SZKOŁY W ŚLĄSKIEM KSZTAŁCĄ UCZNIÓW W KLASACH O PROFILU STRAŻY GRANICZNEJ

  • 06.01.2021, 15:27
  • red
SZKOŁY W ŚLĄSKIEM KSZTAŁCĄ UCZNIÓW W KLASACH O PROFILU STRAŻY GRANICZNEJ
(Tarnowskie Góry, Racibórz) Od 1 września uczniowie w dwóch zespołach szkół na terenie naszego województwa rozpoczęli kształcenie w klasach, w których przedmiotem uzupełniającym jest Ochrona granicy państwowej z elementami prawa. Program nauczania, który przygotowany został przez Śląski Oddział Straży Granicznej (ŚOSG) ma na celu między innymi przygotowanie potencjalnych kandydatów do służby w Straży Granicznej.

W lutym br. z inicjatywy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej podpisano porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, a w kwietniu z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Na mocy porozumień, w obu szkołach w roku szkolnym 2020/2021 realizowany będzie program nauczania, który opracował ŚOSG. Uczniowie w klasach o profilu Straży Granicznej będą mieli przedmiot uzupełniający - Ochrona granicy państwowej z elementami prawa.
- Podpisane porozumienia mają na celu wspólne kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie tradycji narodowych i formacji granicznych, przygotowanie potencjalnych kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz wspólne organizowanie wydarzeń o charakterze naukowym i edukacyjnym. Nabyta w toku edukacji wiedza i umiejętności stanowić będą solidną podstawę dla kandydatów w trakcie procesu rekrutacji do służby w Straży Granicznej – wyjaśnia p.o. Rzecznika Prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego chor. szt. SG Szymon Mościcki.
W szkole w Tarnowskich Górach zajęcia prowadzić będzie mjr SG Przemysław Starczewski, natomiast w Raciborzu st. chor. szt. SG Krzysztof Nowak. Przedstawiciele Straży Granicznej uczestniczyli w rozpoczęciu roku szkolnego w obu szkołach.
Klasy o profilu Straży Granicznej powstały na razie w Tarnowskich Górach i Raciborzu. Choć oba miasta dzieli od naszego powiatu taka odległość, że mało prawdopodobne jest, by wielu nastolatków zechciało się tam kształcić (Tarnowskie Góry dzieli od stolicy naszego powiatu ok. 50 km, Racibórz ok. 120 km), to naszym zdaniem warto odnotować uruchomienie klas o takim. Może w przyszłości współpracę z ŚOSG nawiążą inne szkoły średnie, znajdujące się bliżej naszego powiatu?
(es) Foto: materiały prasowe Straży Granicznej

red

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe