Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 12 czerwca 2026 07:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Na terenie dawnej fabryki hufnali w Zawierciu- Borowym Polu ujawniono kolejny schron typu „Einmannbunker”

W nawiązaniu do naszej publikacji, w grudniu 2023 roku został ujawniony drugi schron typu Einmannbunker. Obiekt ujawnił członek Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Krzysztof Kupiec. Ujawniony schron znajduje się na terenie dawnej Polskiej Fabryki Hufnali funkcjonującej na terenie Borowego Pola. Pierwszym tego typu schronem we wrześniu 2023 roku zainteresował się Prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski oraz członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. w rez. Damian Liszczyk.
Podziel się
Oceń

Pierwszy schron typu Einmannbunker został oczyszczony, usunięto krzaki oraz gałęzie, dodatkowo został oznaczony tabliczkami informacyjnymi. Szerzej o pierwszym ujawnionym schronie oraz fabryce hufnali opisano w  artykule pt. „ Na terenie dawnej fabryki w Zawierciu – Borowym Polu ujawniono schron typu Einmannbunker” – Kurier Zawierciański Nr 41/2023 z dnia 13.10.2023 roku. Kolejny ujawniony schron typu Einmannbunker to lekki schron bojowo-obserwacyjny wykonany z żelbetonu, produkowany masowo w fabrykach III Rzeszy w latach 1938-1945. Jest w stanie technicznym dobrym, posiada zadaszenie, zawiasy do drzwi, które zostały zdemontowane lub skradzione. 


Na uwagę zasługuje fakt, że ktoś próbował zamurować wejście do schronu. Schrony te miały kształt betonowego walca o średnicy od 1,2 do 2,5 m i wysokości ok. 2,5 m, waga ok. 1,5 tony, spotkać można było również schrony w kształcie stożka lub grzyba, które wyposażone były w drzwi betonowe, stalowe lub drewniane o wymiarach ok. 0,8 x 0,8 m. Schron był wyposażony w szczeliny obserwacyjne. Schrony te były osadzone w ziemi lub ustawiane na powierzchni na betonowych podstawach. Einmannbunkry zazwyczaj były jednoosobowe, chociaż mogły również pomieścić dwie lub trzy osoby.  Schrony bardzo dobrze zabezpieczały przed ostrzałem, falą uderzeniową, odłamkami pocisków artyleryjskich oraz bomb lotniczych. Ujawnione schrony znajdują się w bliskiej odległości od siebie, wynoszącej ok. 150-200 metrów. 
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: zgred Treść komentarza: Najwyraźniej cierpicie na efekt poszczepienny, który rzucił wam się wam na oczy. Po szpricy oby tylko się tylko na tym skończyło. Bo te OSTATNIO masowe turboraki ... PRZERAŻAJĄ. Data dodania komentarza: 31.05.2026, 16:26 Źródło komentarza: Kopciuchy trują nie tylko zimą
Reklama
Reklama
Reklama