NIEWIELU NASTOLATKÓW DECYDUJE SIĘ NA SZCZEPIENIE W SZKOLE

  • 29.09.2021, 10:05
NIEWIELU NASTOLATKÓW DECYDUJE SIĘ NA SZCZEPIENIE W SZKOLE

Podziel się:

Oceń:

(powiat myszkowski) W powiecie myszkowskim na szczepienia najchętniej udają się mieszkańcy gminy Poraj – obecnie w pełni zaszczepionych zostało 51,8% z nich (5611 osób). Na drugim miejscu znajduje się Myszków – tutaj w pełni zaszczepionych jest 50,1% mieszkańców (15666 osób). Na trzecim miejscu znalazła się gmina Żarki – 45,5% (3847 osób), następnie Koziegłowy – 44,8% (6439 osób), a na ostatnim miejscu Niegowa – 43,7% (2452 osoby). Chęć zaszczepienia w szkołach zadeklarowało w całym powiecie jedynie 48 uczniów. Jednak zaszczepionych nastolatków jest znacznie więcej, co może wskazywać, że akcja szczepień w szkołach nie jest główną zachętą dla osób w wieku 12-19 lat.

Przechodząc do bardziej szczegółowych danych dostępnych na stronie rządowej, statystyka szczepień przedstawia się następująco (dane na dzień 22 września):

- w gminie Niegowa minimum 1 dawką zaszczepionych jest 2519 osób, z czego 2452 osoby są w pełni zaszczepione (43,7% mieszkańców gminy). Największa liczba osób, które przyjęły minimum 1 dawkę szczepionki, to mieszkańcy w przedziale wiekowym 40-59 lat – 844 osoby. W grupie wiekowej 20-39 zaszczepiło się 611 osób. Wśród 60-latków (60-69 lat) zaszczepiły się 483 osoby, a w kategorii wiekowej 70+ 477 osób. Minimum 1 dawkę szczepionki najmniej osób przyjęło w najmłodszej kategorii wiekowej, a więc wśród uczniów w wieku 12-19 lat – 104 osoby

- w Żarkach co najmniej jedną dawkę przyjęły 3951 osób, w pełni zaszczepionych jest 3847 osób (45,5%). Podobnie jak w Niegowie, najliczniejszą zaszczepioną grupą są osoby w wieku 40-59 lat (1336 osób), następnie w wieku 20-39 lat (911 osób). Wśród 60-latków zaszczepione są 773 osoby, a wśród seniorów w wieku 70+ na szczepienie zdecydowało się niewiele mniej – 723 osoby. Dużo mniejsze zainteresowanie szczepieniami występuje wśród nastolatków w wieku 12-19 lat – w tej kategorii wiekowej zaszczepiło się 208 osób

- w Poraju, gdzie na szczepienie zdecydowało się najwięcej mieszkańców, minimum 1 dawkę przyjęło 5759 osób, a w pełni zaszczepionych jest 5611 osób (51,8%). Najwięcej chętnych na szczepienie było mieszkańców w wieku 40-59 lat – 1935 osób. W gminie Poraj – nieco inaczej niż w Niegowie i Żarkach – drugą grupą mieszkańców najbardziej zainteresowaną szczepieniami byli seniorzy. Wśród 60-latków na szczepienie poszło 1227 osób, a wśród mieszkańców w wieku 70+ 1207 osób. Nieco mniej chętnych było w grupie wiekowej 20-39 – 1136 mieszkańców. Tak jak wszędzie najrzadziej szczepi się młodzież – wśród osób w wieku 12-19 lat na szczepienie zdecydowały się 254 osoby

- w Myszkowie 16203 osoby przyjęły minimum 1 dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, z czego w pełni zaszczepionych jest 15666 osób (50,1% mieszkańców). Różnica pomiędzy liczbą chętnych w poszczególnych grupach wiekowych jest tutaj wyraźna – zaszczepiły się dokładnie 5382 osoby w wieku 40-59 lat. W pozostałych grupach wiekowych (poza nastolatkami) liczba zaszczepionych wynosi od 3,2 tys. do 3,5 tys. osób: 60-latkowie 3512 zaszczepionych osób, 20-39 lat – 3375 zaszczepionych, z kolei spośród mieszkańców w wieku 70+ na szczepienie zdecydowało się 3212 osób. Myszków to gmina z największą liczbą zaszczepionych nastolatków w wieku 12-19. Szczepionkę przyjęły 722 osoby

- w Koziegłowach zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest 6627 osób, z czego 6439 mieszkańców jest w pełni zaszczepionych (44,8%). Podobnie jak w innych gminach powiatu myszkowskiego najwięcej zaszczepionych mieszkańców to osoby w wieku 40-59 lat – 2206 osób. Drugą grupą wiekową, która najchętniej się szczepiła są osoby w wieku 20-39 – 1516 osób. Spośród 60-latków zaszczepiło się 1348 osób, a wśród mieszkańców w wieku 70+ szczepionkę przyjęło 1297 osób. W przypadku najmłodszej grupy wiekowej, która może się zaszczepić przeciwko COVID-19 uczyniło to 260 osób.

W 24 SZKOŁACH ZGŁOSIŁO SIĘ 48 UCZNIÓW CHĘTNYCH DO SZCZEPIEŃ

Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach na dzień 10 września wynika, że w całym województwie śląskim szczepienia odbędą się na terenie 127 szkół i w 1042 przypadkach w punktach szczepień. Wśród chętnych są zarówno uczniowie (5620), jak i członkowie ich rodzin (542) oraz pracownicy szkół (327).

- Z powiatu myszkowskiego informację zwrotną do 10.09. otrzymaliśmy z 24 szkół publicznych i niepublicznych. Ogółem w tych szkołach chęć zaszczepienia się zadeklarowało 48 uczniów, 2 członków rodziny ucznia i 1 pracownik szkoły – przekazała nam dyrektor Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Szczepienia w szkołach odbędą się jedynie w 2 przypadkach, pozostałe będą przeprowadzone w punktach szczepień. Jak dodała dyrektor Kij, w niektórych szkołach pozyskiwanie deklaracji i ustalanie szczegółów organizacyjnych jeszcze trwał.

- Kuratorium nie dysponuje informacją, ilu uczniów uczących się aktualnie w szkołach jest zaszczepionych, w związku z czym nie można obliczyć, ilu mogłoby się zaszczepić. Z uwag dyrektorów wynika, że niektórzy uczniowie zaszczepili się w czasie wakacji i w czerwcu – informuje A. Kij.

DYREKTORZY O AKCJI SZCZEPIEŃ W SZKOŁACH

W wybranych szkołach akcja szczepień cieszyła się dużym zainteresowaniem. W Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu dostępny był dodatkowy mobilny punkt szczepień dla uczniów, który dostępny był również w innych szkołach, aktywnie uczestniczących w akcji szczepień. -Część uczniów była zaczepiona już przed szkolną akcją szczepień. Obecnie w SP 6 zaszczepionych jest około 50% uczniów. W przeciwieństwie do innych szkół, w naszej szkole było duże zainteresowanie – podkreślał dyrektor SP 6 Dariusz Bednarz.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu niewielu uczniów zaszczepiło się w ramach wrześniowej akcji szczepień. Grupa uczniów, która wzięła udział w szczepieniach, również skorzystała z mobilnego punktu, który był dostępny w szkole. -Zainteresowanie akcją było niewielkie. Część uczniów zaszczepiła się już w czerwcu. Uczniowie, którzy szczepili się w ramach szkolnej akcji szczepień skorzystali z mobilnego punktu, który był dostępny przy szkole w piątek 17 września. Szczepienia odbyły się w godzinach lekcyjnych, a uczniowie mieli możliwość skorzystania z gabinetu pielęgniarki oraz personelu medycznego – mówiła p.o. dyrektor SP 3 w Zawierciu Katarzyna Męcik.

W wielu szkołach średnich, gdzie część uczniów jest pełnoletnia, szkolna akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. Taka sytuacja miała miejsce w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu. -Zainteresowanie było bardzo niewielkie. Łącznie w ramach szkolnej akcji szczepień zgłosiło się 13 osób, z czego większość zaszczepiła się bez pośrednictwa szkoły. Ostatecznie tylko 2 osoby zostały zgłoszone przez szkołę do szczepienia. Kto miał się zaszczepić, już dawno to zrobił w ramach różnorodnych akcji realizowanych na terenie powiatu i kraju - większość uczniów w naszej szkole to osoby pełnoletnie – zaznaczała dyrektor ZS im. St. Staszica w Zawierciu Izabela Kotuła.

Szeroko zakrojona akcja informacyjna dotycząca szczepień w szkołach, która była prowadzona w pierwszym tygodniu września, nie zawsze skutkowała zainteresowaniem ze strony uczniów i ich rodziców. -Zainteresowanie akcją informacyjną było duże, uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach nt. szczepień. Skierowaliśmy również list do rodziców informujący o akcji szczepień, który nie spotkał się z negatywnymi komentarzami. Ostatecznie jednak, szkoła zebrała jedynie 2 deklaracje od uczniów ze zgodą na szczepienie. Odsetek osób zaszczepionych w poszczególnych klasach jest niewielki. Uczniowie nie decydują sami za siebie, są zależni od decyzji rodziców – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie Elżbieta Gocyła. Większy odsetek zaszczepionych występuje wśród nauczycieli i pracowników szkół - akcja szczepień skierowana do nauczycieli odbywała się w pierwszej połowie roku: - Obecnie w SP 5 w Myszkowie około 90 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. Część kadry pedagogicznej, która nie jest zaszczepiona, najczęściej miała przeciwwskazania do szczepień na koronawirusa – dodała dyrektor SP 5.

W wielu szkołach w Polsce akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. W Zawierciu, spośród jedenastu szkół podstawowych, w trzech nie została złożona ani jedna deklaracja rodziców uczniów, którzy deklarowaliby chęć szczepienia. W pozostałych ośmiu szkołach, zgody na szczepienie, niewielkie grupy uczniów wzięły udział w akcji, która odbyła się w dniach 16-17 września. -Zgody na szczepienie w szkołach podstawowych wyrażają rodzice. Takich zgód na szczepienia dzieci było 71. W ośmiu szkołach podstawowych były zorganizowane mobilne punkty szczepień – podkreślał Naczelnik Wydziału Edukacji UM Zawiercie Tomasz Bojanek.

Edyta Superson

Piotr Suszek

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe