Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 20:51
Przeczytaj!
Reklama

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

(Żarki) 23 marca odbyła się uroczystość oddania odnowionego Miejsko – Gminnego Domu Kultury do użytku. Historyczny budynek dawnej synagogi, remontowany w latach 2009 - 2011, to teraz chluba Żarek i świetny przykład połączenia z jednej strony miejsca rozmaitej aktywności kulturalnej, a z drugiej minimuzem, ku pamięci żareckich Żydów, którzy przed II wojną światową stanowili 60% mieszkańców Żarek.
Podziel się
Oceń

Budynek Domu Kultury ma ponad 140 letnią tradycję. W latach 1870 – 1939 był synagogą, i służył wyłącznie społeczności żydowskiej. Burzliwy okres II wojny światowej; mimo ogromnych zniszczeń w centrum Żarek, budynek przetrwał. Po wojnie przestał być synagogą, został odremontowany i rozbudowany na potrzeby Domu Kultury. Następne lata powoli popadał w ruinę, jednak, dzięki funduszom unijnym dostał szansę na „drugie życie”:- Staraniem władz gminy i miłośników Żarek, w latach 2009 – 2011 budynek został odremontowany. Myślę, że ten budynek oraz tablica pamiątkowa, którą za chwilę odsłonimy, będzie symbolem współistnienia i hołdem, oddanym Żydom żareckim – mówił na uroczystości Klemens Podlejski, burmistrz Żarek. Następnie pamiątkową tablicę, poświęconą pamięci Żydów żareckich odsłonili: Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Joshua Ellis, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz Klemens Podlejski. Gościem specjalnym uroczystości był Eli Zborowski, żarczanin, obecnie mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Yad Vashem i wiceprezes Światowej Federacji Żydów Polskich, uratowany przed zagładą przez rodzinę Płaczków z Żarek. - Drodzy rodacy, mieszkańcy Żarek i okolic. Dziękuję wam serdecznie, za to, co zrobiliście, że upamiętniliście ten dom kultury, w mieście, gdzie Żydzi mieszkali, tworzyli, pracowali. Ja sam jestem dzieckiem, urodzonym tutaj z dziada pradziada. Byłem szczęśliwym dzieckiem, tu się początkowo uczyłem. Dobrze, że honorujecie takie miejsca, gdzie ludzie mieszkali przez wieki wieków, a my dożyliśmy do czasów, że możemy zobaczyć ten odnowiony budynek – mówił wyraźnie wzruszony – Eli Zborowski. Naczelny Rabin Polski  Michael Schudrich dziękował z kolei za pamięć o tym, iż kiedyś dom kultury był synagogą: – To jest symbol pamięci. Cieszę się, że ta inwestycja dobiegła końca. Mam nadzieję, że będzie tu miejsce, gdzie będzie się można pomodlić. Dziękuję za szlak żydowski, który tutaj jest i opiekę nad cmentarzem. Dzisiaj byliśmy z Elim na cmentarzu, to jest piękny dowód pamięci – stwierdził M. Schudrich.

 

REMONT DOMU KULTURY ZA 5 MLN

 

Autorem projektu modernizacji był architekt Tomasz Ulman. Ściana szczytowa od strony zachodniej została odremontowana tak, jak w 1939 roku. Jednocześnie, wymieniony został dach, zainstalowana nowa stolarka okienna, instalacje. Pojawiły się nowe sale tematyczne. Jedynym dyskusyjnym elementem projektu jest jaskrawy, wszechobecny w środku i na zewnątrz żółty kolor. Niebagatelne wrażenie z pewnością robi nocne oświetlenie elewacji. Wokół obiektu powstały miejsca parkingowe, zieleńce, wkrótce ma powstać plac zabaw dla dzieci. Koszt modernizacji wyniósł 5 mln zł, z czego 85% to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 – 2013. - Bez tych pieniędzy, gmina nie byłaby w stanie przeprowadzić tych prac i wiele innych inwestycji, także drobniejszych. Dzięki nim, gmina jest atrakcyjna. Dziękuję Marszałkowi Kleszczewskiemu, za pomoc przy realizacji projektu i środki. Myślę, że ten piękny budynek będzie służył nam i kolejnym pokoleniom i będziemy z niego korzystać również w imię wspólnej pamięci – stwierdził Klemens Podlejski. Mariusz Kleszczewski wspominał swoją przygodę taneczną w żareckim DK: – Eli Zborowski mówił, że spędził w Żarkach szczęśliwe dzieciństwo. Podobnie ja. Pamiętam, jak tańczyłem na deskach w zespole folklorystycznym w tym Domu Kultury. Ten budynek to wzorowy przykład działania środków unijnych. Mamy tutaj połączenie programu subregionalnego z programem konkursowym. Okazało się, że połączenie tych środków działa idealnie. Cieszę się, że rewitalizacja Domu Kultury  zachowała i tradycję i historię tego miejsca. Życzę, żeby te mury tętniły życiem i były świadkami ważnych wydarzeń kulturalnych, bo każda złotówka wydana na kulturę zwraca się po wielokroć – stwierdził wicemarszałek Mariusz Kleszczewski. Podziękowania złożyła dyrektor placówki:- Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w ten projekt, zwłaszcza burmistrzowi Podlejskiemu – dziękowała dyrektor MGOK, Magdalena Brzegowska. Gośćmi uroczystości byli posłowie na Sejm, Marek Balt, i Artur Brymora oraz senator RP Jarosław Lasecki:- Nasza historia powinna być reprezentowana w kulturze regionu i społeczności lokalnych. Ta historia jest wielokrotnie bolesna, ale wierzę, że w tym ośrodku kultury będzie kontynuowana – mówił Marek Balt. Poseł Artur Brymora, wychowywał się w Żarkach: - Nasze życie jako młodych ludzi odbywało się między trzema punktami: dom kultury, klasztor i basen. Pamiętam ten dom kultury, jego formę i wygląd. Zawsze z dużym zainteresowaniem podglądaliśmy, co tutaj się dzieje. Efekt dzisiejszego dnia jest wynikiem pracy i współpracy różnych szczebli samorządu, ale samorząd gminny i wyższego rzędu stanął na wysokości zadania. Mamy tutaj najlepszy przykład, jak należy pielęgnować i szanować wzajemny szacunek międzykulturowy. Inni mogą się tego od państwa uczyć – stwierdził Artur Bramora. Odnowa DK odbywała się w dwóch etapach: 1 etap realizowała firma TedPol z Zawiercia, 2 etap zaś Pol-Rem z Myszkowa.

