„PO LATACH” – WYSTAWA PRAC MALARSKICH ZOFII SŁUSZNIAK–FABJAŃSKIEJ

  • 11.05.2021, 11:00
„PO LATACH” – WYSTAWA PRAC MALARSKICH ZOFII SŁUSZNIAK–FABJAŃSKIEJ
(Moskorzew) 10 października 2020r. Wiejskie Centrum Kulturalno–Turystyczne w Moskorzewie zaprosiło na wystawę prac malarskich Zofii Słuszniak–Fabjańskiej. Artystka nazwała to spotkanie „Po latach”. Na wystawę przybyło wielu gości i absolwentów szkoły w Moskorzewie, gdzie w 1967r. Zofia Fabjańska rozpoczęła swoją pracę pedagogiczną i uczyła malarstwa. W uroczystości uczestniczyła delegacja Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Szczekocinach, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach Elżbieta Drej, twórca ludowy Zdzisław Purchała z sąsiedniej gminy Radków oraz poetka Teresa Ostrowska. Były również delegacje domu kultury z Włoszczowy i Jędrzejowa. O swoich wspomnieniach, także o pracy w szkole w Moskorzewie, mówił Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach Czesław Orliński, przekazując wydawnictwa książkowe dla Wiejskiego Centrum i szkoły w Moskorzewie.

Wzruszona malarka dziękowała za obecność na uroczystości, życzenia i kwiaty od uczestników wystawy oraz rodziny. Z programem artystycznym wystąpił Zespół Ludowy „Moskorzewianie”, który latem zaprasza na festyn z degustacją pierogów. Spotkanie prowadził Zbigniew Krzysiek – Dyrektor Wiejskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego w Moskorzewie.
Twórczość Zofii Słuszniak–Fabjańskiej to ponad 50-letni okres pracy malarskiej dotyczącej ziemi szczekocińskiej i włoszczowskiej. Artystka należy do Klubu Twórców „Różni”. Jest twórcą małych galerii, między innymi w Moskorzewie, Goleniowach, Szczekocinach, Bogumiłku, Irządzach, gdzie przekazała ponad 200 prac malarskich. Malarka uczestniczyła w 120 indywidualnych wystawach np. Klub Osiedlowy „Kumak” w Kielcach, Międzynarodowy Klub Książki i Prasy w Krakowie, Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wolbromiu, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Częstochowie, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu, Dom Kultury we Włoszczowie, Klub „Firlej” we Wrocławiu, Kawiarnia „Ratusz” w Legnicy.
Zofia Fabjańska była wieloletnim członkiem i instruktorem Z.H.P w Szczekocinach, instruktorem plastycznym w MGOKiS w Szczekocinach; jest aktywnym członkiem zarządu Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach i Towarzystwa Kulturalnego Ziemi Włoszczowskiej. Malarka posiada liczne odznaczenia m.in. złotą odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2010r. i 2018r.), zasłużony działacz Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury, Medal w Uznaniu Zasług Swojemu Obywatelowi w Gminie Szczekociny. 
W 2016 roku została przyjęta do Związku Artystów i Plastyków Polskich w Opolu.
Warto wspomnieć dwie publikacje wydawnicze o pracy twórczej i działalności artystki, które powstały w jubileuszu 40-lecia i 45–lecia pracy artystycznej. Malarka wydała również książkę o swoim ojcu Janie Słuszniaku „Wspomnienia lekarza”, który wpoił jej miłość, troskę i szacunek do dziedzictwa Małej Ojczyzny.
 

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe