Miejsce dla bocianów u pani Zofii z Jaworznika

  • 13.11.2020, 14:58
  • Jarosław Mazanek
Miejsce dla bocianów u pani Zofii z Jaworznika

Podziel się:

Oceń:

(gm. Żarki) Energetycy z firmy Tauron Dystrybucja zaprosili naszą redakcję na montaż platformy służącej bocianom do budowy gniazda. Pani Zofia Bilnicka, która mieszka przy ul. Kieleckiej 50 zauważyła, że bocian próbuje budować gniazdo na słupie, który stoi na jej działce. Od 16 czerwca bociany mogą jeśli nie w tym, to w kolejnym roku zacząć budować gniazdo.

-To niecodzienna akcja, ponieważ zwykle platformy są montowane poza sezonem lęgowym i ochronnym. Bociania para, która aktualnie buduje gniazdo, konsekwentnie znosi na ten słup materiał na gniazdo, więc w przyszłym roku będzie mogła mieć w tym miejscu młode -pisze  Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. I dodaje, że na słupach energetycznych Tauron Dystrybucja znajduje się około 1600 bocianich gniazd. Bociany coraz częściej wybierają na gniazda właśnie słupy energetyczne, ponieważ nie ma już prawie domów krytych strzechą, dawniej ulubionych przez boćki. Mniej jest dogodnych do budowy gniazd dużych, starych drzew. 
Montażem platformy zajęli się energetycy z Jednostki Terenowej WST 22 Myszków. Odpowiedzialny za całość operacji był kierownik Zdzisław Stępień, a na miejscu pracami kierował Marek Budzikur- dyżurny pogotowia energetycznego z Myszkowa. 
Choć sam montaż platformy wydaje się prosty, to wymaga użycia dużej ilości sprzętu. Nie tylko zwyżka, z której pracują energetycy, ale jeszcze lekki dzwig do podniesienia platformy, pojazd techniczny. Konieczna była jeszcze asysta myszkowskiej policji, która zabezpieczała ruch na drodze.
-Cieszę się, że mam tę platformę przed oknem. Jak bociany zadomowią się tu na stałe, będę miała na co popatrzeć. Bocianów teraz w Jaworzniku nie ma dużo, ledwie kilka par, może cztery -mówi pani Zofia Bilnicka. (JotM)

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe