ŁĄCZY JE PARAFIA, A DZIELI GRANICA GMIN

  • 30.07.2020, 17:29
ŁĄCZY JE PARAFIA, A DZIELI GRANICA GMIN
Cztery samorządy podjęły współpracę, by opracować koncepcję budowy drogi i ścieżki rowerowej, która połączy Biskupice i Choroń. W czerwcu odbyło się spotkanie podsumowujące, podczas którego samorządowcom przedstawiono opracowaną koncepcję.

Powiaty częstochowski i myszkowski oraz gminy Poraj i Olsztyn współfinansowały opracowanie koncepcji nowej drogi, łączącej Biskupice i Choroń. Wsie, choć leżą na terenie dwóch gmin (Biskupice w gm. Olsztyn, Choroń w gm. Poraj) należą do jednej parafii i mają wspólny cmentarz parafialny. Połączenie obu miejscowości nową drogą skróciłoby czas dojazdu pomiędzy nimi. Połączenie rowerowe gmin Olsztyn i Poraj, a tym samym powiatów częstochowskiego i myszkowskiego byłoby zdecydowanie „na plus” dla rozwoju turystyki.
W połowie czerwca w Urzędzie Gminy Olsztyn zaprezentowano przedstawicielom pozostałych samorządów przygotowaną koncepcję. W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta myszkowski Mariusz Morawiec, przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie Andrzej Przybylski, wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak oraz wójt Olsztyna Tomasz Kucharski.
-To znakomity interes dla wszystkich uczestników porozumienia. Ponieważ jest nas czworo, możemy mieć bardzo efektowny i efektywny produkt za stosunkowo bardzo małe pieniądze. Zakładając, że droga maksymalnie kosztowałaby 10 mln zł, a połowę możemy pozyskać z finansowania zewnętrznego, to pozostałą kwotę dzielimy na cztery i rozkładamy na dwa lata inwestycyjne. Wychodzi, że każdy średnio musiałby dołożyć maksymalnie 625 tys. zł. A liczymy, że uda się obniżyć tę cenę w przetargu – stwierdził wójt Olsztyna Tomasz Kucharski. – Uważam, że nie da się przecenić efektów gospodarczych: rowerzyści zachęceni dobrym standardem drogi pojadą z Częstochowy przez Olsztyn do Poraja.
Kilka dni później (23.06) wójt Olsztyna zaprezentował koncepcję przedstawicielom Parafii Choroń-Biskupice. Warto podkreślić, że budowa nowej drogi i powstanie ścieżki rowerowej miałyby pozytywny wpływ nie tylko na rozwój turystyki. To ważna inwestycja dla mieszkańców tutejszej parafii. Droga skomunikuje cmentarz i dwa zgromadzenia zakonne oraz ułatwi codzienne funkcjonowanie lokalnej społeczności.
Pomysł zakłada budowę drogi o szerokości 5,5 – 6 m z wyznaczoną ścieżką rowerową o długości ok. 3,8 km. - Zaletą koncepcji jest wytyczony przebieg ścieżek rowerowych, który w niedalekiej przyszłości – po przedłużeniu ulicy Korfantego do DK-46 - umożliwi rowerzystom przejazd z Częstochowy przez Olsztyn aż do gminy Poraj – poinformował Urząd Gminy Olsztyn. 
(es) Grafika: Gmina Olsztyn

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe