Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 22:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BITWY UŁANÓW: SZCZEKOCINY 1939r. I KOMARÓW 1920r.

Rodzina Pułkowa 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie przesłała dla szkoły i środowiska Szczekocin wydawany od wielu lat Komunikat, w tym roku nr 29. Prezes Rodziny Pułkowej Jakub Krzysztof Czekaj dziękuje organizatorom obchodów w Szczekocinach rocznicy bitwy z 3 września 1939 r. oraz bitwy pod Komarowem, niedaleko Zamościa z 31 sierpnia 1920r. - ostatniej wielkiej bitwie kawaleryjskiej w historii Europy. Dowódcą zwycięskiej bitwy pod Komarowem był płk. Kornel Krzeczunowicz.
Podziel się
Oceń

Specjalne podziękowania dla mieszkańców, władz samorządowych oraz organizatorów corocznych obchodów w Szczekocinach zostały przesłane przez Jakuba Czekaja na ręce: Alicji Koper – Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego; Jolanty Wójcik – Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Szczekocinach „Nasza Szkoła”; Czesława Orlińskiego Prezesa Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach.
Dn. 3 września 2017 r. Społeczna Szkoła Podstawowa w Szczekocinach przyjęła imię 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Z datą 3 września 1939 r. wspominamy 3 i 8 Pułk Ułanów, które pod Szczekocinami (Tęgobórz, Domki) starły się z niemiecką dywizją lekką. Co roku przy pomniku 8 Pułku Ułanów w Szczekocinach środowiska uczniów, mieszkańców Szczekocin i okolic, Rodziny Pułkowej z Krakowa spotykają się na patriotycznej uroczystości. 
Uczestnikiem bitwy o Szczekociny był Michał Wołejko, żołnierz 8 Pułku Ułanów ur. 6 lutego 1916 r. w Gierwałach na Litwie. Oto fragment jego wspomnień: „Dnia 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa i pułk nasz wyruszył na granicę w Woźnikach, gdzie czołgi niemieckie zaatakowały nas. Następnego dnia w lasach janowskich zestrzeliłem samolot niemiecki. Dnia 3 września dotarliśmy do Szczekocin i tam była prawdziwa bitwa w której sporo z nas zginęło...”
Pod Szczekocinami zginęli Jan Kuś, kpr Suski, ułan Mikołaj Bankowski, ułan Mikołajek (pochowani na cmentarzu w Szczekocinach), ułan Stanisław Stachowski (pochowany na cmentarzu w Nakle) ułan Andrzej Jarek (pochowany na cmentarzu w Słupi).
Cud nad Wisłą, zwycięska bitwa warszawska z 1920 r. to lekcja historii, która łączy minione pokolenia ze współczesnymi. Na pomniku Józefa Piłsudskiego w Zawierciu, wspominamy legionistów ze Szczekocin, uczestników wojny bolszewickiej: Józefa Adamczyka (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości), Stanisława Górskiego, Wojciecha Dziubę, Jana Gaździckiego, Lonarda Gaździckiego, Aleksandra Grycnera, Jana Drożdzowskiego (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości) Teodora Kałużyńskiego  (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości) Józefa Makiełło, Antoniego Strzeleckiego, Ludwika Wojciechowskiego. Zweryfikowany również Jan Górski i Piotr Pisarski. W obronie Warszawy zginął harcerz druh Beno ze Szczekocin. 
Wiele wspomnień przekazał Jan Gaździcki ps. Kazik– szesnastoletni uczeń progimnazjum rosyjskiego z Zarzecza Szczekocin, ochotnik, żołnierz 2 Pułku Legionów, odznaczony Krzyżem Legionów oraz Medalem Polska Swojemu Obrońcy 1918-1921, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. 
Syn Jana Gaździckiego dziś prof. dr. hab. Jerzy Gaździcki z Warszawy kontynuuje tradycje niepodległościowe rodziny. Jako chłopiec ps. Gołąb wraz z ojcem Janem brał udział w Powstaniu Warszawskim. Obecnie jest prezesem jednego ze środowisk kombatanckich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz autorem niedawno wydanej książki „Pamięć o Powstaniu Warszawskim na Powiślu”. 
 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: PraktycznyTreść komentarza: I tak naprawdę to dopiero po wyborach nagle się okaże, że pan Bartnik już taki bezpartyjny nie jest. Przecież to Żak ma poparcie PO. Po drugie jeżeli potwierdzi się, że Bauerowa ma zostać wiceburmistrz (ona według mojej opinii to beton Pisowski) to mamy w Myszkowie słabo. A DZIŚ przyszła informacja, że Polsce PRZYZNANO 27 MLD złotych !!! A w tym przypadku lepiej mieć burmistrza z poparciem z PO bo Myszków zyska. A nie stawiać na niepewnego koniaData dodania komentarza: 15.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: KrystianTreść komentarza: Jak ta Bauer na wiceburmistrza to przecieź PIS jak diabli 😡Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: kibicTreść komentarza: NIK trzeba do tego klubu "zaprosić"? Banaś zaraz Bartnika prześwietli i cały klub ! Szkoda piłkarzy, którym nie zapłacono ! Skoro tak ma wyglądać zarządzanie to po co nam taki klub?Data dodania komentarza: 15.04.2024, 12:31Źródło komentarza: DZISIAJ MA WIAĆ. MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNIE
Reklama
Reklama
Reklama