Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sąd wstrzymał decyzję o odebraniu im dziecka

Co może cię spotkać gorszego niż koronawirus?
Podziel się
Oceń

(Myszków) Pani Ilona po wypadku z 8 lutego najpierw przeszła zabieg operacyjny, obecnie przebywa na rehabilitacji w Ośrodku EDEN pod Zawierciem. Jej partner Zbigniew Hacaś nie może się dowiadywać ani o jej stan zdrowia, ani skontaktować, gdyż Eden został zamknięty z powodu epidemii, nie przyjmuje odwiedzin. A Ilona po wypadku ma zaburzenia mowy, przez telefon nie można jej zrozumieć. W szpitalu, gdzie Ilona trafiła po wypadku wpisano jako osobę do kontaktu jej biologicznego ojca. Dla szpitala „partner” z którym Ilona na 4- letniego syna Dawida to osoba „obca”. Nie miało znaczenia, że dla siebie są rodziną, mają dom, syna. Syna też próbowano jej zabrać. Gdy Ilona trafiła do szpitala, jej ojciec złożył do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poraju alarmujące zawiadomienie, że chłopiec jest zaniedbany, zagrożony przemocą domową. Pracownicy GOPS Poraj dwukrotnie odwiedzili rodzinę. Udzielili ojcu chłopca wsparcia, nie stwierdzili zagrożeń, które -ich zdaniem- uzasadniałyby ograniczenie władzy rodzicielskiej. Ale rutynowo powiadomiono o sytuacji rodziny Sąd Rejonowy w Myszkowie. A ten, na podstawie notatki GOPS i dwóch wywiadów telefonicznych podjął decyzję o umieszczeniu 4- letniego Dawida w rodzinie zastępczej. Do domu Zbigniewa Hacasia i Ilony w Żarkach Letnisko nikt w imieniu Sądu nie wszedł sprawdzić czy zarzuty są prawdziwe!

Historię Zbigniewa Hacasia opisaliśmy w artykule: „Decyzja Sądu o odebraniu dziecka”. Po naszym artykule Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego  w Myszkowie wstrzymał wykonanie postanowienia o umieszczeniu 4- letniego Dawida w rodzinie zastępczej. Chłopiec jest z ojcem. Gdy Zbigniew Hacaś dowiedział się od nas, o wstrzymaniu decyzji Sądu,  nieco odetchnął z ulgą: -Przynajmniej wiem, że nie muszę ze strachem patrzeć w okno, czy nie idzie ktoś z PCPR w asyście policji, żeby zabrać Dawida. GOPS Poraj przyznał nam asystenta rodziny.  Z Iloną (partnerka, matka Dawida), która przebywa w Edenie, nie wolno mi się skontaktować, bo jestem „obcy”. Podobno chodzi, spaceruje. Może lepiej byłoby jej w domu, ale nie mam jak się z nią skontaktować, telefon zabrał jej ojciec, formalnie najbliższy krewny. Choć my jesteśmy rodziną, Państwo Polskie traktuje nas jak obcych sobie ludzi. 
W środę 15 kwietnia Prezes Sądu Rejonowego w Myszkowie  Sędzia Magdalena Strzelczyk tak tłumaczy obecną sytuację chłopca: -Sąd wstrzymał wykonanie postanowienia o umieszczeniu małoletniego w rodzinie zastępczej. Zwróciliśmy się też do GOPS w Poraju z pytaniem, dlaczego ta instytucja zmieniła zdanie, co do oceny sytuacji rodzinnej, dlaczego ośrodek wycofał się z treści pisma, skierowanego wcześniej do tut. Sądu. 
Chodzi o wniosek skierowany przez GOPS Poraj o sprawdzenie sytuacji rodzinnej Zbigniewa Hacasia, pani Ilony, czy nie zagrożony jest interes dziecka. 
O informacje dotyczące działania GOPS Poraj w tej sprawie zwróciliśmy się do Wójta Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak. Ta powiedziała, że zna sprawę pobieżnie. Nie było w tym dniu w pracy dyrektor GOPS Celiny Giermali, więc wójt Kaźmierczak przekazała nam do słuchawki pracownik socjalną GOSP Poraj, która wyjaśniała działania ośrodka w sprawie pana Zbyszka i jego syna. 

Przypomnijmy tę wypowiedź:
Asystent rodziny GOPS w Poraju: -Nasi pracownicy dwukrotnie przeprowadzili wywiad w środowisku pana Zbigniewa. Są sporządzone notatki. Zbadaliśmy sytuację rodzinną po telefonach od ojca partnerki pana Zbigniewa, że miałaby tam dziecku dziać się krzywda (4 letni Dawid jest ich  wspólnym synem). Nie stwierdziliśmy nieprawidłowości. W poniedziałek 30. marca pan Zbigniew był u nas. Powiedział o decyzji Sądu, że dziecko ma być mu odebrane. Byliśmy wszyscy bardzo zaskoczeni. Nasi pracownicy podczas wizyt  w lutym nie stwierdzili takich nieprawidłowości, które uzasadniałyby odebranie mu dziecka. Pan Zbyszek na pewno jest nadopiekuńczy, może przydałaby mu się pomoc w wychowaniu syna, jakaś rada. Ale na pewno nie należy mu syna odbierać. Pomogliśmy mu napisać odwołanie od decyzji o umieszczeniu Dawida w rodzinie zastępczej. GOPS Poraj też napisał pismo do Sądu w tej sprawie z prośbą o uchylenie lub zawieszenie wykonania decyzji.” 

Jak potwierdza nam wójt Katarzyna Kaźmierczak, GOPS Poraj wysłał do Sądu pismo z wyjaśnieniami, które mają potwierdzać, że nie było intencją opieki społecznej zainicjowanie procedury ograniczenia władzy rodzicielskiej pani Ilonie i Zbyszkowi Hacasiowi. 
Naszym zdaniem mamy prawo sądzić, że na dezyzję Sądu o wstrzymaniu wykonania decyzji o odebraniu dziecka i ponownym sprawdzeniu sytuacji rodziny wpływ miał nasz interwencyjny artykuł. W pytaniach do GOPS Poraj Wydział Pracy Sądu Rejonowego w Myszkowie wprost odnosi się do naszego artykułu. Ponieważ w artykule nie było wymienione nazwisko urzędnika, z którym rozmawialiśmy (proszono nas o nie podawanie nazwiska, stąd sformułowanie „GOPS Poraj” i „Pracownik Socjalny GOPS Poraj”), Sąd pyta, czy cytowane przez nas wypowiedzi, to „oficjalne stanowisko GOPS Poraj”. Publikujemy dzisiaj oświadczenie dyr. GOPS w tej sprawie. 

Decyzja Sądu o odebraniu chłopca (teraz wstrzymana) nastąpiła po piśmie GOSP Poraj, i raporcie Kurator Sądowej Anny Smólskiej sporządzonym na podstawie dwóch telefonicznych rozmów z ojcem przebywającej w ośrodku Eden pani Ilony, i dorosłą córką Zbigniewa Hacasia, z którą on nie utrzymuje kontaktów. Postępowaniem Sądu oburzona była córka Zbigniewa Hacasia, z którą rozmawiamy telefonicznie. Pytamy ją o rozmowę z Kurator Sądową: „-Zadzwoniła pani kurator, powiedziała, że nie może się skontaktować z moim tatą. Nic jej nie mówiłam o rzekomej przemocy w domu, brudzie itp. Ta kuratorka dzwoniła, ale nawet nie wiem, o co jej chodziło.” 
-O co pytała kurator?
-Mówiła, że nie może się skontaktować z ojcem, czy mój ojciec pije, w sensie czy nadużywa alkoholu. Nie wiem, podobno tata spotyka się często z sąsiadem, który jest alkoholikiem. Ale ja nie wiem, co się u taty dzieje, nie mieszkam z nim od 10 lat i nie utrzymujemy kontaktów. Nie bronię go, ale i nie oczerniam. Byłam u ojca raz od wielu lat, w lutym. Dom był zaniedbany, to prawda. Dawidek w pampersie, co na 4- latka nie jest normalne. 
Nie dostrzegłam sytuacji zagrażających dziecku. Wg mnie, nie było takich przesłanek, żeby mu syna odbierać. Moim zdaniem zaocznie zabrali dziecko! (do skutecznego odebrania chłopca ostatecznie nie doszło -przyp. red.) Tak nie powinno być.”
Przypomnijmy, co o sprawie mówiła Prezes Sądu Rejonowego w Myszkowie sędzia Magdalena Strzelczyk: „-6 marca Sąd Rejonowy w Myszkowie otrzymał wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poraju o zbadanie sytuacji rodzinnej małoletniego. Pismo jest z 2 marca. W piśmie GOPS zawarł podejrzenia o stosowaniu przemocy wobec dziecka, nadużywaniu alkoholu. 
11 marca Kurator Sądowa sporządziła raport, w którym zawarła informacje, że dzień wcześniej nie została wpuszczona do miejsca zamieszkania dziecka, oraz informacje z telefonicznego wywiadu z Czesławem B. (ojciec Ilony, matki chłopczyka, która uległa wypadkowi) i Mileną K. (córka Zbigniewa Hacasia) którzy przyznali, że dziecko jest zaniedbane. Na tej podstawie została wydana decyzja Sądu o odebraniu chłopca i umieszczeniu go w rodzinie zastępczej. Żadnych innych informacji czy dokumentów w aktach sprawy nie ma. 26 marca ojciec dziecka odmówił wydania chłopca, tłumacząc, że dziecko jest przeziębione.”
Jest to wypowiedź, którą cytowaliśmy w artykule z 4 kwietnia 2020. Połączmy  kilka faktów: prezes Sądu potwierdza, że na dzień wydania decyzji o odebraniu dziecka cały materiał dowodowy to pismo GOPS Poraj i raport Kuratora Sądowego sporządzony na podstawie telefonicznej rozmowy z dwoma osobami: ojciec przebywającej w zamkniętym z powodu koronawirusa ośrodku Eden pani Ilony, o którym nasi rozmówcy mówią, że całe życie stosował wobec niej przemoc i córki Zbigniewa Hacasia, która sama potwierdza, że z ojcem „nie utrzymuje kontaktów”. W rozmowie z Gazetą Myszkowską kobieta stwierdza, że kurator mówiła jej, że „nie może się skontaktować z ojcem. Przypomnimy, że Kurator Sądowa Anna Smólska nie zastała Zbigniewa Hacasia w domu, zostawiła kartkę, a on oddzwonił. Nie było więcej żadnej próby odwiedzenia go w domu. Stwierdzenie, że z nim „nie ma kontaktu” należy poddać w wątpliwość. Wg naszych rozmówców nikt więcej, nawet telefonicznie, ze Zbigniewem Hacasiem nie próbował się kontaktować przed wydaniem dezyzji Sądu.
O sprawie piszemy od początku kwietnia. Czy przebywająca w Ośrodku Eden Ilona jest tego świadoma, że Sąd ograniczył jej prawa rodzicielskie i chciał jej odebrać syna? Rozmawiamy  z Kierownik Edenu, pielęgniarką Małgorzatą Polak: -Niestety nie mogę panu nic powiedzieć o naszej podopiecznej. Kontakt z nią może mieć tylko osoba, która została wpisana do kontaktu w szpitalu, stąd do nas trafiła. 
-Czy Pani Ilona ma wiedzę o decyzji Sądu? Może jej pani o tym powiedzieć? Powinna wiedzieć, że Sąd wydał postanowienie, o odebraniu jej dziecka.
-Sądzę, że powinien o tym zdecydować lekarz, co jej mówić. 
Dzwonimy do lekarza, doktora Marka Ciępki: -Niestety nie pamiętam tej pacjentki, nie wiem nawet czy miałem już z nią kontakt. 
-A może pan doktor porozmawiać z nią o sytuacji rodzinnej? 
-Proszę wysłać mi jej nazwisko sms-em. 

 

OŚWIADCZENIE
Niniejszym  pragnę  poinformować,  że  Kierownik Gminnego  Ośrodka  Pomocy Społecznej w Poraju nie udzielał  informacji  Gazecie Myszkowskiej  dotyczących  sytuacji  rodzinnej  pana  Zbigniewa  Hacasia  i  nie był autorem  wypowiedzi  zawartych  w    artykule „ decyzja sądu  o odebraniu dziecka”  zamieszczonym  w gazecie myszkowskiej  nr 14/ 2020   z  dnia 03.04.2020r. 
 Informacje, opinie w nim zawarte  nie są stanowiskiem   GOPS  w  Poraju.
Z  poważaniem 
Celina Giermala kierownik GOPS w Poraju


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: NiezadowolonyTreść komentarza: Po dropsy moge iść do spożywczego a kurier przyniesie mi przesyłkę na drugi dzień z drugiego końca kraju. STOP lenistwu.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 07:05Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: DAREKTreść komentarza: Prezes tylko tak potrafi. LOT też chciał ratować od zwolnień ludzi. Na szczęście to prezes wyleciał i jak widać LOT ma się dobrze. Na nieszczęście PP prezesa przytuliła.Data dodania komentarza: 26.03.2024, 21:18Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: MnmTreść komentarza: No i dobrze moje zamówienie poczta ponad miesiąc niesie i donieść nie może . Państwowe etaty są dobre dla tych co siedzą za biurkiem a tak w ogóle to przestarzałe jak abonament i telewizja panstwowaData dodania komentarza: 26.03.2024, 18:48Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: mieszkaniec MrzygłoduTreść komentarza: Panie Bartnik ja na Pana nie zagłosuje. Co to za dziwactwa o Mrzygłodzie Pan opowiadasz? Skoro jest pan prawnikiem to dlaczego nie ma pan kancelarii a pchasz się pan na stołek urzędniczy? Jak żyje a już długo żyje to adwokaci dobrzy to mają z czego żyć!!!Data dodania komentarza: 26.03.2024, 13:01Źródło komentarza: Bo Mrzygłód jest jakiś inny?
Reklama
Reklama
Reklama