Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto musi być podatnikiem VAT za granicą?

Sprzedaż towarów za granicą to także VAT, którego obowiązek odprowadzania może dotyczyć nie tylko kraju prowadzenia działalności. Kiedy powinieneś odprowadzać VAT za granicą? Czym jest sprzedaż wysyłkowa i limity sprzedażowe? I czy to się w ogóle opłaca?
Podziel się
Oceń

Sprzedaż zagraniczna – pamiętaj o obowiązkach

W niemal każdym rozwiniętym kraju na porządku dziennym jest sprzedaż towarów za granicę. VAT bywa nieodłączną częścią tych transakcji, ale nadal nie każdy przedsiębiorca jest świadomy tego, kiedy zaczynają go dotyczyć rozliczenia tego podatku w krajach, do których rozwija on swoją działalność. Przedsiębiorcy często łudzą się, że zagraniczne organy podatkowe będą zbyt zajęte lub po prostu zabraknie im narzędzi do kontrolowania wszystkich transakcji zagranicznych, jednak może to być bardzo złudne. To, że nie prowadzimy działalności w danym kraju, nie znaczy, że nie musimy rozliczać podatku VAT w tych krajach. Wystarczy, że dokonujemy określonych transakcji w danym kraju.

Sprzedaż towarów za granicę a VAT

Co do zasady transakcje podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie zostały wykonane. Jednocześnie VAT nie może być naliczany podwójnie, a więc jeśli podatek został rozliczony w Polsce, nie musi być rozliczany w kraju, którego dotyczy dana transakcja.

W Unii Europejskiej sprzedaż wysyłkowa to nic innego jak sprzedaż towarów wysyłanych z jednego kraju do drugiego. Taka sprzedaż odbywa się z poziomu jednego z magazynów w kraju odbiorcy lub innym kraju UE. Jeżeli mówimy o tym drugim przypadku, przedsiębiorcę powinny interesować tzw. limity sprzedażowe. Są one określane przez Komisję Europejską i wyznaczają poziom przychodów netto, powyżej którego przedsiębiorca musi rejestrować VAT w kraju, w którym dokonano sprzedaży towarów. VAT rozliczany jest wówczas według stawki, która odpowiada stawce podatku w danym kraju.

Więcej na temat limitów sprzedażowych przeczytasz na  https://taxology.co/pl/.

Sposób magazynowania kluczem do rozliczeń

Magazynowanie produktów może odbywać się w różnych miejscach niezależnie od kraju prowadzenia działalności i sprzedaży towarów np. za granicą, a VAT może wówczas podlegać obowiązkowej rejestracji w innym kraju Unii Europejskiej. Kiedy tak się dzieje? W sytuacji, gdy przenosimy nasze produkty do magazynów zlokalizowanych w innych krajach, powstaje obowiązek rozliczenia podatku VAT od przesyłek towarów pomiędzy krajami UE. Sprzedaż będzie się wiązać także z wysyłką produktów z innego kraju, a wtedy każda taka sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu w kraju magazynowania.

Wniosek jest taki, że niekoniecznie musimy zacząć sprzedaż towarów za granicą, aby VAT musiał być rozliczany w tych krajach, dlatego rozwijając swoją działalność na inne kraje UE, warto zatroszczyć się także o kontrolę nad rozliczeniami podatkowymi. Wejdź na: https://taxology.co/pl/kiedy-musisz-zarejestrowac-sie-w-innym-panstwie-jako-podatnik-vat/ i dowiedz się więcej o rozliczeniach podatku VAT za granicą.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: NiezadowolonyTreść komentarza: Po dropsy moge iść do spożywczego a kurier przyniesie mi przesyłkę na drugi dzień z drugiego końca kraju. STOP lenistwu.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 07:05Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: DAREKTreść komentarza: Prezes tylko tak potrafi. LOT też chciał ratować od zwolnień ludzi. Na szczęście to prezes wyleciał i jak widać LOT ma się dobrze. Na nieszczęście PP prezesa przytuliła.Data dodania komentarza: 26.03.2024, 21:18Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: MnmTreść komentarza: No i dobrze moje zamówienie poczta ponad miesiąc niesie i donieść nie może . Państwowe etaty są dobre dla tych co siedzą za biurkiem a tak w ogóle to przestarzałe jak abonament i telewizja panstwowaData dodania komentarza: 26.03.2024, 18:48Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: mieszkaniec MrzygłoduTreść komentarza: Panie Bartnik ja na Pana nie zagłosuje. Co to za dziwactwa o Mrzygłodzie Pan opowiadasz? Skoro jest pan prawnikiem to dlaczego nie ma pan kancelarii a pchasz się pan na stołek urzędniczy? Jak żyje a już długo żyje to adwokaci dobrzy to mają z czego żyć!!!Data dodania komentarza: 26.03.2024, 13:01Źródło komentarza: Bo Mrzygłód jest jakiś inny?
Reklama
Reklama
Reklama