 

Swoje miejsce urodzenia wspominał starosta myszkowski: - Ja się też tu urodziłem, tu była słynna porodówka, gdzie przyszedłem na świat. Pamiętam ten dom kultury, nawet tutaj było wesele jednego z moich kuzynów. Od tego czasu Żarki zdecydowanie się zmieniły. Kiedyś miasteczko o ścisłej zabudowie, w tej chwili jest miastem europejskim. Gratuluję odwagi, że korzystamy z tego, że jesteśmy Europejczykami. Idealnie połączono to, co się tutaj dzieje z tym, co kiedyś się działo – mówił Wojciech Picheta. Na mównicy zobaczyliśmy także świeżo upieczonego przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach, Andrzeja Jakóbczaka: - Zawsze pytaliśmy, kiedy to miejsce odżyje. W przeciągu 5 lat, Dom Kultury został odremontowany. Dziś serce naszych Żarek dostało nowe życie - mówił Jakóbczak. Chwilę po tych słowach, samorządowcy przecięli uroczyście biało-czerwoną wstęgę, oficjalnie otwierając inwestycję, byli to: przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 2006-2012 Stanisława Nowak, Andrzej Jakóbczak, Magdalena Brzegowska, Tomasz Ulman, Mariusz Kleszczewski i Klemens Podlejski. Świetnym akcentem i strzałem w dziesiątkę organizatorów było zaproszenie, grającego tzw. muzykę klezmerską, kieleckiego zespołu Hopkele pod przewodnictwem Urszuli Anny Zdanowicz, na co dzień aktorki teatralnej, która rozdawała publiczności tuż przed koncertem…precle.

Marcin Bareła

 

 

Sprostowanie:

W relacji z uroczystości otwarcia Domu Kultury w Żarkach (GM z 30.03.12) w artykule „Dom kultury żyje na nowo” wkradł się błąd w pisowni nazwiska Posła RP z Ruchu Palikota pana Artura Bramory. Za pomyłkę przepraszamy.

Redakcja


DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO

DOM KULTURY ŻYJE NA NOWO


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mały robaczekTreść komentarza: Kurcze! Pomyliłem się! Sesje leżą tu: https://myszkow.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyData dodania komentarza: 19.05.2024, 02:11Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: iwoTreść komentarza: proponuję zniechęcić własnym oddechem.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:06Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: CzarnyTreść komentarza: Moglibyście chociaż poudawać niewinny obiektywnych. GM, a raczej GW oddział Myszkowski...Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:02Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: Darek J.Treść komentarza: Tak, profesor ma właśnie taki problem... że nikt u niego nie chce się operować... Pacjenci mają instynkt, znają opinię swoich o lekarzach i wiedzą kto dobrze operuje, a kto słabo. Unikają więc takich lekarzy, którzy mają kontrakt z NFZ, ale mają dwie lewe ręce... Profesor nie powinien się dziwić, że u niego czeka się kilka dni na kolejkę, a w innych szpitalach kilka lat...Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:08Źródło komentarza: SZPITAL W MYSZKOWIE W STANIE KRYTYCZNYM. CZY WIERZYCIELE WYSTĄPIĄ O JEGO LICYTACJĘ?Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: Myślę, że kariera i reputacja tego pana w Żarkach legły w gruzach. Stracił zaufanie i twarz. Jak on się nam pokaże na oczy?Data dodania komentarza: 14.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: ŻARKI PRZEPRASAJĄ ZA JAKUBA GRABOWSKIEGO. MY TACY NIE JESTEŚMY. TO POJEDYŃCZY PRZYPADEK .Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:53Źródło komentarza: Kołodziejczyk lepszy od Sasina! PIS traci podkarpacie ale obronił Powiat Myszkowski
Reklama
Reklama
Reklama