Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

KOLEJNE OBOSTRZENIA ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ OD JUTRA

W środę popołudniu (04.11) premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem i uchronić polską służbę zdrowia przed załamaniem. Od poniedziałku najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Zamknięte zostają placówki kultury i większość sklepów w galeriach handlowych. Hotele będą mogły przyjmować tylko osoby, które podróżują służbowo. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada.
Podziel się
Oceń

- To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli – czytamy na stronie internetowej Rządu wyjaśnienia wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

 

NOWE ZASADY OD SOBOTY I PONIEDZIAŁKU

 

Od poniedziałku na naukę zdalną przechodzą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie starszych klas oraz młodzież ze szkół średnich też będzie kontynuowała w listopadzie naukę on-line. Jak zapowiadają rządzący, dzieci medyków i służb mundurowych będą mogły mieć zapewnioną opiekę w szkołach, a wszyscy nauczyciele będzie mieć możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej.

Już od jutra, tj. od soboty 7 listopada, zamknięte zostaną teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury. Z noclegów w hotelach będą mogli korzystać tylko ci, którzy podróżują służbowo. Zmiany dotkną również galerie handlowe – będą w nich czynne sklepy spożywcze, apteki, sklepy z artykułami kosmetycznymi, toaletowymi, środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą. W sklepach będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób – w sklepach o powierzchni do 100 m2 1 osoba na m2, a w sklepach powyżej 100 m2 1 osoba na 15 m2. Podobnie będzie w kościołach – 1 osoba na 15 m2.

 

DOTYCHCZASOWE OBOSTRZENIA NADAL OBOWIĄZUJĄ

Przedłużone do 29 listopada zostają ograniczenia, które rząd wprowadził już wcześniej, czyli: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich, zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, zawieszenie działania sanatoriów, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos, ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób, zakaz organizowania spotkań i imprez, ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

Rządzący przedstawili również 10 działań antykryzysowych dla branż, które będą najbardziej dotknięte kolejnymi obostrzeniami. Są to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR, wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2021 r. (wypłaty), pożyczki długoterminowe z gwarancją, dofinansowanie zatrudnienia, przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS, dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes, dofinansowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw, pokrycie kosztów leasingu przez ARP. (es)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: NiezadowolonyTreść komentarza: Po dropsy moge iść do spożywczego a kurier przyniesie mi przesyłkę na drugi dzień z drugiego końca kraju. STOP lenistwu.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 07:05Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: DAREKTreść komentarza: Prezes tylko tak potrafi. LOT też chciał ratować od zwolnień ludzi. Na szczęście to prezes wyleciał i jak widać LOT ma się dobrze. Na nieszczęście PP prezesa przytuliła.Data dodania komentarza: 26.03.2024, 21:18Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: MnmTreść komentarza: No i dobrze moje zamówienie poczta ponad miesiąc niesie i donieść nie może . Państwowe etaty są dobre dla tych co siedzą za biurkiem a tak w ogóle to przestarzałe jak abonament i telewizja panstwowaData dodania komentarza: 26.03.2024, 18:48Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: mieszkaniec MrzygłoduTreść komentarza: Panie Bartnik ja na Pana nie zagłosuje. Co to za dziwactwa o Mrzygłodzie Pan opowiadasz? Skoro jest pan prawnikiem to dlaczego nie ma pan kancelarii a pchasz się pan na stołek urzędniczy? Jak żyje a już długo żyje to adwokaci dobrzy to mają z czego żyć!!!Data dodania komentarza: 26.03.2024, 13:01Źródło komentarza: Bo Mrzygłód jest jakiś inny?
Reklama
Reklama
Reklama