„BUDŻETOWE KOŁDERKI” WSZYSTKIEGO NIE PRZYKRYŁY, ALE ROZRYWANE NIE BYŁY

  • 20.01.2014, 10:59
  • MyszPress
(Żarki, Niegowa) Bez głosów sprzeciwu plany dochodów i wydatków na 2014 rok przyjęli radni z gmin: Żarki i Niegowa. Choć „budżetowe kołderki” z pewnością nie pokrywały wszystkich potrzeb zgłaszanych do projektów budżetów przez radnych na sesjach, które miały miejsce 30 grudnia ub. r. panowała wyjątkowa zgoda.      

(Żarki, Niegowa) Bez głosów sprzeciwu plany dochodów i wydatków na 2014 rok przyjęli radni z gmin: Żarki i Niegowa. Choć „budżetowe kołderki” z pewnością nie pokrywały wszystkich potrzeb zgłaszanych do projektów budżetów przez radnych na sesjach, które miały miejsce 30 grudnia ub. r. panowała wyjątkowa zgoda.

 

Uchwalane tego samego dnia, zarówno przez radnych z gminy Żarki jak i Niegowy, plany dochodów i wydatków to – jak podkreślano i tu i tu - budżety przełomu. Kończy się bowiem jedna perspektywa finansowania unijnego, a rozpoczyna nowa. Od tego z jakim skutkiem o dofinansowanie zabiegać będą samorządy, zależą inwestycje planowane na ich terenach.

 

ŻARKI

 

Budżet gminy Żarki na 2014 zakłada dochody w wysokości 33.942.345,16 zł oraz wydatki w wysokości 34.606.879,95 zł. - Na wysokim poziomie utrzymujemy wydatki na inwestycje. Przeznaczamy na nie blisko 12,5 miliona złotych. Jest to ponad 30 procent. Dzięki zaangażowaniu tych środków „zasypujemy” opóźnienia cywilizacyjne. Przybywa chodników, dróg, budynków po remontach lub wybudowanych od podstaw. Zmieniamy wizerunek gminy - ocenił burmistrz Klemens Podlejski.

 

Wydatki inwestycyjne zaplanowano m.in. na zakończenie realizowanych projektów, takich jak Muzeum Dawnych Rzemiosł w Startym Młynie czy dokończenie modernizacji targowiska. Gmina zakończy także definitywnie inwestycję polegającą na budowie na terenie gminy ścieżek pieszo rowerowych oraz termomodernizację Szkoły Podstawowej w Zawadzie. - Oczywiście w budżecie pojawiły się również nowe zadania. Wśród nich największe to przebudowa dróg gminnych w Żarkach w ciągu ulic: Kościuszki, Poprzecznej, Armii Krajowej, Żwirki i Wigury. Mimo, iż każdego roku przybywa wyasfaltowanych ulic i tak koniecznością jest budowanie nowych dróg. Czekamy na informację w sprawie przyznania środków popowodziowych. W 2013 roku blisko milion złotych zainwestowaliśmy dzięki środkom na usuwanie skutków klęsk żywiołowych – dodaje Klemens Podlejski. W budżecie zaplanowano także modernizacje ulic: Astrów, Tulipanów, Różanej, Kąkoli w Żarkach, budowę drogi na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Strażackiej w Żarkach, budowę drogi na odcinku ul. Piaski do ul. Leśniowskiej w Żarkach, budowę chodnika i parkingu przy ul. Szkolnej w Jaworzniku. Powstaną projekty przebudowy ul. Kolejowej w Kotowicach, dobudowy oświetlenia przy ulicy Żareckiej w Kotowicach oraz oświetlenia ulicznego w Ostrowie na ul. Jurajskiej. W budżecie zapisano środki na budowę oświetlenia ulicznego na osiedlu Sportowców w Żarkach, a także przebudowę obiektów małej architektury, czyli odnowienie studni w Suliszowicach i stworzenie fontanny na płycie Starego Rynku. Z planu wydatków powinni cieszyć się miłośnicy sportu. W tym roku na terenie gminy Żarki mają powstać cztery boiska wielofunkcyjne - w sołectwach Jaworznik, Zawada, Przybynów (przy szkołach) oraz w Kotowicach. W czterech sołectwach - w Kotowicach, Ostrowie, Suliszowicach i Wysokiej Lelowskiej zostaną zainstalowane siłownie zewnętrzne. W Żarkach zostanie wykonane nawodnienie głównej płyty boiska przy ulicy Steinkellera. Planowany jest także zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. - Zaplanowaliśmy również finanse na przygotowanie dokumentów pod inwestycje na nowy okres finansowania unijnego. Zależy nam na wykonaniu w 2014 roku projektu przebudowy dawnej Szkoły Podstawowej w Wysokiej Lelowskiej pod mieszkania socjalne – zdradza budżetowe zamiary gospodarz gminy Żarki.

 

NIEGOWA

 

W budżecie tej gminy, za przyjęciem którego głosowało 14 radnych (wstrzymał się tylko Jan Beza) zakładane dochody opiewają na 19.606.978,00 zł, a wydatki na 19.741.787,00 zł. Z tej ostatniej kwoty radni wygospodarowali na inwestycje 3.510.428,00 zł.

 

- Na terenie gminy potrzeb mamy bardzo dużo. Myślę, że będziemy kontynuować usuwanie skutków klęski żywiołowej z jaką mieliśmy do czynienia, czyli powodzi. Chcemy kontynuować budowę placów zabaw, tak by w każdym sołectwie był taki plac. Mamy już pozwolenie na budowę bieżni tartanowej w Niegowie, chcemy wybudować tam też siłownię zewnętrzną. Mamy podpisane umowy na budowę trybun przy amfiteatrze, będzie to inwestycja realizowana razem z montażem ogrodzenia i oświetlenia. Przy drodze gminnej w Sokolnikach chcemy zamontować oświetlenie ledowe, tak że tych zadań trochę mamy. Na dzień dzisiejszy trudno jest mi powiedzieć, na co jeszcze uzyskamy dodatkowe środki, liczymy jeszcze szczególnie na środki popowodziowe. Tam gdzie znajdują się jeszcze drogi z nawierzchnią bitumiczną, która się nie nadaje do użytku będziemy dokonywać remontów. Chcemy, żeby nasze drogi były naszą wizytówką. Sądzę, że do tego dążą wszyscy radni. W tej kadencji rady mamy bardzo dobrą współpracę. Myślę, że będzie to miało potwierdzenie w głosowaniu nad budżetem – mówił zanim radni zdecydowali o budżecie wójt gminy Niegowa Krzysztof Motyl.

 

Robert Bączyński

 

MyszPress

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe