzięki której można podsłuchać i zmanipulować komunikację między terminalem a chipem i uzyskać numer PIN. Zarejestrowane w ten sposób informacje są najczęściej transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów – wyjaśnia myszkowska policja.
Jak uchronić się przed skimmingiem? Najlepiej korzystać z bankomatów, które są wewnątrz banków, bo prawdopodobieństwo, że ktoś zainstalował tam urządzenie do skimmingu jest naprawdę niewielkie. Należy być czujnym i zwrócić uwagę na wygląd bankomatu. Jeśli nasze podejrzenie wzbudzi np. wystający i niepasujący do całości bankomatu element (np. klawiatura, nakładka na miejsce wsuwania karty, elementy nad klawiaturą bankomatu), to lepiej skorzystajmy z innego punktu. - Wpisując natomiast kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować – radzi Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie.
Swoją kartę można chronić, nosząc ją w specjalnym etui, które uniemożliwia odczytanie danych z karty na odległość, np. w centrum handlowym lub komunikacji publicznej. (es)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe