UPAMIĘTNILI KAPITULACJĘ NIEMIEC I KONIEC WOJNY W EUROPIE

  • 05.06.2020, 11:47 (aktualizacja 05.06.2020, 11:53)
  • Edyta Superson
(powiat myszkowski) Na początku maja obchodziliśmy 75. rocznicę kapitulacji Niemiec w ostatnim okresie II wojny światowej. Późnym wieczorem 8 maja 1945 roku Niemcy skapitulowały przed przedstawicielami Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W Polsce w okresie PRL-u oraz później, aż do 2015 roku, święto to obchodzone było 9 maja (kapitulacja Niemiec wg czasu moskiewskiego nastąpiła przed godziną 1 w nocy 9 maja). Święto upamiętniające koniec wojny w Europie nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy, nie towarzyszą mu również szeroko zakrojone obchody, tak jak ma to miejsce np. 3 maja lub 11 listopada. Nie oznacza to jednak, że ktoś zapomina o tym dniu. Najlepszym na to dowodem są samorządowcy, którzy upamiętniają tę ważną datę nie tylko w historii Polski, ale również Europy.

Choć II wojnę światową zakończyła kapitulacja Japonii, która nastąpiła 2 września, to nie mniej ważną datą i wydarzeniem z roku 1945 jest kapitulacja Niemiec, która miała miejsce przed północą 8 maja. To wydarzenie kończyło bowiem wojnę w Europie. Straszną wojnę, która zniszczyła nasz kraj i nasze społeczeństwo, które niedługo cieszyło się odzyskaną niepodległością. Historia lat 1939-’45 wciąż jest żywa w naszej pamięci, a skutki wojny jak również lat powojennych wciąż odciskają piętno na teraźniejszości.
W tym roku przypadała 75. rocznica zakończenia wojny w Europie. 8 maja, w Narodowym Dniu Zwycięstwa, w lokalnych obchodach tego święta uczestniczyli przedstawiciele powiatu myszkowskiego oraz samorządowcy z Myszkowa i Poraja.
W Myszkowie Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak, Zastępca Burmistrza Iwona Franelak oraz Sekretarz Miasta Sławomir Matyja złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. Oddali hołd zarówno poległym w wojnie myszkowianom, jak również wszystkim ofiarom II wojny światowej.
Tego dnia wieniec w tym miejscu złożyli również przedstawiciele samorządu powiatu - Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Janusz Romaniuk, Członek Zarządu Powiatu Jolanta Koral oraz Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji.
W Poraju wójt Katarzyna Kaźmierczak złożyła kwiaty na Pomniku Mogile Poległych w Dębowcu, oddając w ten sposób hołd wszystkim tym, którzy zginęli w walce o Polskę. Mogiła w Choroniu upamiętnia bitwę, jaką 3 września 1939 roku stoczyli żołnierze 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego z Niemcami. 
- Do wycofujących się w okolice Janowa polskich żołnierzy usytuowani na wzgórzu kościelnym Niemcy otworzyli ogień z broni maszynowej. Rozpoczęła się bitwa, w trakcie której zginęło 39 polskich żołnierzy z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca i 2 cywili. Wszyscy zostali pochowani właśnie w Mogile w Dębowcu – przypomina Urząd Gminy w Poraju.
Z powodu epidemii koronawirusa, podobnie jak 3 maja, w obchodach nie uczestniczyli kombatanci i weterani. Liczba uczestników została ograniczona do minimum, a składając kwiaty przy pomnikach zachowywali oni zasady bezpieczeństwa. 
(es)  Foto: UM Myszków, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, UG Poraj

Edyta Superson

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ap
ap 05.06.2020, 23:00
szok

Pozostałe