W niedzielę wybory. A jak głosowaliśmy 5 lat temu?

  • 07.12.2020, 15:32
  • Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę 28 czerwca I tura wyborów prezydenckich. Pięć lat temu I tura wyborów prezydenckich odbyła się 10 maja 2015 roku. Jak wtedy głosowaliśmy? Andrzej Duda z PiS, który po II turze został Prezydentem RP prowadził w I turze w naszym powiecie, urzędujący wówczas Prezydent Bronisław Komorowski był drugi. Paweł Kukiz, którego kariera polityczna zaczęła się od tamtych wyborów w naszym powiecie zdobył III wynik i jego poparcie na terenie Powiatu Myszkowskiego (23,6%) było wyższe niż ogólnopolskie. Co się zmieniło? Jak I tura wyborów przebiegnie 28 maja?

Podstawowa sprawa to zmiana lidera. Jest nim w I turze wg wszystkich sondaży, urzędujący Prezydent Andrzej Duda. Goni za nim Rafał Trzaskowski z KO, z trzecim miejscem sytuacja jest bardzo zmienna, a sondaże się rozmijają. Ale jedno z ciekawszych porównań do sytuacji z 2015 roku jest takie, że wtedy trzeci w wyścigu Paweł Kukiz, dziś wspiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. 
Wybory już w niedzielę. Kandydaci w nich startujący dwoją się i troją, żeby do czasu ciszy wyborczej pokazać się w jak największej liczbie miejscowości, udzielić ostatnich wywiadów, wymienić serdeczności.  Wydaje się, że dla przekonanych, nic to już nie zmienia. Decydujące będą głosy niezdecydowanych oraz frekwencja wyborcza. Pomysł rządu, by premiować wozami strażackimi gminy z najwyższą frekwencją kontrowersyjny, sztaby konkurujące z Andrzejem Dudą zgodnie określały to rozwiązanie jako korupcję polityczną. Nam przypomina to raczej wódkę (zdarzały się i buty!) rozdawaną przez niektórych kandydatów na radnych czy wójtów w wyborach samorządowych. Ale, co ciekawe, kandydaci, których o takie nieetycznie działania posądzano, nie zawsze wygrywali wybory!  Może więc być tak, że mieszkańcy się zmobilizują, osiągną najwyższą frekwencję, tylko… zagłosują nie na Dudę! Ciekawe, czy wtedy Władza, nie odwoła konkursu, albo Przypominamy  artykuł z 2015 o wynikach I tury w wyborów prezydenckich na terenie naszego powiatu. Wydaje się po 5 latach ciekawą lekturą do wspomnień i porównań z obecną sytuacją. 

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/4568,duda-zwyciezca-w-powiecie-myszkowskim

 

 

Jarosław Mazanek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe