Żarki Letnisko najbrudniejsze

  • 01.04.2021, 10:34 (aktualizacja 01.04.2021, 10:53)
  • JotM
Żarki Letnisko najbrudniejsze GazetaMyszkowska Pomiary czystości powietrza w Żarkach Letnisko ul. Żurawia 1-04-2021
Staramy się pokazywać, że tzw. "letniskowe" miejscowości, często okazują się mieć dużo gorsze powietrze niż miasta. Dwie stacje pomiarowe w Żarkach Letnisko na ulicy Żurawiej (blisko Nowej Wsi-dzielnicy Myszkowa) i na Sportowej wskazują dzisiaj 1 kwietnia prawie trzykrotnie przekroczoną normę były PM2.5 -norma 25 mikrogramów, wskazanie 69 mikrogramów, i o 74% przekroczoną normę pyłu PM10. W tym samym czasie, poranek 1. kwietnia większość wskaźników w Myszkowie pokazuje powietrze na granicy norm, z lekkimi przekroczeniami.

I to nie jest Prima Aprilis! Nie od dzisiaj widać, że zanieczyszczenie powietrza w "letniskowych" Żarkach potrafi być większe niż w Myszkowie, Żarkach. Stacja prywatna na ul. Żurawiej  jest zlokalizowana na szczycie lekkiego wzniesienia. Wokół nikt nie pali węglem, tylko instalacje gazowe i pompy ciepła. Więc skąd zanieczyszczenie? Wnioski są proste. Podczas gdy w szczególnie złych warunkach pogodowych gdy smog gromadzi się w miejscu, nie jest rozwiewany, w centrum Żarek Letnisko poziom pyłów potrafi być przekroczony o 1400%. Tak! Podobnie złe wskazania, zdarzają się wtedy w dolince Nowej Wsi. Na ul. Żurawiej czujnik Looko2 pokazuje wtedy np. przekroczenie normy pyłów "tylko" o 400-500%. Taka sytuacja jest widoczna w godzinach wieczornych, gdy "kopciuchy" włączają najwyższy bieg. Ale nad ranem, wszędzie,. również na Żurawiej jest tak samo jak w centrum Zarek Letnisko czy w Nowej Wsi. 

Jak z tego wniosek? 

Jeżeli wydaje się nam, że jakaś dzielnica, czy ulica "bo obok nikt nie kopci" jest wolna od zanieczyszczeń, to jesteśmy w błędzie. Zanieczyszczenia powietrza choć wykazują chwilowe znacznie różnice, to najpóźniej za kilka godzin wszędzie powietrze jest tak samo złe. 

I nie zmieni się to, do czasu aż nie usuniemy kopciuchów, a nawet tylko nieco mniej kopcących kotłów węglowych z podajnikiem, na pseudo eko-groszek

JotM

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe