Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 11:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

„A WTEM TRZECI MAJ ZABŁYSNĄŁ”

(powiat myszkowski) W historii naszego kraju są momenty bolesne i trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętano także w powiecie myszkowskim.
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) W historii naszego kraju są momenty bolesne i trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętano także w powiecie myszkowskim.

 

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone dla upamiętnienia uchwalonej przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Ten akt prawny regulował podstawowe kwestie społeczno - polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych. Likwidował m.in.: wolną elekcję i liberum veto, wprowadzając demokratyczną zasadę decydowania większością głosów, reformował wymiar sprawiedliwości był też zaczątkiem budowy sił zbrojnych, do których nawiązuje dziś Wojsko Polskie. Konstytucja stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.

 

MYSZKÓW

 

Myszkowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie w Kościele Narodzenia N.M.P. na Mijaczowie. Rozpoczęła je Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny. Po niej uczestniczący w nabożeństwie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Wiązanki składali m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, delegacje władz powiatu i miasta ze starostą Wojciechem Pichetą i burmistrzem Włodzimierzem Żakiem, delegacje szkół, organizacji związkowych i kombatanckich. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP w Mrzygłodzie i liczne poczty sztandarowe przeszli pod Pomnik „Poległym za Ziemię Myszkowską”, gdzie również złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. - To święto naszej dumy narodowej i wiary w lepszą przyszłość ojczyzny i naszego miasta. To właśnie my, wybrani przez mieszkańców Myszkowa jesteśmy odpowiedzialni za jego rozkwit. Nie ma tu miejsca, lub nie powinno go być na polityczne podziały. To potrzeby naszej małej społeczności powinny stanowić o naszych działaniach - mówił pod pomnikiem burmistrz Włodzimierz Żak.

 

Część oficjalną uroczystości zakończyło wypuszczenie w niebo biało – czerwonych balonów. Na świąteczne popołudnie zaplanowana była pod Miejskim Domem Kultury impreza plenerowa, ze względu na niesprzyjającą aurę przeniesiono ją do środka. Publiczność bawili soliści Studia Muzyki i Piosenki oraz zespół „Bajery”.

 

PORAJ

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się także w Poraju. W miejscowym kościele odbyła się msza za Ojczyznę a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy uroczystości, w asyście orkiestry dętej z Poraja i licznych pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, ochotniczych straży pożarnych i szkolnych złożyli wiązanki kwiatów. Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żarkach Letnisku, Dziecięcy Zespół Wokalno - Ruchowy „Nastolatki” oraz KGW „Porajanki” odbyła się w Kinie „Bajka”.

 

ZAWADA

 

27 kwietnia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Zawadzie (gm. Żarki) zorganizowano uroczystą akademię. Na tle barwnych dekoracji uczniowie wcielali się w postacie historyczne. Rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zagrał Konrad Kasprzyk z klasy VI, w rolę Marszałka wcielił się Oskar Lis z klasy V. Obaj uczniowie wystąpili w strojach stylizowanych na epokę stanisławowską. W programie akademii znalazły się wiersze oraz piosenki, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Bardzo ciekawą rolę Malucha zagrał Dawid Gradzik z przedszkola, zadając proste pytania narratorom, przez co akademia stała się przejrzystą lekcją historii. Nad całością czuwała Ewa Filipkiewicz. (rb, MB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama