MALWY DZIAŁAJĄ JUŻ 15 LAT!

  • 19.09.2022, 19:03
  • red
MALWY DZIAŁAJĄ JUŻ 15 LAT! Gminny Ośrodek Kultury w Poraju

Podziel się:

Oceń:

(Poraj) W niedzielę, 31 lipca podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych obchodzono 15-lecie porajskiego Koła Gospodyń Wiejskich „Malwy”. Funkcjonuje on od 2007 roku, a na jego czele stoi Halina Podlejska. „Malwy” to również zespół śpiewaczy, działający pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Dotychczasową działalność “Malw” tak opisuje porajski GOK: - W swoim repertuarze ma dziesiątki utworów ludowych, przyśpiewki ludowe, biesiadne i obrzędowe, a także wiele utworów autorskich skomponowanych przez Mirosława Podlejskiego. Koło aktywnie uczestniczy w imprezach lokalnych, krajowych, przeglądach oraz konkursach. Jako Zespół Śpiewaczy występuje corocznie na Dożynkach Powiatowych. Zespół Śpiewaczy występował także poza granicami naszego kraju, na Słowacji i w Czechach. Corocznie występuje na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych podczas Folkloriady Jurajskiej. Czynnie bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez GOK oraz Gminę Poraj. Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju kultury, animowania przedsięwzięć artystycznych i promocję Gminy Poraj w roku 2012, otrzymał tytuł „Mecenas Kultury” w kategorii Altruista. KGW „Malwy” są dobrze znane mieszkańcom Gminy Poraj, chętnie angażują się w życie społeczno-kulturalne Gminy, zawsze życzliwie, optymistycznie nastawione do życia udowadniają, że aktywność artystyczna i społeczna może iść w parze. W ubiegłym roku Sejmik Województwa Śląskiego przyznał KGW „Malwy” honorową odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.
Aktywność członkiń KGW “Malwy” oraz ich osiągnięcia bez wątpienia robią wrażenie. Jubileusz koła, które można nazwać jedną z pereł Gminy Poraj, był wyjątkowym wydarzeniem. “Malwy” otrzymały życzenia między innymi od radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka, posła Zdzisława Wolskiego, Dyrektor GOK w Poraju Magdaleny Ryziuk-Wilk, radnych powiatowych Anny Sochy-Korendo i Mariusza Karkochy, radnych Gminy Poraj, wójt Katarzyny Kaźmierczak, sołtysa Choronia Edwarda Mizery, pań z Koła Gospodyń Wiejskich “Jarzębina” z Żarek Letniska oraz Barbary Skóry z chorońskiego Koła Emerytów.
- Z okazji Pięknego Jubileuszu 15. Rocznicy działalności artystycznej składamy wyrazy uznania i podziękowania za aktywną, pełną zaangażowania i oddania pracę na rzecz kultywowania lokalnych tradycji i folkloru. Wasza postawa jest cenną wskazówką dla innych oraz świadectwem, że są ludzie dobrej woli i wielkiego serca, dla których dobro, możliwość realizacji uzdolnień i zainteresowań oraz czerpana z tego radość, są wartościami nadrzędnymi. Życzymy, by nie zabrakło Wam zdrowia, a praca społeczna na rzecz drugich niech dostarcza zadowolenia i satysfakcji. Na zakończenie przytoczę słowa Józefa Piłsudskiego: „Bo kto nie szanuje przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości - mówiła podczas Jubileuszu 15-lecia “Malw” Wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak.
Członkinie KGW “Malwy” z okazji swojego święta otrzymały nie tylko życzenia, ale również upominki - czeki w wysokości 2 tysięcy złotych (od Wójt Gminy Poraj i Rady Gminy Poraj) oraz 1,5 tysiąca złotych (od Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju), ceramiczne statuetki autorstwa Zofii Chwastek oraz pamiątkowy obraz artystki, przedstawiający kwiaty, od których to porajskie KGW wzięło swoją nazwę.
- Nie zabrakło również podziękowań od samych Jubilatek, które skierowały je do Wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak, Dyrektor GOK Poraj – M. Ryziuk-Wilk, akompaniujących im dzielnie podczas występów: Mirosława Podlejskiego i Krzysztofa Korumbla, byłej członkini Grażyny Hanzlik i wszystkich życzliwych im osób - dodaje Gminny Ośrodek Kultury w Poraju.

(red) Zdj.: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju

red

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe