Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

GDZIE NAJCHĘTNIEJ KIEROWALI SIĘ ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH?

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH ZAKOŃCZONA. Na początku sierpnia zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyły się I i II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. Szeroką ofertę przygotowały również szkoły techniczne. Jakie szkoły i kierunki były w tym roku najpopularniejsze?
Podziel się
Oceń

Ostatni etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zakończył się 2 sierpnia. Mimo tego, że w wybranych oddziałach pozostały wolne miejsca, w większości szkół rekrutacja została zamknięta.
O kolejności przyjętych do szkoły ponadpodstawowej decydowała liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Każdy absolwent szkoły podstawowej mógł zebrać łącznie dwieście punktów – połowę z egzaminu ósmoklasisty i drugą połowę ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na świadectwie liczyły się oceny z polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych jako punktowane dla wybranego profilu. Z kolei każdy egzamin ósmoklasisty – z polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego – liczył się do sumy punktów rekrutacyjnych. Wyniki procentowe z egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożone były razy 0,35, a z języka obcego razy 0,3. Dodatkowo, punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, czy udział w wolontariacie.
I i II LO Z NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM
Najwięcej kandydatów chętnych było podjąć naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Aż 185 kandydatów jako pierwszy w kolejności oznaczyło oddział w I LO. Równie wysokie zainteresowanie odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Kandydatów ubiegających się o miejsce w II LO, którzy wybierali tamtejszy oddział w pierwszej preferencji było 155.
Najwyższe progi punktowe w całym powiecie, które kwalifikowały do przyjęcia na wybrany oddział odnotowano w II LO w Zawierciu. Wynosiły one od 129 do 146 punktów. Drugi najwyższy przedział progów punktowych, który wynosił od 126 do 134 punktów, zarejestrowano w I LO w Zawierciu.
Na swoich listach preferencji kandydaci często wybierali Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Porębie, gdzie łączna liczba chętnych wyniosła 86 osób, Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, gdzie łączna liczba zainteresowanych na dwóch oddziałach wyniosła odpowiednio 66 i 85 osób, a także Liceum Ogólnokształcące w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, gdzie wszystkich zainteresowanych było 88.
Spośród techników największym zainteresowaniem cieszyły się szkoły z Zawiercia. Najwięcej kandydatów wpisało na swoją listę preferencji Technikum Nr 4 w ZS im. St. Staszica, które na czterech kierunkach notowało ogólną liczbę chętnych od 56 do 158 osób. Duże zainteresowanie wystąpiło również w Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie ogólna liczba chętnych dla poszczególnych kierunków wynosiła od 78 do 125 osób. Wielu kandydatów wybierało również kierunki techniczne w Technikum nr 1 w ZS im. X. Dunikowskiego w Zawierciu (od 39 do 89 chętnych na jeden oddział) oraz oddziały w Technikum nr 2 w ZS im. H. Kołłątaja w Zawierciu (od 39 do 96 chętnych na jeden oddział). Poza Zawierciem, najczęściej wybieraną szkołą techniczną było Technikum im. M. Kopernika w Porębie oraz Technikum w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach.
NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI
W obu zawierciańskich liceach – I i II LO – największe zainteresowanie przypadało na oddziały z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim oraz biologią i chemią. W II LO na 32 miejsca w klasie „geo-ang-mat” chętnych było 46 osób, a w klasie o profilu „biol-chem-ang” chętnych z pierwszej preferencji było 49 osób przy takiej samej liczbie miejsc. Analogiczna sytuacja wystąpiła w I LO, gdzie do klasy o profilu „geo-ang-mat” chętnych z pierwszej preferencji było 56 kandydatów, a do oddziału „biol-chem” chętnych było 43, przy 32 miejscach w każdej z klas. W oddziałach o największym zainteresowaniu było najtrudniej o miejsce, a progi punktowe były najwyższe w całym powiecie.
Szkoły techniczne również posiadały w swojej ofercie kierunki, które przyciągały kandydatów. W Technikum nr 4 w Zawierciu najczęściej wybieranymi specjalizacjami były technik informatyk i technik mechatronik. W Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych najwięcej osób wybrało technika reklamy, natomiast w zawierciańskim Technikum nr 1 najwięcej osób w pierwszej preferencji zdecydowało się na technika geodetę. W Technikum w Łazach wiele osób wybrało technika transportu kolejowego. Na wymienionych kierunkach technicznych, cieszących się największym zainteresowaniem, na jedno miejsce w oddziale przypadała ponad jedna osoba.
Najwyższe progi punktowe w technikach ukształtowały się na najpopularniejszych kierunkach – informatyce oraz mechatronice w Technikum nr 4, gdzie próg wynosił 103-104 punkty, a także na kierunku technik ekonomista w Technikum nr 3 – tam próg wyniósł 105 punktów.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki techniczne takie jak: technik geodeta oraz technik budownictwa (Technikum nr 1 w Zawierciu), technik usług fryzjerskich i technik logistyk (Technikum nr 2 w Zawierciu), technik mechanik (Technikum nr 5 w Zawierciu), technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (Technikum w Żarnowcu), technik transportu kolejowego (Technikum w Łazach) oraz Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych (Technikum w Porębie). Pozostałych kierunków technicznych, które znalazły się w ofercie szkół było jednak znacznie więcej.
Mimo dużego zainteresowania liceami, szkoły techniczne stanowią większość wśród szkół ponadpodstawowych w powiecie zawierciańskim i wiele oferują kandydatom. Wciąż jednak najtrudniej o miejsce w zawierciańskich liceach, które co roku notują największą liczbę zainteresowanych kandydatów.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: NiezadowolonyTreść komentarza: Po dropsy moge iść do spożywczego a kurier przyniesie mi przesyłkę na drugi dzień z drugiego końca kraju. STOP lenistwu.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 07:05Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: DAREKTreść komentarza: Prezes tylko tak potrafi. LOT też chciał ratować od zwolnień ludzi. Na szczęście to prezes wyleciał i jak widać LOT ma się dobrze. Na nieszczęście PP prezesa przytuliła.Data dodania komentarza: 26.03.2024, 21:18Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: MnmTreść komentarza: No i dobrze moje zamówienie poczta ponad miesiąc niesie i donieść nie może . Państwowe etaty są dobre dla tych co siedzą za biurkiem a tak w ogóle to przestarzałe jak abonament i telewizja panstwowaData dodania komentarza: 26.03.2024, 18:48Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: mieszkaniec MrzygłoduTreść komentarza: Panie Bartnik ja na Pana nie zagłosuje. Co to za dziwactwa o Mrzygłodzie Pan opowiadasz? Skoro jest pan prawnikiem to dlaczego nie ma pan kancelarii a pchasz się pan na stołek urzędniczy? Jak żyje a już długo żyje to adwokaci dobrzy to mają z czego żyć!!!Data dodania komentarza: 26.03.2024, 13:01Źródło komentarza: Bo Mrzygłód jest jakiś inny?
Reklama
Reklama
Reklama