Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU

  • 20.11.2021, 12:22
  • Damian Liszczyk
Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU Schron typu Kochbunkier

Podziel się:

Oceń:

Wiosną 1944 roku, wobec spodziewanej ofensywy wojsk radzieckich ze wschodu, okupacyjne władze niemieckie przystąpiły z dużym rozmachem do rozbudowy linii fortyfikacji polowej o nazwie Stellung B1.

Około 80 schronów powstało w miejscowościach uznanych za strategiczne z uwagi na położenie terenowe oraz sieć dróg. Obiekty powstały na odcinku Podzamcze – Żerkowice – Podlesice – Hucisko - Góra Włodowska - Żarki. W Hucisku w rejonie Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo” do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie schrony typu „Kochbunkier” (od nazwiska gauleitera Prus Wschodnich – Ericha Kocha), były to schrony jednoosobowe, obserwacyjne, dostosowane do rzeźby Jury i jej pagórków. Małe schrony produkowano w fabrykach i transportowano na miejsce przeznaczenia. Były świetnie zamaskowane, obsypane ziemią, a wchodziło się do nich z dobiegowych okopów. Żołnierz w środku mógł doskonale obserwować okolicę i prowadzić ostrzał z ręcznego karabinu maszynowego. Schronów jednoosobowych było kilka typów: z płaskimi i półokrągłymi stropami, o różnych wymiarach i wadze. Na schronach zauważamy oryginalne napisy daty „1944”. Schrony w Hucisku, mimo położenia w dobrym punkcie strategicznym, nie spełniły swojego zadania. W styczniowej ofensywie wojsk radzieckich w 1945 roku, w okopach i na polach wsi Hucisko poległo ok. 80 żołnierzy niemieckich.
W 2009 roku staraniem członków PTTK Zawiercie oraz TMZZ w Hucisku utworzono ścieżkę historyczną wraz z tabliczkami informacyjnymi, na której możemy zobaczyć wspomniane kochbunkry, okopy strzeleckie, gniazda karabinu maszynowego, rowy dobiegowe. W 2011 roku na terenie „Orlego Gniazda” powstała ziemianka. Jest to rekonstrukcja umocnienia ziemno-drewnianego. Nieprzypadkowa jest lokalizacja ziemianki. Tuż obok przebiega linia okopów, a także mieszczą się schrony z okresu II Wojny Światowej.
Ziemianka służyła jako pomieszczenie dla żołnierzy, w którym często znajdował się punkt dowodzenia i ochrony przed atakiem. Budowla pełniła również rolę miejsca do odpoczynku, gdyż wyposażona była w prycze oraz mały stolik. Większa część budowli osadzona jest w ziemi, dzięki czemu tylko niewielki fragment z małym okienkiem widoczny jest z zewnątrz. W lipcu oraz sierpniu 2019 roku członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP przeprowadzili prace porządkowe polegające na wykarczowaniu zarośli z okopów, posprzątano śmieci z bunkrów oraz odnowiono tabliczki informacyjne.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe