Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 00:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

PODSTAWÓWKA STULATKA

(Przybynów) W sobotę, 19 listopada Przybynów świętował stulecie Szkoły Podstawowej im. Hanki Sawickiej. Listopadowy chłód nie przeszkodził gościom spotkać się i powspominać lata spędzone w szkolnej ławie, spotkać dawnych kolegów oraz pedagogów.
Podziel się
Oceń

(Przybynów) W sobotę, 19 listopada Przybynów świętował stulecie Szkoły Podstawowej im. Hanki Sawickiej. Listopadowy chłód nie przeszkodził gościom spotkać się i powspominać lata spędzone w szkolnej ławie, spotkać dawnych kolegów oraz pedagogów.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, celebrowanej przez księdza biskupa Antoniego Długosza, ojca Stanisława Knapka oraz księży: Mirosława Wójcka z Kotowic oraz Romana Cera z Przybynowa w Kościele Parafialnym. W trakcie homilii biskup Antoni Długosz porównał szkołę do matki, która co roku wydaje potomstwo i mimo upływu lat nie starzeje się, gdyż co roku nowe roczniki przychodzą do niej i pozostają w jej murach. Biskup otrzymał od dyrektor szkoły, Edyty Brodzik medal z okazji 100-lecia placówki oraz kwiaty. Bukiety kwiatów otrzymali także emerytowani nauczyciele: Stanisława Pyżyńska oraz Halina Piętak. Po przejściu ze świątyni do szkoły, w towarzystwie orkiestry dętej OSP z Przybynowa rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Burmistrz Żarek Klemens Podlejski w przemówieniu nawiązał do trudnych początków szkoły, która borykała się z problemami organizacyjnymi. Podkreślił, że dzisiaj uczniowie uczą się w zmodernizowanym budynku po remoncie elewacji, dachu, ogrzewania. Mają świetlicę wiejską, plac zabaw oraz zagospodarowane podwórko przy szkole. - Uczniowie osiągają najwyższe wyniki w nauce w sprawdzianie końcowym klas szóstych w gminie Żarki i jedne z wyższych w powiecie myszkowskim – podkreślił Klemens Podlejski. Szkoła  od lat plasuje się w dziesiątce najlepszych szkół podstawowych powiatu myszkowskiego, według wyników corocznego sprawdzianu szóstoklasistów. Umiejętności podopiecznych podkreślała także dyrektor szkoły: - Wśród absolwentów są rzemieślnicy, lekarze, prawnicy, policjanci. Ale w Przybynowie wykształcono także jednego księdza i jednego baletmistrza – powiedział Edyta Brodzik, dyrektor SP, która czuwała nad programem oraz prowadziła jubileusz. Zaraz po tej zapowiedzi głos zabrali dwaj absolwenci placówki. Ksiądz Mirosław Wójcik nawiązał do słów papieża Jana Pawła II mówiąc, iż „tutaj wszystko się zaczęło”. Przyznał, iż powiedział setki kazań, lecz największa trema towarzyszy mu właśnie w dniu jubileuszu. Baletmistrz Łukasz Zasik występował na najważniejszych scenach teatrów i oper w Polsce i na świecie. Długi czas pracował za granicą. Przyznał otwarcie, iż w jego działaniach zawsze pomagały mu podstawowe zasady wyniesione z domu, oraz ze szkoły. Miłym akcentem było odczytanie wierszy Lucyny Korumbel, kolejnej absolwentki szkoły w Przybynowie. Jej utwory przybliżyli: prawnuczek Daniel Picheta, wnuczka Marietta Picheta oraz syn Krzysztof Korumbel. Szczególne podziękowania skierowano do emerytowanych nauczycieli. Samorządowcy oraz pani dyrektor wręczali jubileuszowe medale i kwiaty emerytowanym nauczycielom oraz dyrektorom SP. W ich imieniu podziękowała emerytowana dyrektor Urszula Skorek-Rusinek. W ramach części artystycznej wystąpił zespół Carmen, oczywiście z Przybynowa. Na scenie pojawili się także uczniowie klas IV i V, w specjalnie na ten cel przygotowanym programie. - Przygotowanie jubileuszu było możliwe dzięki współpracy: uczniów, nauczycieli, rodziców, parafii, sponsorów oraz lokalnej społeczności. Wszystkim zaangażowanym składam serdecznie podziękowania – skomentowała dyrektor Edyta Brodzik. (MB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama