ZA NAMI KOLEJNA FOLKLORIADA

  • 28.08.2019, 08:20
  • Tomasz
ZA NAMI KOLEJNA FOLKLORIADA
(Żarki Letnisko) Na początku sierpnia Żarki Letnisko tradycyjnie już zalśniły kulturą regionalną dzięki „XIII Folkloriadzie Jurajskiej – Starodawne i bliskie czasy”. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, którego główną atrakcją są zespoły śpiewacze, obrzędowe, kapele podwórkowe i rękodzieło, ukazuje pełen koloryt naszej tradycji i kultury. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a rolę współorganizatorów w tym roku przyjęli: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz OSP Żarki Letnisko. „XIII Folkloriadę Jurajską – Starodawne i bliskie czasy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

(Żarki Letnisko) Na początku sierpnia Żarki Letnisko tradycyjnie już zalśniły kulturą regionalną dzięki „XIII Folkloriadzie Jurajskiej – Starodawne i bliskie czasy”. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, którego główną atrakcją są zespoły śpiewacze, obrzędowe, kapele podwórkowe i rękodzieło, ukazuje pełen koloryt naszej tradycji i kultury. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a rolę współorganizatorów w tym roku przyjęli: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz OSP Żarki Letnisko. „XIII Folkloriadę Jurajską – Starodawne i bliskie czasy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.


 

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH


 

W sobotę, 3 sierpnia odbył się XI Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Na scenie Amfiteatru Leśnego zaprezentowało się aż 37 podmiotów wykonawczych (27 zespołów śpiewaczych i 10 zespołów obrzędowych). Blisko 600 artystów zaczarowało gości swoim śpiewem, żywiołowością, temperamentem i nastrojem pięknej, folklorystycznej muzyki. W rolę konferansjera podczas dwóch dni „XIII Folkloriady Jurajskiej” wcieliła się niezastąpiona Elżbieta Jatulewicz.


 

Kolorowe stroje, wzruszające pieśni, prawdziwe emocje, wspaniała muzyka, urozmaicona choreografia, repertuar pełny polskich tradycji i zwyczajów – to wszystko otrzymywało gromkie brawa od zgromadzonej widowni, która licznie pojawiła się w Amfiteatrze. Przegląd zainaugurował występ Zespołu Wokalno – Instumentalnego z Żarek Letniska, który w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. Poszczególne wykonania oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Renata Rak – choreograf, muzyk i folklorysta, Elżbieta Miszczyńska – etnograf oraz Marek Toborowicz - muzyk, realizator dźwięku, akustyk w zespole „Śląsk”.


 

Program został tak ułożony, by po kilku występach zespołów śpiewaczych przenieść się w czasie za sprawą widowisk prezentowanych przez zespoły obrzędowe. Całość tworzyła jedno wielkie widowisko folklorystyczne, z feerią barw i kolorytem naszej przepięknej kultury ludowej.


 

Jury miało bardzo dużo pracy. Przez osiem godzin, bez przerwy, skupiało się na ocenie, na najmniejszych szczegółach, które – jak podkreślali członkowie jury – pozwolą im wyłonić najlepszych. Tegoroczny poziom Folkloriady był bardzo wysoki, o czym świadczy również ilość przyznanych nagród, czy wyróżnienia specjalne.


 

Wszystkie zespoły uczestniczące w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz unikalne, ceramiczne statuetki wykonane według autorskiego projektu przez Martę Jędrzejewską, absolwentkę ASP we Wrocławiu. Laureaci dodatkowo otrzymali nagrody finansowe.


 

Zwieńczeniem sobotniego święta był występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Folk Express”, który żywiołową muzyką, charyzmą oraz skocznymi utworami poderwał widownię do tańca. Publiczność była zachwycona i wspaniale bawiła się zarówno przy biesiadnych jak i rozrywkowych przebojach. Kto nie był, niech naprawdę żałuje! Wyniki XI Przeglądu Folklorystycznego prezentujemy poniżej.


 

W kategorii ZESPOŁY ŚPIEWACZE:


 

I miejsce - Zespół Śpiewaczy „KAROLINKI” z Czerwionki - Leszczyny - nagroda finansowa 1000 zł


 

- Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni - nagroda 1000 zł


 

- Zespół Śpiewaczy „KORONA ŻARNOWCA” z Żarnowca” - nagroda 1000 zł


 

II miejsce - Zespół Śpiewaczy „WRĘCZYNKI” z Wręczycy - nagroda 700 zł


 

- Regionalny Zespół Śpiewaczy „RADOSTOWIANKI” z Suszca - nagroda 700 zł


 

- Zespół Śpiewaczy „KOŚCIELANKI”z Rędzin - nagroda 700 zł


 

III miejsce - Zespół Śpiewaczy”MIERZĘCANKI” z Mierzęcic - nagroda 500 zł


 

- Zespół Ludowy „ĆWIKLICZANIE” z Ćwiklic - nagroda 500 zł


 

W kategorii ZESPOŁY OBRZĘDOWE:


 

I miejsce - Stowarzyszenie „WZDOLSKIE KOŁOWROTKI” z Bodzentyna - nagroda finansowa 1000 zł


 

II miejsce - Zespół Folklorystyczny „KARLINIANKI” z Zawiercia - nagroda 700 zł


 

III miejsce - Zespół Ludowy „SONINA” z Łańcuta - nagroda 500 zł


 

- Regionalny Zespół Folklorystyczny „ROGOZANKI” z Rogoźnika k/Będzina - nagroda 500 zł


 

KAPELE PODWÓRKOWE, MISTRZOWIE KULINARNI I LUDOWE RĘKODZIEŁO


 

Niedziela, 4 sierpnia należała z kolei do kapel podwórkowych i mistrzów kulinarnych oraz artystów prezentujących rękodzieło ludowe. Jako pierwszy w niedzielę odczytany został werdykt dotyczący XIII Konkursu Rękodzieła Ludowego. Na scenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Spośród 21 nadesłanych prac, zaliczanych do sztuki użytkowej, która powstaje ręcznie w warsztatach rzemieślniczych, domach kultury, a nawet w domach prywatnych, jury musiało wybrać te najpiękniejsze i najprecyzyjniej wykonane. Ocena prac odbyła się 23.07. br. w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Oceniała komisja konkursowa w składzie: Barbara Pińczyńska – ceramik, Marta Raźniewska – grafik, Rafał Stępniak – artysta malarz oraz Klaudia Zalega – plastyk. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki wykonane przez Spółdzielnię Socjalną „Czarodziejki”, upominki oraz nagrody finansowe. XIII Folkloriadzie Jurajskiej towarzyszyła wystawa laureatów Konkursu Rękodzieła Ludowego. Oto lista laureatów:


 

I miejsce: - Anna KRZANIK z Krakowa – „KRAKOWSKA KORONKA KLOCKOWA” - nagroda finansowa 800 zł


 

II miejsce: - Maria SIKORSKA z Bobowej – koronka klockowa, „TRADYCYJNA WIELKANOC W KORONCE KLOCKOWEJ” - nagroda 600 zł


 

- Marian PIKUŁA z Myszkowa – rzeźba, „ROLNIK”- nagroda 600 zł


 

III miejsce: - Cecylia STAŚKIEWICZ z Ostrołęki – wycinanka, „FIRANKA AŻUROWA”- nagroda 400 zł


 

- Donata ROGOCZ z Żarek Letniska – witraż, „WIEWIÓRKA Z ŻARECKIEGO LASU” - nagroda finansowa 400 zł


 

JURAJSKIE SMAKI


 

W niedzielę odbył się również VIII Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”. Jury w składzie: Anna Trąbska – Sekretarz Gminy Poraj, Monika Mrożek – kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Anna Skorek – technolog żywności, oceniało zgłoszone regionalne przysmaki w dwóch kategoriach: potrawy słone oraz słodkie. Spośród 17 potraw naprawdę ciężko było wybrać te najlepsze, ale po gorących dyskusjach jury wyłoniło w końcu zwycięzców. Otrzymali oni nagrody finansowe, drobne upominki oraz statuetki wykonane przez Spółdzielnię Socjalną „Czarodziejki” z Poraja.


 

W kategorii POTRAWY SŁONE:


 

I miejsce – Jolanta Zalega - „Policzki wieprzowe w staropolskim sosie szarym” - nagroda finansowa 500 zł


 

II miejsce – Irena Jędruszek - „Pierogi Natalinek z kaszanką i surówką”- nagroda 300 zł


 

III miejsce – Anna Szymańska - „Rumsztyk pod grzybową pierzynką” - nagroda 200 zł


 

W kategorii POTRAWY SŁODKIE:


 

I miejsce – Lidia Bednarz - „Ciasto marchewkowe” - nagroda finansowa 500 zł


 

II miejsce – Halina Podlejska - „Słoneczko jurajskie” - nagroda 300 zł


 

III miejsce – Krystyna Resiak - „Nalewka z kwiatu głogu” - nagroda 300 zł


 

FESTIWAL KAPEL PODWÓRKOWYCH


 

Równolegle z Konkursem Kulinarnym odbywał się VI Festiwal Kapel Podwórkowych. Uczestników oceniało Jury w składzie: Roman Kryst - muzyk, kierownik i założyciel Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa ROMANA”, Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, Grażyna Łoś -Kryst - autorka tekstów dla zespołów ludowych i folklorystycznych, znawczyni zabytkowych instrumentów muzycznych. Kapele podwórkowe to zjawisko kiedyś bardzo popularne w krajobrazie wielu polskich miast, gdzie niemal każda ulica miała swój zespół. Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką miejskich ulic, podwórek i zaułków. W niedzielę kapele reprezentowały zróżnicowany repertuar, składający się zarówno z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak również aktualnych, tych tworzonych obecnie przez ludzi żyjących życiem swoich miast, problemami dnia codziennego.


 

W kategorii KAPELE PODWÓRKOWE:


 

I miejsce: „ KAPELA z NASZEGO MIASTECZKA” z Czerwonki – Leszczyny - nagroda finansowa 3000 zł


 

II miejsce: Radomska Kapela Podwórkowa „HALNIACY” z Radomia - nagroda 2000 zł


 

III miejsce: Kapela „ U ANDRZEJA” z Kłobucka - nagroda 1000 zł


 

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki wykonane przez Spółdzielnię Socjalną „Czarodziejki”, upominki oraz nagrody finansowe.


 

TARGI SZTUKI LUDOWEJ


 

XIII Folkloriadzie Jurajskiej towarzyszyły również Targi Sztuki Ludowej, na których można było zarówno podziwiać, jak i nabyć wytwory rękodzieła ludowego. Na stoiskach prezentowano np. rzeźby, ręcznie wykonaną biżuterię, haftowane serwety, wyroby z filcu oraz wikliny.


 

W niedzielę miała miejsce również wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 10-lecia Zespołu Wokalno – Instumentalnego z Żarek Letniska. Jak na taką okazję przystało nie zabrakło podziękowań, życzeń i prezentów. W imieniu zespołu statuetki z rąk wójt Gminy Poraj oraz dyrektor GOK Poraj odebrali członkowie zespołu: Urszula Gwara oraz Zbigniew Wieczorek. Zespół prężnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a kierownikiem zespołu jest Tomasz Nowak. Zespół corocznie uczestniczy w Folkloriadzie Jurajskiej oraz innych wydarzeniach artystycznych organizowanych przez GOK Poraj, aktywnie współpracuje ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych, biorąc czynny udział w przeglądach i innych inicjatywach muzycznych.


 

Przegląd zespołów folklorystycznych co roku udowadnia, że kultura ludowa i folklor cieszą się ogromnym powodzeniem, a goście tak licznie przybywają na tę imprezę, bo to jedyna taka okazja, by zapoznać się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej. To także niepowtarzalna okazja do obejrzenia i wysłuchania utworów, które prezentują artyści z Zespołów Śpiewaczych i Obrzędowych. XIII Folkloriada Jurajska „Starodawne i bliskie czasy” została dofinansowana, ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”. (AB) Foto: GOK w Poraju

Tomasz

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe