Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 03:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

TOPOLOWA JUŻ PO REWITALIZACJI

(Żarki) W sobotę, 20 lipca w ramach Święta Sąsiadów uroczyście przekazano do użytkowania zrewitalizowane budynki socjalne przy ul. Topolowej w Żarkach. Na zaproszenie gospodarzy spotkania, tj. Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego oraz mieszkańców ul. Topolowej 1 i 3, ksiądz kanonik Stanisław Kotyla poświęcił teren i odmówił krótką modlitwę. W imieniu wszystkich mieszkańców ul. Topolowej, Danuta Bednarek i Marek Grabowski, złożyli serdeczne podziękowania na ręce burmistrza Podlejskiego oraz kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Unijnych i Krajowych Małgorzaty Banaszczyk oraz pracownicy tego referatu Anny Stodółkiewicz.
Podziel się
Oceń

(Żarki) W sobotę, 20 lipca w ramach Święta Sąsiadów uroczyście przekazano do użytkowania zrewitalizowane budynki socjalne przy ul. Topolowej w Żarkach. Na zaproszenie gospodarzy spotkania, tj. Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego oraz mieszkańców ul. Topolowej 1 i 3, ksiądz kanonik Stanisław Kotyla poświęcił teren i odmówił krótką modlitwę. W imieniu wszystkich mieszkańców ul. Topolowej, Danuta Bednarek i Marek Grabowski, złożyli serdeczne podziękowania na ręce burmistrza Podlejskiego oraz kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Unijnych i Krajowych Małgorzaty Banaszczyk oraz pracownicy tego referatu Anny Stodółkiewicz.


 

- Zadanie wykonano za 2.771.156,58 zł, i aż 90 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne. Poprawiono zdecydowanie warunki zamieszkania, otoczenia, są strefy zabaw w postaci boiska, placu z zabawkami, altanki do wypoczynku, parkingi, wygodne dojścia do budynków. Z środków budżetu gminy wykonano w ubiegłym roku modernizację ulicy Topolowej – podkreślił burmistrz Klemens Podlejski.


 

Wstęgę oficjalnie przecięto wraz z udziałem projektanta Konrada Zymka, przedstawicieli firmy Rak Invest Łukasza Kamińskiego i Szymona Maciągowskiego, inspektora nadzoru Marcina Wodzyńskiego, mieszkańców Stanisławy Lebiockiej i Mariuszka Wierzchowskiego oraz przedstawicieli samorządu: burmistrza Podlejskiego i radną Moniką Radosz.


 

Projekt „Odnowa Topolowa! Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Topolowej” obejmował swym zakresem remont budynków socjalnych i komunalnych - wymieniono dachy, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje zewnętrzne, ocieplono ściany. Powstały: boisko, plac zabaw, miejsca spotkań i rekreacji. Mieszkańcy zyskali nowe, estetyczne strefy wejściowe do swoich domów, oświetlenie, monitoring. Warto jednak podkreślić, że to nie koniec zmian. Nadal realizowany jest projekt społeczny dotyczący wsparcia w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności.


 

- Mieszkańcy nie mają już powodów do wstydu. Poprawa warunków życia jest bardzo ważna, ale zachodzą i zmiany w sposobie życia. Mieszkańcy mogą chodzić z podniesiona głową. Realizowany projekt społeczny ma na celu wzmocnienie ich aktywności, wskazanie nowych rozwiązań, przekonanie, że można żyć inaczej – poinformował Waldemar Jan, konsultant ds. rewitalizacji w projekcie „Nasza Szansa”.


 

Projekt „Nasza szansa! aktywizacja zawodowa, społeczna, edukacyjna i kulturalna społeczności lokalnej w Gminie Żarki” realizowany będzie do końca tego roku. W ramach działań projektowych prowadzonych jest szereg czynności edukacyjno-aktywizujących, środowiskowych, integracyjnych, oraz co niezwykle ważne, działań z zakresu odbudowania tożsamości lokalnej. Jednym z nich było właśnie Święto Sąsiada, w trakcie którego nie zabrakło zabaw z animatorami, basenu z kulkami czy gier sportowych poprowadzonych przez LKS Zieloni Żarki. W słodkiej rywalizacji na najlepsze wypieki pierwsze miejsce zajęła Teresa Gajek, z kolei druga lokata przypadła w udziale Danucie Bednarek. Była wesoła zabawa, był smaczny poczęstunek. Pamiętać trzeba jednak, że rewitalizacja to nie tylko zmiana estetyki, to również ożywienie lokalnej społeczności - i bardzo dobrze, że władze Żarek nie zapomniały i o tym elemencie całego trudnego procesu zmian.


 

Adam Bugaj

Foto: Jan Waldemar, Katarzyna Kulińska-Pluta


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama