WOJEWÓDZTWO OGŁOSIŁO WYNIKI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

  • 30.12.2020, 13:06
  • red
W ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego dofinansowanie otrzymają dwa zadania z terenu powiatu zawierciańskiego. Pierwszy z nich to zakup strojów dla grup artystycznych. Drugi projekt polega na doposażeniu w defibrylatory miejscowości naszego powiatu.

W ramach budżetu obywatelskiego można zgłosić pomysł na zadanie wojewódzkie lub podregionalne. O tym, które zadania otrzymają środki na realizację decydują głosy mieszkańców. W I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego zadania podzielone były na projekty o zasięgu wojewódzkim oraz na siedem podregionów. Spośród projektów wojewódzkich do dofinansowania wybrano: „Budowę wolier dla panter śnieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym”; „Konserwację kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej”; „Pociąg do Kultury” (tańsze bilety na przejazd pociągiem do kina, teatru, opery, muzeum, na festiwale i przeglądy itp.); „Park na tak! Plac zabaw w Parku Śląskim”.
W podregionie obejmującym powiaty będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec o głosy mieszkańców i środki z budżetu województwa walczyło czternaście projektów. Dofinansowanie otrzyma pięć z nich, a są to: „Rozbudowa parkingu przy szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu” - 2638 głosów, szacunkowy koszt 560 tys. zł; „Bezpieczne wody Zagłębia” (podniesienie standardu walorów użytkowych, zwiększenie dostępności do różnych form rekreacji zbiorników Przeczyce i Kuźnica Warężyńska (Pogoria 4) – 1193 głosy, szacunkowy koszt n104,5 tys. zł; „Doposażenie Szkolnej Orkiestry Dętej Allegretto z Rogoźnika” – 817 głosów, szacunkowy koszt 57,2 tys. zł; „Rozwój działalności artystycznych i kreatywna promocja kultury poprzez zakup strojów dla zespołów działających na terenie województwa śląskiego” – 790 głosów, szacunkowy koszt 56,5 tys. zł; „BO życie jest w naszych rękach” (doposażenie w defibrylatory miejscowości na terenie powiatu zawierciańskiego oraz miasta na prawach powiatu Jaworzna) – 670 głosów, szacunkowy koszt 342 tys. zł.

LOKALNI ARTYŚCI BĘDĄ MIELI NOWE STROJE
56,5 tysiąca złotych z wojewódzkiego budżetu przeznaczone zostanie na zakup strojów ludowych dla zespołów z naszego powiatu. Trafią one do trzynastu zespołów z Łaz, Poręby i Siewierza, a są to: grupy dziecięce Muzo Skrzaty, ŚpiewoLudki i ŚpiewoNutki, Niezapominajka, grupy młodzieżowe: In Tono i Sweet Voices, dorośli: Studio Art., seniorzy: Złota Jesień, Semafor, Retro, Siewierzanie, Niezapominajki, Niwczanki. Stroje bardzo się przydadzą, bo dotychczas dzieci, młodzież, dorośli nie mieli odpowiednich strojów, a stroje grup senioralnych są zniszczone i nie nadają się do dalszego użytkowania.
Autorami projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego są Karol Hadrych i Grzegorz Piłka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.
- Budżet obywatelski województwa śląskiego pierwsza edycja to program, do którego wspólnie z Grzegorzem Piłką przygotowaliśmy wniosek polegający na zakupie strojów artystycznych dla zespołów działających w gminach Łazy, Poręba i Siewierz. Są to zespoły dziecięce, młodzieżowe, dorosłe i senioralne. Łącznie tych zespołów jest trzynaście. Złożyliśmy stosowny wniosek do programu. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej nasz projekt został dopuszczony do głosowania, czyli mieszkańcy województwa śląskiego mogli oddawać głosy za pomocą systemu SMS na nasz projekt i tak też się stało, że nasz projekt otrzymał bardzo dużą liczbę głosów i został wyróżniony w gronie tych projektów, które otrzymały dofinansowanie. Jest to kwota blisko 56,5 tys. W chwili obecnej jest podpisana umowa już przez Marszałka w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, który jest naszym opiekunem merytorycznym tego projektu. I w chwili obecnej trwa już rozeznanie cenowe, rozeznanie, które polega na wyborze strojów przez poszczególne grupy i projekt będzie zakończony w tym roku. Zakończy się taką prezentacją, zespoły zaprezentują swoje umiejętności, jak również już tą pełną krasę w strojach w ramach koncertu, który w zależności od sytuacji będzie zorganizowany albo na żywo, albo w formie online – mówi Karol Hadrych z MOK Łazy. (es)

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe