Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 11:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

JUBILEUSZ 75-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ Z PORAJA

Orkiestra Dęta z Poraja założona w 1945 roku, obchodziła w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w niedzielę 13 września odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, który zorganizowały władze Gminy Poraj wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Wyjątkowy koncert odbył się na scenie plenerowej przed budynkiem GOK w Poraju.
Podziel się
Oceń

Uroczystości rozpoczęły się od przywitania gości oraz zaprezentowania historii orkiestry przez zastępcę kierownika ds. kontaktu z mediami Urzędu Gminy Poraj Andrzeja Kozłowskiego. Po tym nastąpiła pierwsza część koncertu w wykonaniu zacnych Jubilatów pod batutą kapelmistrza Dariusza Pikora, podczas którego zabrzmiały polskie i światowe przeboje. Pogoda dopisywała, podczas całej uroczystości świeciło słońce i dominowała letnia temperatura. 
„-Nasza Orkiestra Dęta w Poraju to prawdziwa perełka, mająca siłę przekazu artystycznego, ale także siłę tradycji. Najlepszym dowodem na przekazywania wartości jest kontynuacja rodzinnych tradycji Państwa Salamońskich, którzy od początku założyli i prowadzą ten zespół. To najlepszy dowód na przekazywanie naszych lokalnych tradycji, ale także realizacja wielopokoleniowych pasji i kontynuacja muzycznych talentów.  Orkiestra jest Gminie Poraj niezwykle potrzebna, gdyż uświetniają wszelkie możliwe uroczystości i wydarzenia. Orkiestra współtworzyła niezapomniany klimat Poraja. Pomimo pandemii i braku imprez, nie mogliśmy sobie pozwolić na niezauważenie czy nieuczczenie tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest jubileusz porajskiej orkiestry. Obchodzimy dziś świetną okazję do podziękowania Orkiestrze, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, z transmisją online. Cieszymy się dziś tym zacnym jubileuszem razem z Orkiestrą, cieszymy się z ich talentów, pomagamy im rozwijać muzyczne pasje, życząc jeszcze wielu lat tak wspaniałej gry i wielu następnych pokoleń tak utalentowanych muzyków” – powiedziała Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, która wraz z wiceprzewodniczącym rady Gminy Poraj Krzysztofem Klimkiem wręczyła członkom orkiestry pamiątkowe statuetki, kwiaty, a także czek na 1500 zł.
Ze sceny popłynęły też życzenia od radnych powiatowych: Anny Sochy- Korendo, Rafała Kępskiego oraz Mariusza Karkochy.  Była okolicznościowa statuetka, kwiaty, a nade wszystko gratulacje i podziękowania za 75 lat pracy społecznej i zaangażowanie w rozwój kultury w Gminie Poraj. W imieniu poseł na Sejm RP – Izabeli Leszczyny list gratulacyjny odczytał asystent – Damian Węgrzyński.
Na koniec głos zabrała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk, która podziękowała w pierwszej kolejności wszystkim byłym i obecnym członkom orkiestry, którzy tak wspaniale tworzyli historię orkiestry od dziesięcioleci. „-Serdecznie dziękuję władzom OSP Poraj, bo jak wiemy, to właśnie przy OSP swój początek wzięła nasza Orkiestra. Dziękuję moim poprzednikom – dyrektorom GOK Poraj za wspieranie działalności Orkiestry, dzięki czemu również ja mam przyjemność z nią współpracować. Podziękowania należą się również wszystkim poprzednim władzom gminy za dostrzeganie kultury, inwestowanie w nią i docenianie jej roli, bo tylko takie podejście gwarantuje jej rozwój i umożliwia działanie przez dziesięciolecia choćby Orkiestr Dętych, w tym naszej Jubilatki. Na koniec ogromne słowa podziękowania kieruję do prezesa Orkiestry – pana Marka Salamońskiego. Jego zaangażowanie w działalność orkiestry i serce, jakie włożył w te wszystkie lata pracy orkiestry, to coś niepodważalnego i nieocenionego, to ogromna wartość, za którą nie sposób wyrazić wdzięczności słowami”- mówiła Magdalena Ryziuk-Wilk. Dyrektor GOK na ręce prezesa wręczyła Orkiestrze urodzinowy czek na 1500 zł, kwiaty, okolicznościowy dyplom i obraz autorstwa Zofii Chwastek. 
Jubileusz 75-lecia porajskiej orkiestry pozwolił podsumować jej dotychczasową działalność, ale przede wszystkim docenić tych, którzy na przestrzeni dekad tworzyli kulturę naszego regionu, wkładając w to wiele zaangażowania i serca.
Całą uroczystość można  obejrzeć  online na oficjalnym kanale You Tube Gminy Poraj. 

HISTORIA POWSTANIA PORAJSKIEJ ORKIESTRY
Orkiestra Dęta z Poraja powstała w 1945 r. z inicjatywy druha Leona Salamońskiego i zarządu OSP w Poraju. Utworzona została ze składek społecznych, za które została zakupiona znaczna część instrumentów. W tym czasie orkiestrę prowadził kapelmistrz Wiesław Jabłoński, a muzyków było około 20. W 1965 roku pod batutą Kazimierza Kiśla oraz Naczelnika Straży OSP w Poraju Jerzego Wilczyńskiego i Prezesa Mieczysława Kapuściaka orkiestra liczyła 35 muzyków i zmieniła repertuar granych utworów. W „Przeglądzie Wojewódzkim” w Wiśle w 1971 roku orkiestra zajęła I miejsce i była wytypowana na przegląd Polski Południowej w Piwnicznej, gdzie również zdobyła I miejsce. W 1973 roku orkiestra brała udział w Przeglądzie Ogólnopolskim w Koszalinie i tam zajęła III miejsce. W roku 1975 batutę przejął kapelmistrz Jan Surowiec, który kontynuował dobrą passę orkiestry. I tak orkiestra zajęła I miejsce na Przeglądzie Wojewódzkim w Częstochowie, po czym wzięła udział w nagraniach w Telewizji Katowice. W kolejnych latach Kapelmistrzami Orkiestry byli: Jerzy Duchnowski, Janusz Kudła i Roman Kryst oraz Paweł Mastalerz.
Od początku lat 80-tych prezesem orkiestry był Ryszard Salamoński – syn Leona Salamońskiego, a w 2011 roku szefem Orkiestry został kolejny potomek rodziny Salamońskich – Marek Salamoński – w 2014 roku nagrodzony statuetką „Mecenas Kultury” za zaangażowanie w działalność orkiestry. W lipcu 2010 roku Orkiestra wystąpiła w Beskidzie Żywieckim na Górze Żar uświetniając obchody 120 – lecia istnienia OSP  Kozy. W maju 2014 roku  Orkiestra Dęta z Poraja zagrała w hołdzie Ojcu Świętemu w Wadowicach. Wystąpiła wówczas wśród 65 orkiestr dętych z całej Polski i w sumie 2000 grających muzyków. 
Natomiast w maju 2017 roku wzięła udział w ogromnym przedsięwzięciu. Był nim Koncert, który odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Brało w  nim udział kilka tysięcy chórzystów oraz instrumentalistów. Był on dedykowany rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy pragnęli złożyć hołd papieżowi-Polakowi. W roku 2019 Orkiestra zagrała Koncert w Zakopanym w Kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.
Obecnym Kapelmistrzem orkiestry jest Dariusz Pikor. Orkiestra występuje podczas uroczystości Gminnych, kościelnych i w trakcie przedsięwzięć realizowanych przez GOK. W repertuarze Orkiestry znajdują tradycyjne marsze oraz przeboje muzyki rozrywkowej. (opr. Red.)



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MyszkowiankaTreść komentarza: Czy kandydat na burmistrza Pan Bartnik będzie dobrym burmistrzem ? - tego nie wiemy . Czy obecny burmistrz Pan Żak jest złym burmistrzem ? - to wiemy .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Myszków: Żak wzywa do debaty. Jak zareaguje Tadeusz Bartnik?Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: PraktycznyTreść komentarza: I tak naprawdę to dopiero po wyborach nagle się okaże, że pan Bartnik już taki bezpartyjny nie jest. Przecież to Żak ma poparcie PO. Po drugie jeżeli potwierdzi się, że Bauerowa ma zostać wiceburmistrz (ona według mojej opinii to beton Pisowski) to mamy w Myszkowie słabo. A DZIŚ przyszła informacja, że Polsce PRZYZNANO 27 MLD złotych !!! A w tym przypadku lepiej mieć burmistrza z poparciem z PO bo Myszków zyska. A nie stawiać na niepewnego koniaData dodania komentarza: 15.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: KrystianTreść komentarza: Jak ta Bauer na wiceburmistrza to przecieź PIS jak diabli 😡Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama