Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 08:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

REMONT KONIECZNY, ALE NA RAZIE NIEMOŻLIWY DO REALIZACJI

(Poręba) Urząd Miasta w Porębie dwukrotnie ubiegał się o środki z Polskiego ładu na remont dużego basenu. Nie udało się pozyskać zewnętrznego wsparcia inwestycji, której miasto nie jest w stanie zrealizować z własnych środków. Porębie przyznano dofinansowanie na utworzenie placu miejskiego przy ul. Przemysłowej, co jest dobrą wiadomością, ale oznacza przesunięcie w czasie remontu basenu. Urzędnicy planują, że inwestycja zostanie wpisana do przyszłorocznego budżetu, jednak zostanie przeprowadzona, jeśli pojawią się na ten cel środki zewnętrzne.
Podziel się
Oceń

Jak szacuje porębski magistrat, koszt remontu niecki dużego basenu może sięgnąć nawet 2 milionów złotych. Choć urzędnicy przyznają, że remont dużego basenu przy ul. Zakładowej jest konieczny, to podkreślają, że gmina nie znajdzie w budżecie wystarczających pieniędzy na tak kosztowną inwestycję.

- Mimo corocznych bieżących napraw, basen uległ dużej degradacji. Nie wystarczą już zwykłe prace naprawcze, konieczny jest całościowy remont, a ten według szacunków jest bardzo wysoki i w obliczu stale rosnących cen materiałów budowlanych może być znacznie wyższyprzyznają przedstawiciele porębskiego urzędu.

Przed trzema miesiącami magistrat zlecił wykonanie projektu i kosztorysu remontu niecki dużego baseny. Zgodnie z wyliczeniami projektanta, może to kosztować ponad 1,9 miliona złotych. Ale bardzo możliwe, że gdyby doszło do realizacji prac, ich koszt byłby jeszcze wyższy.

- Biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, kwota ta zapewne ulegnie zwiększeniu. Jako włodarz miasta, podobnie jak mieszkańcy Poręby, chcę przywrócić basen do życia, jednak każdą inwestycję determinują dochody - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Miasta nie stać na taki remont, ale wszyscy widzą, że jest potrzebny. Jeśli w gminnej kasie nie ma wystarczających środków na ten cel, pozostaje tylko środków zewnętrznych, których pozyskanie nie zawsze jest proste. Poręba dwukrotnie próbowała pozyskać na ten cel środki z Polskiego Ładu, niestety bezskutecznie. Udało się pozyskać dofinansowanie na rewitalizację obszarów zdegradowanych poprzez utworzenie placu miejskiego wraz ze strefą odpoczynku na ul. Przemysłowej. To oczywiście dobra wiadomość, ale realizacja tej inwestycji odsunie w czasie remont basenu. Jak mówi skarbnik gminy Joanna Mucha, przedsięwzięcie ma się znaleźć w przyszłorocznym budżecie, ale jego realizacja będzie możliwa wtedy, gdy miasto pozyska zewnętrzne środki. (es) Foto: UM Poręba


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama