Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zadbaj o wątrobę –bezpłatne badanie profilaktyczne Kampania „Śląsk wolny od HCV!”

Tylko do końca toku na Śląsku można sprawdzić czy nie choruje się na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wirus HCV przez wiele lat nie daje żadnych objawów, prowadząc do marskości i rozwoju raka wątroby. W ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” każdy chętny może bezpłatnie wykonać badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C w punktach ALAB laboratoria. Patronat nad kampanią objął m.in. Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak. 
Podziel się
Oceń

Wirusowe zapalenie wątroby typu C mylone jest często z żółtaczką. Wirus HCV jest podstępny gdyż nie daje jednoznacznych objawów, co utrudnia właściwą diagnostykę. Zakazić się możemy przez kontakt z krwią osoby chorej. Do takich sytuacji może dojść podczas wizyty w miejscach gdzie nie są przestrzegane wszystkie zasady skutecznej sterylizacji, w czasie zabiegów podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki, to może być np.: w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, podczas wykonywania tatuaży i drobnych zabiegów medycznych a nawet u dentysty. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi wykonywane w latach 90-tych i wcześniejszych, incydentalne zażywanie narkotyków dożylnych, a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Zazwyczaj o obecności wirusa HCV dowiadujemy się przez przypadek, wykonując badania do planowanego zabiegu lub oddając krew.

Mimo braku charakterystycznych objawów, mogą nas zaniepokoić:

  • zwiększona męczliwość,

  • bóle mięśni i stawów, które zazwyczaj kojarzymy z objawami grypowymi,

  • stany depresyjne,

  • zmniejszenie apetytu,

  • dyskomfort w jamie brzusznej,

  • nudności,

  • ogólne osłabienie organizmu.

Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu choroby i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby narządu są już nieodwracalne.

Zakażenia HCV na Śląsku

Szacuje się, że w Polsce zakażonych może być 150 tys.1 osób, z czego aż 86%2 z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 3593osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia4. Te dane są alarmujące! To pokazuje ogrom niedoszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa. Wspierając kampanię „Śląsk wolny od HCV”, chcemy pokazać, że działania lokalne często wyprzedzają decyzje systemowe i przynoszą realne korzyści dla mikrospołeczności - podkreśla Grzegorz Hudzik Dyrektor WSSE Katowice, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

HCV wymyka się uwadze lekarzy, bo diagnostyka wirusa nie jest prowadzona w ramach działań systemowych. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia, dlatego powinniśmy się zbadać. Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach, argumentuje udział w kampanii: Chcemy wykorzystać obecność w kampanii „Śląsk wolny od HCV” i zachęcić Państwa do diagnostyki, bo tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego wyleczenia. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące), niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim refundowanym.

Podejmij wyzwanie i zrób badanie

Do końca roku w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia w każdym punkcie ALAB laboratoria. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność przeciwciał wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzone zostanie badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA- podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

 

W kampanię „Śląsk wolny od HCV” zaangażowali się Marszałek Województwa, Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie miast Śląska, dla których zdrowie społeczności lokalnej jest sprawą nadrzędną. Adresy placówek, w których można bezpłatnie skorzystać z badania znajdują się na stronie www.gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv

Zapamiętaj!

  • Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

  • Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.

  • 1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.

  • Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.

  • Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.

  • Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

1 Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.

2 Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.

3 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2019/Ch_2019.pdf, str. 98

4 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B.pdf, str.3



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MyszkowiankaTreść komentarza: Czy kandydat na burmistrza Pan Bartnik będzie dobrym burmistrzem ? - tego nie wiemy . Czy obecny burmistrz Pan Żak jest złym burmistrzem ? - to wiemy .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Myszków: Żak wzywa do debaty. Jak zareaguje Tadeusz Bartnik?Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: PraktycznyTreść komentarza: I tak naprawdę to dopiero po wyborach nagle się okaże, że pan Bartnik już taki bezpartyjny nie jest. Przecież to Żak ma poparcie PO. Po drugie jeżeli potwierdzi się, że Bauerowa ma zostać wiceburmistrz (ona według mojej opinii to beton Pisowski) to mamy w Myszkowie słabo. A DZIŚ przyszła informacja, że Polsce PRZYZNANO 27 MLD złotych !!! A w tym przypadku lepiej mieć burmistrza z poparciem z PO bo Myszków zyska. A nie stawiać na niepewnego koniaData dodania komentarza: 15.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: KrystianTreść komentarza: Jak ta Bauer na wiceburmistrza to przecieź PIS jak diabli 😡Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!
Reklama
Reklama
Reklama