O TRAGICZNEJ HISTORII ŻARECKICH ŻYDÓW

  • 05.06.2022, 14:00
O TRAGICZNEJ HISTORII ŻARECKICH ŻYDÓW

Podziel się:

Oceń:

(Żarki) W połowie maja w Żarkach miała miejsce premiera filmu pod tytułem „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”. Reżyserią zajął się Bartosz Bednarczuk, a za zdjęcia i montaż odpowiadał Paweł Smalcerz. Blisko godzinny film można obejrzeć w internecie. Jest on poświęcony pamięci żareckich Żydów, którzy zginęli w czasie wojny. To materiał o ciekawej, choć bardzo przykrej i trudnej historii miasteczka.

- Nieprzypadkowo jeszcze przed wojną o Żarkach mówiono używając określenia „żydowskie”. Po wojnie to określenie było już nieaktualne – tymi słowami zaczyna się film pt. „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich. To opowieść o historii miasteczka i jego mieszkańców, która łączy przeszłość z teraźniejszością. W filmie nie brakuje zdjęć Żarek zarówno współczesnych, jak i tych sprzed lat.

Film wyreżyserował Bartosz Bednarczuk. Za zdjęcia i montaż odpowiadał Paweł Smalcerz, natomiast ujęcia drona, które można obejrzeć na filmie są autorstwa Piotra Góry oraz Bartosza Bednarczuka. Muzyką zajął się Aleksander Goławski. Premiera filmu odbyła się w środę, 18 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, czyli dawnej synagodze zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku.

- Najpierw było miejsce. Trafiłem na kirkut w Żarkach jako dziennikarz TVS. Usłyszałem historię, spotkałem interesujących ludzi, pasjonatów Wojciecha Mszycę i Piotra Zamorskiego i zająłem się tematem – powiedział reżyser filmu Bartosz Bednarczuk.

Pracował bez scenariusza, skupiając się na opowieści ludzi – tych, którzy dbają o żydowskie dziedzictwo w Żarkach, jak również potomków Żydów, którzy przed laty tutaj mieszkali. Film można obejrzeć na portalu YouTube. (es) Foto: UMiG Żarki, YouTube

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe