PRACE PORZĄDKOWE ORAZ MONTAŻ TABLICZEK PRZY SCHRONACH BOJOWYCH W PODZAMCZU

  • 24.04.2022, 13:06
  • Damian Liszczyk
PRACE PORZĄDKOWE ORAZ MONTAŻ TABLICZEK PRZY SCHRONACH BOJOWYCH W PODZAMCZU

Podziel się:

Oceń:

W dniu 08.05.2021 r. prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski oraz członek Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP st. kpr. rez. Damian Liszczyk przeprowadzili prace porządkowe wraz z montażem tabliczek przy Jurajskich Fortyfikacjach Wojennych w Podzamczu.

Tabliczki zostały założone przy częściowo odkrytym bunkrze typu Ringstand 58c tzw. „Tobruk”, który znajduje się w pobliżu okopu z 1944 roku. Bunkier ten wymaga dalszego odkopania oraz oczyszczenia. Nadmienić należy, że przy kolejnym bunkrze typu Ringstand 58c, który usytuowany jest w pobliżu muru zamkowego przy niebieskim szlaku turystycznym, została usytuowana nowa tablica informacyjna autorstwa Macieja Świderskiego. Poprzednia została zdewastowana. Bunkry znajdują się na Edukacyjnej Ścieżce Historycznej.
Ringstand 58c - tzw. „Tobruk”, mały schron bojowy do obrony okrężnej, cała budowla przykryta była ziemią, a na powierzchnię wystawał tylko strop z otworem strzelniczym z założoną siatką maskującą. Schron uzbrojony był w karabin maszynowy typu MG 34 lub 42, obsługę stanowiło 2 lub 3 żołnierzy.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe