Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 22:38
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

JAK MAJĄ WYGLĄDAĆ TESTY SPRAWNOŚCIOWE? Rodzice i nauczyciele zwracają uwagę, jak wiele wrażliwych danych chce zebrać MEN.

Sportowe talenty- nowy projekt edukacyjny czy kolejny powód do gnębienia uczniów? Sportowe talenty to program edukacyjno-sportowy wprowadzany przez resort edukacji. Swoją pilotażową wersję miał w 2022 roku. Wtedy nauczyciele w-fu w województwie opolskim i lubelskim testowali program z perspektywą rozszerzenia na wszystkie pozostałe województwa w aktualnym roku szkolnym 2023/24. Teoretycznie celem programu jest odkrywanie nowych, młodych talentów sportowych.
JAK MAJĄ WYGLĄDAĆ TESTY SPRAWNOŚCIOWE? Rodzice i nauczyciele zwracają uwagę, jak wiele wrażliwych danych chce zebrać MEN.

Źródło: sportowetalenty.gov.pl

Podziel się
Oceń

Dla rodziców to jednak kolejne zmartwienie. Rodzice obawiają się ujawniania wrażliwych danych na temat własnych dzieci, a same dzieci boją się jeszcze większego porównywania wyników sportowych na tle klasy, ale i w skali roku. Dla Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki to tylko typowanie szczególnie uzdolnionych uczniów, „rozwój sportowy” dzieci. Jednak dla nich samych to kolejny test do zaliczenia, kolejny powód do wyśmiania na tle klasy, czy kolejny powód, aby przynieść zwolnienie z WF-u. 

SP nr 5 w Myszkowie. Przed głównym wejściem. 

Obowiązkowe testy będą dotyczyć uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły ponadpodstawowej. Odbywać się będą raz w roku, na wiosnę. Uczniowie będą musieli skoczyć w dal z miejsca, przebiec 10 razy 5 metrów, zrobić plank tzw. „deskę” oraz beep test- czyli 20-metrowy bieg wahadłowy. Według MEN i MSiT wyniki testów sprawnościowych nie będą wpływały na ocenę z wf-u. Na pewno natomiast będą wpisywane do Ewidencji „Sportowe Talenty”.  Data przeprowadzenia testów i wyniki to nie jedyne dane, jakie mają trafić do ewidencji. Rodzice z numerem pesel swoich dzieci mają również podawać ich wiek, wagę czy wzrost.. Są to dane wrażliwe i rodzice są niechętni na wizję udostępniania takich informacji szkole, a w efekcie instytucji publicznej. 

fot. obozybiegowe.pl

„Nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia, jeśli rodzic nie zdecyduje się przekazać tych danych. Mnie, jako mamę bardzo szczerze to niepokoi” -Sylwia Kowalska, mama Jana, Fundacja Autism Team, źródło TVN24.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę na zastrzeżenia dotyczące zgodności programu z RODO i Konstytucją RP:

Zakres danych, który będzie trafiał do rządowego systemu „Sportowe talenty”, jest szeroki, a dane będą przetwarzane przecież również w celach quasi-marketingowych. Wszystko będzie odbywało się z mocy samego prawa, bez uzyskiwania odrębnej zgody od ucznia (lub jego rodziców, gdy jest niepełnoletni). Szkoły również nie będą mogły zrezygnować z udziału w programie”- Łukasz Korzeniowski ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Cały program „Sportowe Talenty” ma służyć diagnozie sprawności fizycznej polskich uczniów, odkrywaniu sportowych talentów. Jednak dla samych uczniów to kolejny problem do przejścia w trakcie edukacji szkolnej, a jak wiemy jest ich wiele. 


Napisz komentarz

Komentarze

czytelnik 12.09.2023 10:03
To Czarnek już nie bawi się w rozdawanie Willi Plus teraz będzie się zajmował transferami młodych zawodników w klubach Sportowych...???? Ciekawe !

Dr nie House 09.09.2023 01:05
Żaden państwowy program nie służy do celów marketingowych i nie powinien. Jeżeli to co jest napisane to prawda, jawnie jest wbrew RODO. Nie sądzę, żeby ktoś był na tyle bezmyślny by to tak wykorzystać. Sama idea jest natomiast bardzo dobra i trzeba zrobić coś co ruszy dzieci zza ławki. Do szkoły (zerówka) poszedłem za komuny a kończyłem w nowym millenium... Czy oceny z innych przedmiotów, od 1 do 6 też nie kreują nierówności i wyśmiewania? Moze obalmy cały system edukacji? Nie popieram obecnej władzy i ogólnie twierdzę że w Polsce nie ma na kogo głosować a na wybory chodzę by wybrać mniejsze zło... Co do cholery ma wspólnego ocenianie uczniów oraz zbieranie danych o ich sprawności z polityką? Jako osoba wykształcona uważam, że to świetny pomysł. Wiele krajów świata ma olbrzymi problem z nadwagą wśród obywateli, problem który jak szarańcza szerzy się wśród dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że zebrane dane będą analizowanie pod kątem walki z otyłością (jak również niedowagą). Fat shaming to zło ale twierdzenie, że otyłość jest ok to herezja. 30 letni pacjent z miażdżycą to tragedia nie tylko dla niego ale też dla tych którzy go kochają. Podsumuję bo się epopeja robi... Sport pomaga w walce z nadwagą, jest ważny w profilaktyce alkoholowej i nikotynowej jak również pomaga behawioralnie - zajęte sportem i zmęczone po - dzieci mają mniej czasu na głupotę i wyrabiają zdrowe nawyki. Jeżeli przy okazji łowienia talentów uda się wychować zdrowe i odpowiedzialne społeczeństwo to dlaczego nie? BO KTOŚ BĘDZIE SIĘ ŹLE CZUŁ PRZEZ OCENY? Rodziców, którzy mają problem z tym, że ich dzieci są w szkole oceniane - zapraszam po tabletki i dodam na już naprawdę koniec, że naczelna izba lekarska powinna odbierać prawo do wykonywania zawodu kolegom którzy "wypisuja" bezpodstawne zwolnienia z ćwiczeń! Do zwolnienia z ćwiczeń powyżej miesiąca powinna być komisja lekarska!

Pokolenie Z 11.09.2023 14:33
Szanowny panie Dr nie House Nie jesteśmy w Korei Północnej ani nie jesteśmy końmi wyścigowymi. Testy „Sportowe talenty” nie są zgodne z Rodo i nic nie wnoszą w poprawę sprawności nas uczniów. Nie zgadzam się aby moje dane wrażliwe: imię i nazwisko, numer PESEL, wiek, płeć, masa ciała, wzrost czy wyniki testów sprawnościowych miały dostęp nie tylko szkoły, ale również kluby i związki sportowe. Ja dużo pływam, jeżdżę konno i na rowerze w wakacje, mniej w roku szkolnym dlaczego !? Ponieważ wracam ze szkoły około 17.00 i siadam do lekcji. A jest tego dużo: rozszerzenie z fizyki, maty, angielskiego i cała reszta przedmiotów w moim przypadku. W weekend nie lepiej bo cały czas sprawdziany projekty, kartkówki.... Najpierw trzeba nam zmniejszyć podstawę programową wtedy będziemy mieli czas na sport. Poza tym kto szuka talentów w szkołach średnich? Ta ustawa nie walczy z otyłością tylko: jak piszą Umarłe Statuty (polecam lekturę www.umarlestatuty.pl) "Ponadto ustawa tworzy ogromną bazę danych, która spory pożytek przyniesie klubom sportowym. Będą one mogły zgłaszać zainteresowanie wynikami danego ucznia, a szkoła będzie pośredniczyła w kontakcie między uczniem a klubem sportowym. Wygląda to jak nachalny marketing, przymusowy newsletter, z którego nie można się wypisać. Co chyba jednak najważniejsze, ustawa budzić musi zastrzeżenia w zakresie zgodności z Konstytucją RP i RODO. Zakres danych, który będzie trafiał do rządowego systemu „Sportowe talenty”, jest szeroki, a dane będą przetwarzane przecież również w celach quasi-marketingowych. Wszystko będzie odbywało się z mocy samego prawa, bez uzyskiwania odrębnej zgody od ucznia (lub jego rodziców, gdy jest niepełnoletni)."

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama