COVID NIE OMIJA DZIECI I MŁODZIEŻY

  • 22.10.2021, 11:40
  • Edyta Superson
COVID NIE OMIJA DZIECI I MŁODZIEŻY

Podziel się:

Oceń:

Szczepienia wciąż trwają, choć już wiele tygodni temu znacząco wyhamowały. Dzieci i młodzież w wieku 12-19 lat to grupa wiekowa, w której odsetek osób zaszczepionych jest najniższy. W poszczególnych gminach powiatu myszkowskiego zaszczepionych jest od 45,2% (Niegowa) do 52,9% (Poraj) wszystkich mieszkańców. Ale wśród najmłodszych szczepionka przeciwko COVID-19 cieszy się najmniejszą popularnością. Koronawirus nie omija jednak dzieci i nastolatków. W tej chwili w trzech szkołach na terenie powiatu część klas uczy się zdalnie z powodu pozytywnych testów na koronawirusa u uczniów.

Jeśli u jakiegoś ucznia zostanie potwierdzone zakażenie koronawirusem, to jego klasa przechodzi na nauczanie zdalne na 10 dni (czyli de facto 2 tygodnie). Dodatkowo kwarantanną obejmowani są ci uczniowie, którzy nie zostali zaszczepieni. Czyli cała klasa siada rano przed komputerem, aby zdalnie uczestniczyć w lekcjach, ale zaszczepieni mogą popołudniu lub w weekend pojechać na zakupy, do kina lub wyjść na spacer, a niezaszczepieni są na kwarantannie i muszą zostać w domach. Kwarantanną nie są obejmowani współdomownicy.

Obecnie zdalne nauczanie w niektórych klasach wprowadzono w Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 5 w Myszkowie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie. W SP nr 1 do 23 października na zdalnym nauczaniu będzie 24 uczniów, spośród których zaszczepionych jest tylko 3. A to oznacza, że 21 osób objęto kwarantanną. W tym samym terminie nauczanie zdalne zakończy grupa 35 uczniów z myszkowskiego LO. Do najbliższego poniedziałku, 25 października nauczanie zdalne będzie miało 37 uczniów z SP nr 5 i 28 uczniów z LO w Myszkowie (w tej klasie 14 nastolatków jest zaszczepionych, a 14 nie).

W SP nr 1 wykryto jeden przypadek koronawirusa wśród uczniów, w myszkowskim LO łącznie trzy, a w SP 5 dwa. To chyba najlepszy dowód na to, że chorują nie tylko seniorzy lub osoby w średnim wieku. Badanie temperatury uczniom w szkołach nie zawsze pozwoli na "wykrycie" osoby chorej, bo pamiętajmy, że można przechodzić COVID bezobjawowo i roznosić wirusa na innych. Podawana liczba chorych to jedynie osoby, u których test potwierdził zakażenie. Żadna statystyka nie obejmuje tych, którzy są zakażeni, ale o tym nie wiedzą.

W Koziegłowach jest ponad 14,3 tysiąca mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad 6,6 tysiąca, w tym 277 osób w wieku 12-19 lat. W Poraju na 10 822 mieszkańców zaszczepiło się w pełni ponad 5,7 tysiąca osób, w tym 272 nastolatków. Myszków liczy ponad 31,2 tys. osób. Zaszczepiło się 16 040 osób, w tym 757 osób w kategorii wiekowej 12-19. W Żarkach jest 8451 mieszkańców, z których na szczepienie zdecydowało się jak dotąd 3946 osób, wśród nich 215 nastolatków. W Niegowie, w której odsetek zaszczepionych jest najniższy, na 5604 mieszkańców szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło 2535 osób, wśród których znalazło się 111 nastolatków.

W gminach powiatu myszkowskiego najmłodsi szczepieni są od 4 do 8 razy rzadziej, niż osoby z pozostałych grup wiekowych.

Edyta Superson

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe