Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 16 września 2025 17:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PREZENTACJA PATRIOTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ

Podczas Warszawskiej Sesji Kościuszkowskiej w 227 rocznicę bitwy T. Kościuszki pod Maciejowicami w dniu 15 października 2021 r. zostały przekazane do zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie książki i pocztówki wydane przez Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Słowa podziękowania wyraził Pan Tomasz Jagodziński - Zastępca Dyrektora d/s Administracyjnych pisząc w liście: „Serdeczne podziękowania za przekazanie do zbiorów biblioteki Muzeum Niepodległości dwóch wydawnictw ze Szczekocin: ‘Kpt. Jan Gaździcki - Kazik jako przykład patriotycznej i obywatelskie postawy’ Wiesław Gaździcki, Częstochowa 2018 r. oraz ‘25 lat Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach 1992-2017 r.’ Przekazane wydawnictwa są ważnym uzupełnieniem naszych zbiorów muzealnych, pomocnym materiałem w naszych zbiorach badawczych. Jednocześnie proszę o przyjęcie naszej publikacji muzealnej ‘Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. To im zawdzięczamy niepodległość’ red. Tadeusz Skoczek”.

Warto dodać, iż kolorowy album „Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. To im zawdzięczamy niepodległość” składa się z 350 stron i prezentuje obrazy autorstwa polskich współczesnych artystów i twórców oraz ich krótkie biografie. Na obrazach uwieczniono portrety zasłużonych dla niepodległości kraju Polaków, jak również znakomitych naukowców, artystów, wojskowych - tych bardziej i mniej znanych w historii Polski. Przy każdej z postaci znajdziemy krótką notę biograficzną. Na tytułowej stronie przedstawiono portrety Wincentego Witosa, Marii Skłodowskiej-Curie oraz Jana Matejki.

W planach jest wydanie kolejnego albumu prezentującego 38 portretów osób, które przyczyniły się do rozwoju tradycji kościuszkowskiej. Portrety były prezentowane na wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na jednym z obrazów uwieczniony został wizerunek Prezesa Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach - Czesława Orlińskiego. Wystawa powstała z inicjatywy Prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie dr. Leszka Marka Krześniaka.

Czesław Orliński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Trzymam kciukiTreść komentarza: Ja trzymam kciuki żeby powstała. Wreszcie to miasto emerytów zacznie przyciągać młodych nie mówiąc już o podatkach jakie wpłyną do miastaData dodania komentarza: 16.09.2025, 13:49Źródło komentarza: Wolfram i molibden pod Myszkowem. Na samo badanie złoża firma wyda kilkadziesiąt milionówAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Jeszcze chłopa „trzyma”😂 Panie będą następne wyboryData dodania komentarza: 16.09.2025, 13:47Źródło komentarza: BARTNIK NIE MOŻE SIĘ POGODZIĆ ŻE PRZEGRAŁ Z ŻAKIEM. SĄD ODRZUCIŁ JEGO PROTEST. BARTNIK DALEJ POWTARZA „OSKARŻENIA”Autor komentarza: GosiaTreść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 16.09.2025, 13:45Źródło komentarza: W Myszkowie ciągle "stan epidemii". Na szczęście tylko w głowie starosty myszkowskiego...Autor komentarza: ChłopTreść komentarza: DNO .Data dodania komentarza: 11.09.2025, 17:18Źródło komentarza: Mniszków jak Myszków. Ruskie walą coraz bliżej!Autor komentarza: KonsumentTreść komentarza: Za stosowanie zakazanego GLIFOSATU w uprawie gryki a w szczególności za opryski w ciągu dnia powinna być kara 50 tys zł min. „Często mówi się, że najważniejszym zagrożeniem są pestycydy i chemizacja rolnictwa. „Na pewno rolnictwo jest główną przyczyną, gdyż stosuje całą gamę środków chemicznych, które w mniejszym lub większym stopniu, ale są zabójcze dla owadów” – wskazuje prof. Skubała.”Data dodania komentarza: 11.09.2025, 17:14Źródło komentarza: Ale jaja! Jarosław Kumor najlepszym rolnikiem! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Artykuł powstał na podstawie serwisu prasowego, dlatego nie przypisujemy sobie autorstwa. Firmuje go redakcja. Rozumiemy, że skoro my "czerwoni" to pan brunatny?Data dodania komentarza: 6.09.2025, 11:35Źródło komentarza: Polska wyżej niż średnia światowa w ociepleniu klimatu
Reklama
Reklama
Reklama