BUDŻET „NA SPOKOJNIE”

  • 20.01.2014, 11:01
  • MyszPress
(Myszków) W spokojniejszej atmosferze niż rok wcześniej ustalili radni Myszkowa budżet gminy na 2014 rok. Ci, którzy liczyli na to, że przy podziale miejskiej kasy w roku wyborczym „będzie gorąco” musieli czuć się zawiedzeni. Wszyscy radni obecni na sesji oddali głos za budżetem, za co podziękował burmistrz Włodzimierz Żak. - Rolą konstruktywnej opozycji powinna być nie tylko krytyka rządzących, lecz także merytoryczne działania uzupełniające zamierzenia władzy. Powiemy dzisiaj „Tak” dla tej propozycji, nie będzie to jednak oznaczało apatii i bierności w ocenie przedstawianego budżetu. Głosując za jego przyjęciem będziemy bardziej zdeterminowani do przestrzegania jego wykonywania przez burmistrza – tłumaczył głosowanie radnych, będącej w opozycji do władz miasta Lewicy, jeden z jej liderów i kandydat na burmistrza Myszkowa Adam Zaczkowski.      

(Myszków) W spokojniejszej atmosferze niż rok wcześniej ustalili radni Myszkowa budżet gminy na 2014 rok. Ci, którzy liczyli na to, że przy podziale miejskiej kasy w roku wyborczym „będzie gorąco” musieli czuć się zawiedzeni. Wszyscy radni obecni na sesji oddali głos za budżetem, za co podziękował burmistrz Włodzimierz Żak. - Rolą konstruktywnej opozycji powinna być nie tylko krytyka rządzących, lecz także merytoryczne działania uzupełniające zamierzenia władzy. Powiemy dzisiaj „Tak” dla tej propozycji, nie będzie to jednak oznaczało apatii i bierności w ocenie przedstawianego budżetu. Głosując za jego przyjęciem będziemy bardziej zdeterminowani do przestrzegania jego wykonywania przez burmistrza – tłumaczył głosowanie radnych, będącej w opozycji do władz miasta Lewicy, jeden z jej liderów i kandydat na burmistrza Myszkowa Adam Zaczkowski.

 

Tegoroczny budżet Myszkowa po stronie dochodów zamyka się kwotą 81.002.986,56 zł, planowane wydatki to z kolei kwota 94.001.483,56 zł. Deficyt utrzymany mniej więcej na poziomie roku ubiegłego, a opiewający na 12.998.497,00 zł zostanie pokryty z zaciąganych pożyczek (2.686.054,00 zł), kredytów (8 mln złotych) oraz nadwyżki budżetowej (2.312.443,00 zł). - W 2014 roku na inwestycje przeznaczono ponad 20 mln zł. Ważniejsze z nich to kontynuacja zadań: „Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej – III etap”, termomodernizacja ZSP Nr 5 i SP Nr 6, uzbrojenie terenu przy ul. Gruchla pod strefę ekonomiczną czy rewitalizacja terenu na „Pohulance” (…) W dalszym ciągu będą realizowane takie zadania jak dofinansowanie do wymiany pokryć azbestowych czy ograniczenie niskiej emisji. Tych zadań jest bardzo dużo – wylicza rzecznik myszkowskiego magistratu Małgorzata Kitala – Miroszewska.

 

Precyzując wypowiedź pani rzecznik dodajmy, że na inwestycje zaplanowano w budżecie dokładnie 20.030.389 zł, do tego 805 tys. zł na zakupy inwestycyjne. Na wspomniany przez nią trzeci etap porządkowania gospodarki wodno - ściekowej (obejmie rejon ulic: Spółdzielczej, Kwiatkowskiego, Miedzianej, Polnej, Strażackiej, Żelaznej, Stalowej, Pożarowej, Wąskiej, Średniej, Górnej, Kamiennej i Piaskowej) zarezerwowano w tegorocznym budżecie 3 mln 500 tys. zł, a dodatkowo jeszcze 2 mln 300 tys. zł. w roku 2015.

 

Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Kościuszki i ul. Żytniej oraz budowa drogi w ul. Żytniej wraz z kanalizacją deszczową, stanowiącej dojazd do projektowanej pompowni ścieków pochłonie w tym roku 1.112.773,00 zł. Robót drogowych mogą spodziewać się także inni mieszkańcy miasta. W tym roku rozpoczną się m.in. prace związane z budową drogi w ulicy Wapiennej wraz z kanalizacją deszczową i wyprowadzeniem kanalizacji deszczowej do ulicy Podgórnej, oszacowane w budżecie na 2014 rok na 750 tys. zł. Większy strumień pieniędzy na tę inwestycję „popłynie” w kolejnych latach. W 2015 roku 1 mln 920 tys., a w 2016 aż 5 milionów. Z optymizmem mogą zacząć spoglądać w przyszłość mieszkańcy osiedla mieszkaniowego przy Krasickiego. 208 tys. zł. na ich drogi w tym roku to dopiero początek, na resztę muszą poczekać do „obfitszych” lat 2017 – 2019. Podobnie jest w przypadku budowy drogi w ulicy Klonowej i Sadowej wraz z kanalizacją deszczową i sanitarną oraz przebudową oświetlenia ulicznego. Na początek przeznaczono 100 tys. zł., w 2017 roku będzie to już jednak kwota opiewająca na prawie 3 miliony, a rok później jeszcze ponad dwa. Budowa drogi w ulicy Zamenhoffa wraz z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej pochłonie z tegorocznego budżetu 65.675 zł. „Prawdziwych” pieniędzy należy sie spodziewać w 2015 i 2016 roku. W tym ostatnim aż 4 mln 300 tys. złotych. Budowa dróg w ulicach: Myśliwska, Zajęcza, Sarnia, Lisia i Rysia oraz parkingu przy ulicy Granicznej kosztować będzie 958 tysięcy złotych.

 

W budżecie zaplanowano środki na poprawę wizerunku miejskich placówek oświatowych. Termomodernizacja SP nr 6 kosztować będzie w tym roku 1.763.919,00 zł, nieco ponad 436 tys. zł zaplanowano na dokończenie inwestycji w przyszłym roku. Z kolei termomodernizacja „piątki”, która się w tym roku zakończy, to wydatek w wysokości 3 mln 300 tys. zł. Budowa szkolnego placu zabaw w ramach rządowego programu „Radosna szkoła” na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 kosztować będzie 165 tys. zł. Za 60 tys. zł. przebudowany zostanie skwer przy ulicy Kwiatkowskiego, utworzenie ogródka rekreacyjnego wraz z placem zabaw dla dzieci na ulicy Spółdzielczej kosztować będzie 350 tys. zł, a budowa Skate -parku na terenie „trójki” 300 tys. zł. W mieście powinno zrobić się także jaśniej. Dobudowa oświetlenia na terenie Myszkowa to wydatek w tegorocznym budżecie rzędu 100 tys. zł. Osobnym zadaniem, wartym 110 tys. zł. będzie budowa wydzielonego oświetlenia ulicznego w ulicy Partyzantów, na odcinku od ulicy 8 marca do Powiatowego Urzędu Pracy. Na uzbrojenie terenu przy ulicy Gruchla, przeznaczonego pod strefę ekonomiczną zaplanowano w tegorocznym budżecie 2.689.741,00 zł, z kolei rewitalizacja terenów rekreacyjnych na „Pohulance” pociągnie za sobą 550 tys. zł. Niewiele mniej kosztować będzie zakup nowych wiat przystankowych, na które zaplanowano w budżecie 502 tys. zł.

 

„BUDŻET BEZPIECZNY, BO WYBORCZY”

 

- To projekt skromny, bo niższy nawet od tego na rok 2012, słowem bezpieczny jeśli chodzi o jego realizację. To dla nas żadne zaskoczenie, przed nami rok wyborczy, ubiegający się ewentualnie o reelekcję burmistrz nie może zniechęcać do siebie wyborców (…) Jeśli chodzi o wydatki łatwo dostrzec, że szczególny nacisk położono na dwa elementy. Na wysokość rezerwy i wielkość wydatków na promocję. Rezerwa wzrasta w porównaniu do roku ubiegłego z 300 do 700 tys. zł, druga pozycja z prawie 100 do 194,5 tys. zł. To budżet wyborczy, w którym należy przewidzieć, że zawsze może znaleźć się grupa niezadowolonych potencjalnych wyborców, którym trzeba będzie ekspresowo, tuż przed wyborami, albo naprawić chodnik, albo załatać kilka dziur w drodze i na to muszą znaleźć się środki właśnie z tej pokaźnej rezerwy. Z kolei wydatki na promocję miasta mają prawdopodobnie każdemu mieszkańcowi w sposób dwa razy kosztowniejszy uzmysłowić jak aktualna władza dba o jego dobro za pomocą podwójnej ilości broszur informacyjnych, ulotek. Te pół miliona złotych można by o wiele mądrzej spożytkować. Mimo tego Klub Radnych Lewicy znajduje także pozytywne elementy w projektowanym budżecie, takie jak wspomniane już utrzymanie poziomu podatków (…) Jeśli chodzi o zapisy dotyczące planowanych zadań inwestycyjnych to nasze uwagi odnoszą się do tematu finansowania modernizacji szkoły nr 6. Mamy tu na myśli zapisaną w projekcie kwotę 600 tys. zł. dotacji, która ma dopiero zostać pozyskana, a co do której nie ma żadnej pewności. Rolą konstruktywnej opozycji powinna być nie tylko arbitralna krytyka rządzących, lecz także merytoryczne działania uzupełniające zamierzenia władzy. Wychodząc właśnie z tego założenia, doceniając przy tym dokonania wielu radnych, szczególnie radnych naszego klubu, powiemy dzisiaj „Tak” dla tej propozycji. Nie będzie to jednak oznaczało apatii i bierności w bieżącej ocenie realizacji przedstawianego budżetu, bo głosując za jego przyjęciem będziemy bardziej zdeterminowani do przestrzegania jego wykonywania przez burmistrza – mówił przed głosowaniem lider opozycji w Radzie Miasta  Adam Zaczkowski z Lewicy. Wszyscy obecni na sesji radni zagłosowali za przyjęciem planu dochodów i wydatków.

 

Do słów Adama Zaczkowskiego nie odniósł się w komentarzu dla naszej redakcji burmistrz Włodzimierz Żak. - Głosowanie to, było dla mnie bardzo ważnym aktem akceptacji, za który chciałbym wszystkim radnym bardzo podziękować. Jednogłośność głosowania jest dowodem aprobaty proponowanych zadań na 2014 rok. Jest również dowodem na to, że Myszków nareszcie nabrał tempa, znacznie przyśpieszając w swoim rozwoju – powiedział gospodarz Myszkowa.

 

Robert Bączyński

 

MyszPress

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe