ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!

  • 16.08.2021, 08:00
  • Edyta Superson
ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!

Podziel się:

Oceń:

(Zawiercie) Jak poinformował przed kilkoma dniami Urząd Miejski w Zawierciu, pewne jest to, że mieszkańcy miasta będą płacili więcej za śmieci. Po kolejnym przetargu i wyliczeniu kosztów magistrat proponuje, by stawka od osoby wynosiła 36 zł za odpady segregowane. Obecnie zawiercianie płacą 19,50 zł, a więc zgodnie z propozycją gminy stawka mogłaby wzrosnąć o ponad 84%. Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, a o zmianie opłat za odbiór odpadów ostatecznie zdecydują radni.

W połowie mijającego tygodnia zawierciański magistrat przekazał, że wiadomo już, że konieczne jest podniesienie stawki opłaty za odbiór odpadów. W kolejnym przetargu zgłosiła się jedna firma, która za świadczenie usługi zaproponowała cenę wyższą o ponad 9 milionów złotych od środków, jakie miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel.
Przygotowując przetarg na odbiór odpadów od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku gmina wyliczyła kwotę na realizację tego zadania na podstawie obecnie obowiązującej stawki, czyli 19,50 zł od osoby miesięcznie. Dało to prawie 26,7 mln złotych, podczas gdy firma, która wystartowała w przetargu zaoferowała ponad 35,8 mln złotych. A to oznacza, że nieunikniona będzie podwyżka opłat, jakie ponoszą zawiercianie. Miasto proponuje, by nowa stawka wynosiła 36 zł od osoby. Do 10 sierpnia potrwają konsultacje społeczne projektu uchwały w tej sprawie. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie na ten temat na przykład za pośrednictwem strony internetowej zawiercie.konsultacjejst.pl. To, ile wyniesie nowa stawka ostatecznie zależy od Rady Miejskiej, która w drodze uchwały określa obowiązującą opłatę za odbiór odpadów.
Jak tłumaczy Urząd Miejski na koszt odbioru odpadów składa się w głównej mierze (92%) odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów. Tworzenie i utrzymanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych to 5% kosztów, obsługa administracyjna – 2,5%, a edukacja ekologiczna to 0,5% kosztów. System gospodarowania odpadami musi się samofinansować. To oznacza, że jego koszty mają pokrywać opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy – miasto nie może dopłacać z innych źródeł, aby uchronić zawiercian przed podwyżkami. (es) Grafika: UM Zawiercie

Edyta Superson

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe