Ruszyła Odpoczywalnia w Żarkach Letnisku

  • 11.03.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
Ruszyła Odpoczywalnia w Żarkach Letnisku
W ubiegły piątek, 1 marca, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku zyskali niezwykłe miejsce do relaksu - „Odpoczywalnię”.

W ubiegły piątek, 1 marca, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku zyskali niezwykłe miejsce do relaksu - „Odpoczywalnię”.


 

Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku jest jedną z modernistycznych Szkół Tysiąclecia, wybudowaną w latach 60. XX wieku w ramach jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ma szerokie, ciemne korytarze, klasy z dużymi oknami i spore, ustawne łączniki.


 

I właśnie taki łącznik, mieszczący się na parterze budynku, pomiędzy szkolną świetlicą i jadalną, a sklepikiem, od jakiegoś czasu stał niewykorzystany, mimo że uczniowie uwielbiali w nim spędzać wolny czas. Miejsce to aż prosiło się o to, by je odpowiednio zagospodarować. Wybrano jasne kolory, ponieważ miejsce to, mimo dwóch okien, było dość ciemne. Stary, zniszczony dywan położony na podłodze już nie spełniał swojej funkcji. Skromny kącik czytelniczy z wysłużonymi ciemnymi fotelami i starym regałem wystawienniczym również nie zachęcał do lektury ani odpoczynku.


 

Wszystko to tworzyło smutny obrazek, który rodzice postanowili jakoś zmienić. Na wieść o rozpoczęciu nowej edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander rodzice postanowili działać.


 

Wstępny pomysł zakładał zagospodarowanie łącznika w celach rekreacyjnych. Koordynatorem projektu została jedna z mam, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Jolanta Lisowska. To właśnie ona wymyśliła chwytliwą nazwę „Odpoczywalnia” i napisała wniosek, który zyskał aprobatę jury konkursowego czwartej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” i tym samym zdobył grant w wysokości 5.000 zł.


 

„Odpoczywalnia” z założenia miała być miejscem, gdzie uczniowie będą mogli w komfortowych i przyjaznych warunkach odpocząć podczas dnia spędzanego w szkolnych murach. Rodzice chcieli stworzyć miejsce, gdzie będą one mogły odpocząć, zająć się czymś kreatywnym i ciekawym.


 

Zaprzyjaźniona mama ze Studia Projektowego AMO przygotowała wstępną koncepcję wyposażenia oraz aranżacji wnętrz. Wszystkie grubsze roboty budowlane zostały zaplanowane na okres ferii zimowych. Właśnie wtedy do Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku wkroczyła ekipa pracowni budowlanej Centrum Integracji Społecznej w Poraju pod czujnym okiem instruktora Adama Rogali. Uczestnicy warsztatów zajęli się drobnymi pracami remontowymi, malowaniem oraz wykończeniem ścian łącznika.


 

Wiosenne przeobrażenie objęło również korytarz prowadzący od wejścia głównego do byłego gimnazjum, wzdłuż dużej sali gimnastycznej, aż do świetlicy środowiskowej (która to gruntowny remont przeszła dokładnie rok temu, w trakcie zeszłorocznych ferii zimowych, również dzięki pracy ekipy CIS w Poraju) oraz mniejszy korytarz prowadzący z holu głównego podstawówki do „Odpoczywalni”. Dzięki temu zabiegowi szkoła zaczyna wyglądać spójnie, jest już w dużej części odświeżona i czysta.


 

W trakcie przeprowadzania remontu grupka zaangażowanych w projekt rodziców działała pełną parą: opracowywała dalszą część prac, wyszukiwała i zamawiała niezbędne artykuły, jeździła na zakupy (głównie do Katowic, ale zdarzały się także wyprawy aż do Krakowa i Wrocławia!), gromadziła sprzęty, nabywała rośliny i składała meble.


 

W stolarni Spółdzielni Socjalnej „Poractive” w Poraju udało się również wykonać drewniane skrzynki na kwiaty, w których uczniowie będą mogli tworzyć własne ogródki. Każdego dnia popołudniami grupka rodziców spotykała się w szkole, by montować szafki i haczyki, malować siedziska, skręcać meble, tworzyć zabudowę grzejników, szyć poduchy, kleić wykładzinę, projektować plakaty i napisy, ustawiać sprzęty i dopieszczać tworzony kącik.


 

Ostateczne szlify zostały wykonane w czwartek 28 lutego wieczorem oraz w piątek 1 marca rankiem tak, by można było przed weekendem oficjalnie otworzyć „Odpoczywalnię”. Dzięki temu 1 marca o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość oddania łącznika do użytkowania. Na zaproszenie Rady Rodziców oraz pani dyrektor Justyny Krauze – Cieślińskiej zjawili się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i wójt Katarzyna Kaźmierczak.


 

Podczas otwarcia „Odpoczywalni” symbolicznie przecięto wstęgę, a uczniowie zaprezentowali swoje muzyczne talenty. Korzystając z okazji koordynatorka projektu opowiedziała o całej akcji i podziękowała wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania „Odpoczywalni” oraz wszystkim rodzicom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas prywatny, by wspólnie stworzyć coś dla dzieci. Wójt Katarzyna Kaźmierczak podkreśliła, że takie działanie jest jedyną w swoim rodzaju akcją przeprowadzaną na terenie całej Gminy Poraj i pozostali rodzice mogą brać przykład z Żarek Letniska.


 

Zaraz po oficjalnym otwarciu „Odpoczywalnia” została oddana uczniom. Nie sposób opisać zadowolenia oraz zachwytu, który był widoczny na twarzach dzieci. Zresztą sami uczniowie podkreślali nie raz, że cały projekt jest super i bardzo im się podoba, zwłaszcza piłkarzyki, które od samego początku przyciągały tłumy. (red)

Tomasz Urbański

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe