Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN

(Szczekociny) W tym roku z powodu pandemii koronawirusa obchody 226 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami w dniu 6 czerwca będą miały ograniczony charakter. Zamiast XIX rajdu upamiętniającego bitwę z 6 czerwca 1794 r. delegacje władz gmin Szczekociny, Moskorzew i Słupia złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rynku w Szczekocinach oraz przy kopcach – mogiłach: Prusaków za Chałupkami, Kosynierów lub Bartosza Głowackiego w Wywle oraz Kopca T. Kościuszki w Chebdziu.
NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN
Rekonstrukcja bitwy na polach Wywły 2014 rok
Podziel się
Oceń

W poprzednich 18 latach w rajdzie brało rocznie udział ponad 700 uczestników ze szkół powiatów: jędrzejowskiego, włoszczowskiego, zawierciańskiego. Organizatorzy uroczystości i rajdów to Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz gminy: Szczekociny, Słupia, Moskorzew oraz Oddział P.T.T.K. Zawiercie.
Szlak Kosynierów oznaczony jest kolorem żółtym, jego długość to 16 km. Czas przejścia to około 4-5 godzin. Szlak został wyznaczony w 1982 roku przez działaczy P.T.T.K. z Częstochowy i Kielc oraz gminy Szczekociny, Moskorzew, Słupia. Huta Częstochowa wykonała wiązki metalowych kos, które do dziś zachowały się na szlaku Kosynierów.
Stosunek sił w bitwie 6 czerwca 1794 roku był niekorzystny dla strony polskiej. Przewaga połączonych pod Szczekocinami sił rosyjsko – pruskich wyniosła 26,5 tysiąca wobec 15 tysięcy Polaków, w artylerii 133 armaty wobec 33 armat Kościuszki. O przegranej zadecydowała pomoc samego króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Nazajutrz po bitwie 7 czerwca król pruski zorganizował ucztę w pałacu szczekocińskim niszcząc jego zabytki, które odbudowała właścicielka pałacu Urszula z Morsztynów Dembińska zaciągając kredyt w banku niemieckim.
Wspomniana bitwa rozegrała się na wschód od Szczekocin w czworoboku między wsiami: Goleniowy, Wywła, Rawka, Chebdzie.
Dokładny opis bitwy autorstwa Zygmunta Waltera Janke został umieszczony w wydawnictwie „25 lata Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach 1992 – 2017” (str. 111 – 186). Ziemia z pola bitwy przekazana została do Kopca Kościuszki w Krakowie oraz do Maciejowic. Ciekawym wydarzeniem była rekonstrukcja i inscenizacja bitwy, która odbyła się w 2014 roku w Wywle. 
Pieszą wędrówkę na Szlak Kosynierów możemy rozpocząć od placu T. Kościuszki na rynku w Szczekocinach, gdzie stoi pomnik Naczelnika z 1917 r. Godny zwiedzenia jest XVII–wieczny kościół pw. św. Bartłomieja z pomnikiem Dembińskich. W sali konferencyjnej urzędu miasta obejrzeć można duży obraz „Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami” oraz szkice i obrazy ilustrujące bitwę. Idąc wzdłuż Pilicy dochodzimy do zespołu pałacowo – parkowego fundacji rodu Dembińskich. Kierując się do ul. Żeromskiego mijamy zalew i dochodzimy do przysiółka Chałupki, gdzie w 2012 roku była katastrofa kolejowa. Za Chałupkami leży kopiec Prusaków z krzyżem. Kolejny kopiec Kosynierów leży w kolonii Wywła, gmina Słupia. Pomnik – mogiła upamiętnia chłopskiego bohatera Bartosza Głowackiego, tysiąc żołnierzy oraz 2 generałów: Józefa Wodzickiego i Jana Grochowskiego. Idąc na północ dochodzimy do kopca T. Kościuszki w Chebdziu, gmina Moskorzew. To miejsce dowodzenia T. Kościuszki, naprzeciw usytuowane były oddziały Rosjan koło Przybyszowa i Prusaków w Wywle. Schodząc ze wzgórza dochodzimy do Moskorzewa gdzie zwiedzamy XIV–wieczny kościół i zbór ariański z XVI wieku. Tu 16-kilometrowy szlak kończy się.
Czesław Orliński



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: K.k.kTreść komentarza: P. MAZANEK kto Panu płaci? Może ta osoba boi się ze przegra wybory? PozdrawiamData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:37Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: Anonimowy.Treść komentarza: Nie jestem z PISu a chodzę na spotkania do Pana Tomka. W Poraju jak ktoś nie jest z Lewicy i PO to od razu musi być z PIS? No ludzie litości!!! :D Pan Mazanek stąpa po kruchym lodzie dla mnie ten Pan nie ma serca. Znam to na własnej skórze. Mam nadzieję, że jego nigdy ktoś tak nie opiszę, że jest bankrutem bo karma wraca! Pozdrawiam serdecznie i wesołych Świat.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:32Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Zbawiciel! Znalazł przyczynę. Teraz znajdź rozwiązanie problemu. Najlepiej sam się tam zatrudnij a dowiesz się jak to PiS rozkradł Pocztę i upodlił zwykłych listonoszy, przekonaj się jak się haruje w deszczu, śniegu, upale, mrozie po 12 godzin dziennie za najniższą krajową.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:35Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI P Autor komentarza: PIOTRTreść komentarza: Pan Budka nie wie co zrobić ze źle zarządzanymi spółkami ! Tylko rozliczałby byłych prezesów np. OrlenuData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:33Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI
Reklama
Reklama
Reklama