Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 06:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TAJEMNICZY ZBIORNIK 454

Sejmik Śląski przyjął uchwałę radnego Porca z Zawiercia. Naszym zdaniem to „uchwała idiotów”. Ma chronić coś, o czym naukowcy dawno się wypowiedzieli, że „nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego”. Chodzi więc jak zwykle o politykę?
Podziel się
Oceń

Rafał Porc, z Lewicy, radny Sejmiku Woj. Śląskiego chwali się, że Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę, która ma chronić podziemne zbiorniki wody pitnej w powiecie zawierciańskim, konkretnie  uchwałę o ochronie zasobów wody pitnej na terenie powiatu zawierciańskiego i ochrony głównego zbiornika wody podziemnej GZWP 454. Uchwałę proponowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Poparł i PiS. Przeszła jednogłośnie 35 głosami „za”. Uchwała wyraźnie wpisuje się w zamiary utrącenia inwestycji kanadyjskiej firmy Rathdowney, która od 10 lat prowadzi na terenie powiatu zawierciańskiego badania złóż rud cynku i ołowiu i od 2 lat deklaruje zamiar wybudowania kopalni. Podobna kopalnia właśnie kończy swój żywot pod Olkuszem, gdyż tam złoże się wyczerpało. 
- Zbudowanie tak szerokiego poparcia dla naszej uchwały gwarantuje, że można będzie przeprowadzić kolejne kroki, w tym przede wszystkim aktualizację Programu ochrony środowiska dla województwa śląskiego, w zakresie ustanowienia strefy ochronnej wód podziemnych na terenie Jury a dokładniej zbiornika wody 454 -twierdzi Rafał Porc, radny sejmiku z SLD, mieszkaniec powiatu zawierciańskiego.

Co to jest zbiornik 454?

Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym w 2017 roku opublikowały Informator PSH „Główne Zbiorniki Wód Podziemnych w Polsce”. Raport ma ponad 400 stron. Na str. 347-8 jest opis GZWP 454, czyli zbiornika Olkusz-Zawiercie. Obejmuje powiaty zawierciański, myszkowski, lubliniecki, tarnogórski, będziński, olkuski, chrzanowski, krakowski i miechowski (niektóre w części) i jest (stan na 2017 rok) w zarządach aż trzech RZGW- Gliwice, Poznań, Kraków. Nie jest to też żadna ogromna beczka wody pod Zawierciem, Myszkowem czy Olkuszem, tylko obszar wodonośny  porowo-szczelinowych skał węglanowych (wapienie, dolomity, margle) triasu dolnego i środkowego, tworzący trzy poziomy wodonośne: wapienia muszlowego,  retu oraz pstrego piaskowca. 
Opis zbiornika 454 ma dwa ciekawe fragmenty: 

I- Piętro wodonośne jest intensywnie drenowane głównie w wyniku  odwadniania wyrobisk kopalni rud  cynku i ołowiu w rejonie Olkusza, trwający od ponad 50 lat intensywny drenaż górniczy wytworzył  rozległy lej depresyjny. Nastąpił zanik źródeł, a cieki powierzchniowe w wielu miejscach zmieniły charakter  z drenujących na filtrujące. -czytamy w raporcie. Można by więc przyjąć, że zakończenie eksploatacji górniczej pod Olkuszem to samo dobro, ale to bardziej skomplikowane. W najbliższych latach, tylko nie wiadomo ilu, kilku czy kilkunastu od zakończenia  eksploatacji górniczej pod Olkuszem, zacznie się proces wypełniania leja depresyjnego w Powiecie Olkuskim. Co to oznacza?
II- Wg. prognoz- czytamy w rządowym dokumencie- odbudowywanie się zwierciadła wód podziemnych w rejonie olkuskim może doprowadzić do DEGRADACJI JAKOŚCI WÓD PODZIEMNYCH NA OBSZARZE O POWIERZCHNI OK. 167 km2  W STOPNIU UNIEMOŻLIWIAJĄCYM ICH BEZPOŚREDNIE WYKORZYSTANIE DO ZAOPATRZENIA LUDNOŚCI W WODĘ DO PICIA.
Raport zawiera informację, że ZBIORNIK 454 w  56% powierzchni (razem z częścią najbardziej zdegradowaną pod Olkuszem), łącznie 426,3 km2 jest objęty ochroną. Właśnie w celu mądrego, planowego odnawiania zasobów wód podziemnych. Stopniowe wygaszanie zakładów górniczych, głównie ZGH „Bolesław” na najbliższe lata  to raczej wyzwanie i zagrożenie, niż nadzieja.
O pozostałej części zbiornika 454, który -mam nadzieję- że dzięki temu artykułowi stał się nieco mniej tajemniczy, czyli części, gdzie są powiaty zawierciański i myszkowski  raport odnosi się tylko w jednym ostatnim zdaniu: „pozostały obszar zbiornika charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami naturalnej ochrony i nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego.”
Nie bardzo więc wiadomo, co radni sejmiku chcą chronić, nie wygląda na to, aby czytali raport o GZWP w Polsce. 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Andrzej BartoszkiewiczTreść komentarza: Czas na zmiany. Wystarczy wdrożyć System EKO AB, a praca w tym zawodzie będzie lżejsza i lepiej płatna. Zapraszam do kontaktu Andrzej Bartoszkiewicz 601 773 432.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 02:35Źródło komentarza: Czy praca zbieracza odpadów jest aż taka straszna?Autor komentarza: matTreść komentarza: Kto ci to powiedział? Echo Moskwy czy TV Republika?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:19Źródło komentarza: Anna Nemś PREZYDENTKĄ ZAWIERCIA!Autor komentarza: DzidekTreść komentarza: Czemu te chodniki takie wąskie?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:05Źródło komentarza: Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa od 13 lat, ogłasza program na najbliższe 5 latAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Panie Bartnik schodzi pan z boiska. Żegnamy !Data dodania komentarza: 22.04.2024, 13:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!Autor komentarza: StatystykaTreść komentarza: Czy będzie coś atrakcyjnego w Myszkowie po 19 latach rządów "nie wychylaj się" No cóż 17% mieszkańców ma burmistrza i im wystarczy M'Donald i kolejne sklepy. A pozostali sami sobie winni .....Data dodania komentarza: 22.04.2024, 11:04Źródło komentarza: MYSZKÓW. KTO WYGRAŁ WYBORY BURMISTRZA .JEST OFICJALNY WYNIK WYBORÓWAutor komentarza: SASINTreść komentarza: 4972-4951=21 https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/240901Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama