Kąpiel w Żarkach Letnisko tylko na dziko. Czekamy na Żarki!

  • 12.09.2020, 18:39
Kąpiel w Żarkach Letnisko tylko na dziko. Czekamy na Żarki!
Już drugi sezon w powiecie myszkowskim nie ma strzeżonego kąpieliska letniego. W przyszłym roku będzie lepiej, gdy zakończy się inwestycja w Żarkach. Na starym miejscu nad potokiem Leśniówka powstaje zupełnie nowy obiekt rekreacyjno-kąpielowy.

W Żarkach Letnisku, mimo zakazu kąpieli,o czym informują tablice,  jest sporo amatorów pływania. Już w ubiegłym roku gmina Poraj zdecydowała, aby nie otwierać kąpieliska. Oficjalnie tak to tłumaczono: „W związku z brakiem możliwości utrzymania parametrów wody przepływającej przez basen kąpielowy w Żarkach Letnisku informujemy, że w sezonie letnim 2019 r. basen będzie nieczynny. 
Brak urządzeń filtrujących i uzdatniających wodę przy temperaturach sięgających ponad + 30 C uniemożliwia jej skuteczną kontrolę i przydatność do kąpieli. Osoby o obniżonej odporności mogą być narażone na infekcje. Kąpiel w basenie jest niezalecana, również z uwagi na brak nadzoru ze strony ratowników.”
Jeszcze w 2017 roku zachęcano do korzystania z kąpieliska: „Obiekt basenu kąpielowego zachęca do korzystania z kąpieli. Akwen jest strzeżony przez ratowników WOPR, a temperatura wody stale monitorowana. Planowane godziny funkcjonowania obiektu to: poniedziałek-piątek od godz. 10.00 do godz. 18.00, a w weekendy przy sprzyjającej pogodzie nawet do godz. 20.00.”
Rokrocznie w sezonie, gdy panuje sprzyjająca aura, plaża nad basenem jest dosłownie oblegana, a pobliski parking zapełniają samochody z rejestracjami z miast z całej Aglomeracji Śląskiej, Zagłębia i Częstochowy.
Obiekt posiada zaplecze socjalne z bezpłatnymi przebieralniami, toaletami i prysznicami, w których ciepła woda pochodzi z kolektorów słonecznych, zamontowanych na dachu budynku. W wodzie wydzielone są odrębne strefy do pływania dla dorosłych i dla dzieci. Wstęp na basen jest bezpłatny.
Obiekt aktualnie jest przygotowywany do sezonu letniego. Przeprowadzono prace konserwacyjne, m.in. wyczyszczona została niecka basenu, skoszona trawa, wykonywane zostały niezbędne drobne remonty i naprawy. Teren wokół zbiornika jest zagospodarowany, jest tu sporo terenów zielonych oraz plaża, na której usytuowane jest boisko do gry w piłkę plażową oraz miejsce do zabaw dla dzieci. Wzdłuż północnej części zbiornika zlokalizowane są trakty piesze z ławkami parkowymi. Obiekt jest ogrodzony i w pełni bezpieczny. W bliskim sąsiedztwie znajdują się sklepy spożywcze oraz bary, pizzerie i lodziarnia.
Zachęcamy do korzystania z uroków basenu w Żarkach Letnisku!”- niestety taki opis dzisiaj ma tylko znaczenie historyczne. Gmina Poraj do czasu opracowania koncepcji przebudowy basenu w Żarkach Letnisko i uzyskania na ten cel funduszy, nie planuje jego otwierania.”
Obecnie basen kąpielowy w Żarkach Letnisko nie jest czynny, choć kąpać się można.  Zamknięte są toalety, przebieralnie.” (JW)

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe