Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

KOLEJNE OBOSTRZENIA ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ OD JUTRA

W środę popołudniu (04.11) premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem i uchronić polską służbę zdrowia przed załamaniem. Od poniedziałku najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Zamknięte zostają placówki kultury i większość sklepów w galeriach handlowych. Hotele będą mogły przyjmować tylko osoby, które podróżują służbowo. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada.
Podziel się
Oceń

- To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli – czytamy na stronie internetowej Rządu wyjaśnienia wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

 

NOWE ZASADY OD SOBOTY I PONIEDZIAŁKU

 

Od poniedziałku na naukę zdalną przechodzą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie starszych klas oraz młodzież ze szkół średnich też będzie kontynuowała w listopadzie naukę on-line. Jak zapowiadają rządzący, dzieci medyków i służb mundurowych będą mogły mieć zapewnioną opiekę w szkołach, a wszyscy nauczyciele będzie mieć możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej.

Już od jutra, tj. od soboty 7 listopada, zamknięte zostaną teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury. Z noclegów w hotelach będą mogli korzystać tylko ci, którzy podróżują służbowo. Zmiany dotkną również galerie handlowe – będą w nich czynne sklepy spożywcze, apteki, sklepy z artykułami kosmetycznymi, toaletowymi, środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą. W sklepach będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób – w sklepach o powierzchni do 100 m2 1 osoba na m2, a w sklepach powyżej 100 m2 1 osoba na 15 m2. Podobnie będzie w kościołach – 1 osoba na 15 m2.

 

DOTYCHCZASOWE OBOSTRZENIA NADAL OBOWIĄZUJĄ

Przedłużone do 29 listopada zostają ograniczenia, które rząd wprowadził już wcześniej, czyli: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich, zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, zawieszenie działania sanatoriów, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos, ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób, zakaz organizowania spotkań i imprez, ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

Rządzący przedstawili również 10 działań antykryzysowych dla branż, które będą najbardziej dotknięte kolejnymi obostrzeniami. Są to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR, wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2021 r. (wypłaty), pożyczki długoterminowe z gwarancją, dofinansowanie zatrudnienia, przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS, dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes, dofinansowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw, pokrycie kosztów leasingu przez ARP. (es)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: K.k.kTreść komentarza: P. MAZANEK kto Panu płaci? Może ta osoba boi się ze przegra wybory? PozdrawiamData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:37Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: Anonimowy.Treść komentarza: Nie jestem z PISu a chodzę na spotkania do Pana Tomka. W Poraju jak ktoś nie jest z Lewicy i PO to od razu musi być z PIS? No ludzie litości!!! :D Pan Mazanek stąpa po kruchym lodzie dla mnie ten Pan nie ma serca. Znam to na własnej skórze. Mam nadzieję, że jego nigdy ktoś tak nie opiszę, że jest bankrutem bo karma wraca! Pozdrawiam serdecznie i wesołych Świat.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:32Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Zbawiciel! Znalazł przyczynę. Teraz znajdź rozwiązanie problemu. Najlepiej sam się tam zatrudnij a dowiesz się jak to PiS rozkradł Pocztę i upodlił zwykłych listonoszy, przekonaj się jak się haruje w deszczu, śniegu, upale, mrozie po 12 godzin dziennie za najniższą krajową.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:35Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI P Autor komentarza: PIOTRTreść komentarza: Pan Budka nie wie co zrobić ze źle zarządzanymi spółkami ! Tylko rozliczałby byłych prezesów np. OrlenuData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:33Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI
Reklama
Reklama
Reklama