GMINA PORAJ PODZIĘKOWAŁA SENIOROM ZA ICH DZIAŁALNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE

  • 14.11.2019, 15:59
  • Tomasz
GMINA PORAJ PODZIĘKOWAŁA SENIOROM ZA ICH DZIAŁALNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE
(Poraj) Pod koniec października w porajskiej „Bajce” uroczyście uczczono Europejski Dzień Seniora. W czasie V Gminnego Dnia Seniora wyróżnienia za twórcze zaangażowanie w rozwój kultury w Gminie Poraj i społeczne działanie na rzecz środowiska Seniorów otrzymało kilkadziesiąt osób. Na scenie „Bajki” wystąpiła Anna Żebrowska, która zaśpiewała utwory z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej.

(Poraj) Pod koniec października w porajskiej „Bajce” uroczyście uczczono Europejski Dzień Seniora. W czasie V Gminnego Dnia Seniora wyróżnienia za twórcze zaangażowanie w rozwój kultury w Gminie Poraj i społeczne działanie na rzecz środowiska Seniorów otrzymało kilkadziesiąt osób. Na scenie „Bajki” wystąpiła Anna Żebrowska, która zaśpiewała utwory z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej.


 

Uroczystość zorganizował Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Seniorzy, którzy w gminie Poraj wykazują się ogromnym zaangażowaniem na płaszczyźnie kulturalnej i społecznej, spotkali się w czwartek, 24 października. Tego dnia w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” odbył się V Gminny Dzień Seniora. Zainaugurowała go Krystyna Bodnar-Miler z Klubu literacko-historycznego „Pod Strofą”. Przeczytała swój wiersz pt. „Los”. Utwór ten znalazł się w tomiku „Zamyślenia poetyckie”, składającym się z wierszy autorstwa członków Klubu „Pod Strofą”. Wszyscy miłośnicy poezji mogą wypożyczyć go w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju. Klub powstał sześć lat temu z inicjatywy Wiesława Popielaka i dyrektor GOK – Magdaleny Ryziuk-Wilk.


 

- Klub „Pod strofą” dziś ma podwójny powód do świętowania. Po pierwsze jest to oczywiście Dzień Seniora, ale może przede wszystkim jest to świeżutkie wydanie ich pracy zbiorowej – czyli tomiku poezji „Zamyślenia poetyckie”. Matką chrzestną tego literackiego „dziecka” jest pani Krystyna Bodnar-Miler. W tomiku znajduje się 60 wierszy autorstwa: Barbary Nowak, Lesławy Popczyk, Anny Zagroby, Stanisława Miszczyka, Wiesława Popielaka i oczywiście Krystyny Bodnar-Miler. Ponadto znajdują się w nim doskonałe karykatury wymienionych wcześniej wieszczy, autorstwa Wiesława Lipeckiego i zdjęcia pięknych obrazów Barbary Nowak. Panią Krystynę Bodnar-Miler już mieliśmy przyjemność usłyszeć, a teraz pozwólcie Państwo, że poprosimy pozostałych twórców o przeczytanie po jednym ze swoich wierszy - mówiła Magdalena Ryziuk-Wilk.


 

Każdy z członków Klubu Literackiego otrzymał z rąk Katarzyny Kaźmierczak – wójt Gminy Poraj paczkę z tomikami wydanymi przez GOK Poraj. Ich publikację wsparł również prof. Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego.


 

Uroczystość poprowadzili dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk oraz zastępca kierownika Referatu Organizacyjnego i Spraw Społecznych Andrzej Kozłowski. „Gmina Poraj zawsze z Seniorami” to tytuł filmu, który został zaprezentowany uczestnikom tegorocznego Gminnego Dnia Seniora. Montaż zdjęć z ubiegłego roku, wykonanych podczas występów, wycieczek i spotkań seniorów ukazywał efekty ich aktywności i działania.


 

Wyjątkowy wieczór był również okazją do podziękowań i wyrazów szacunku dla ludzi w „jesieni życia”, którzy angażują się czynnie w życie społeczno-kulturalne gminy Poraj. - Gminny Dzień Seniora to ten szczególny moment, gdy chcemy docenić naszych Seniorów, podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których mogą i powinny czerpać młodsze pokolenia. Nasi Seniorzy są źródłem życiowej mądrości, którą nabywa się właśnie z upływem lat - mówi wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak.


 

Kilkadziesiąt osób zostało uhonorowanych specjalnymi wyróżnieniami za twórcze zaangażowanie w rozwój kultury i społeczne działanie na rzecz środowiska Seniorów w Poraju. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi przewodniczące kół gospodyń wiejskich, przewodniczący terenowych kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, prezesi orkiestr dętych działających na terenie gminy, reprezentanci zespołów muzycznych i kapel, prezesi Związku Kombatantów RP oraz Związku Żołnierzy Polskich, sołtysi. Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i torby z napisem „Super Senior” wykonane przez Spółdzielnię Socjalną „Czarodziejki” w Poraju.


 

Na scenie porajskiej „Bajki” doskonale wszystkim znane utwory z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej zaśpiewała Anna Żebrowska. Następnie program artystyczny o tematyce filmowej zaprezentował Zespół „Radość” działający w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Poraju. - W zespole występuje około dwudziestu osób. Panie wyjeżdżają na różnego rodzaju festiwale oraz prezentacje. Swoimi występami uświetniają również imprezy okolicznościowe organizowane na terenie Domu, w którym mieszkają. Instruktorem zespołu jest Agnieszka Adamus, która w przygotowanie pań wkłada całe swoje serce. Występ jest zwieńczeniem projektu: „Seniorzy w Akcji”, który od początku roku jest realizowany w Domu Pomocy Społecznej w Poraju – informuje Urząd Gminy w Poraju.


 

Wszyscy Seniorzy otrzymali upominki. Główną nagrodą podczas V Gminnego Dnia Seniora trzydniowy wyjazd dla dwóch osób na baseny termalne do Białki, ufundowany przez Towarzystwo Turystyczne Dla Osób Po 50 roku życia - „Złoty Wiek” z Poraja. Każdy z gości wyjątkowej uroczystości otrzymał obrusy ufundowane przez Jerzego Gacka, prezesa firmy „Chemeks”. Seniorzy otrzymali również gadżety reklamowe firm Protefix i Doppelherz.


 

Z okazji tegorocznego Dnia Seniora przygotowano również słodki poczęstunek, któremu towarzyszyła wystawa prac uczestników terapii zajęciowej oraz plastycznej DPS w Poraju. (es)

Tomasz

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe