PORAJ WYEMITUJE OBLIGACJE NA 939 TYSIĘCY ZŁOTYCH

  • 18.11.2019, 08:20
  • Tomasz
(Poraj) Podczas sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek, 31 października przyjęto między innymi uchwały ws. emisji obligacji oraz stawek podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Poraj wyemituje obligacje na blisko 940 tysięcy, które zostaną przeznaczone na spłatę rat kredytów. W tegorocznym budżecie były na nie zaplanowane środki. Pieniędzy zabraknie, bo gmina – tego budżet nie przewidywał – będzie musiała wypłacić pieniądze mężczyźnie, który w 2007 roku uległ wypadkowi na gminnej drodze. Po wypłacie tej należności, nie będzie środków na raty. Emisja obligacji jest konieczna, by gmina była w stanie opłacić wszystkie należności.

(Poraj) Podczas sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek, 31 października przyjęto między innymi uchwały ws. emisji obligacji oraz stawek podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Poraj wyemituje obligacje na blisko 940 tysięcy, które zostaną przeznaczone na spłatę rat kredytów. W tegorocznym budżecie były na nie zaplanowane środki. Pieniędzy zabraknie, bo gmina – tego budżet nie przewidywał – będzie musiała wypłacić pieniądze mężczyźnie, który w 2007 roku uległ wypadkowi na gminnej drodze. Po wypłacie tej należności, nie będzie środków na raty. Emisja obligacji jest konieczna, by gmina była w stanie opłacić wszystkie należności.


 

Jeszcze w tym roku Poraj wyemituje obligacje na łączną kwotę 939 tysięcy złotych (939 obligacji o wartości 1 tysiąca złotych każda). Propozycja nabycia obligacji skierowana będzie do indywidualnych adresatów (w liczbie mniejszej niż 150 osób). Środki uzyskane z emisji obligacji komunalnych zostaną przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Obligacje zostaną wyemitowane w ośmiu seriach. Wartość pierwszej z nich to 120 tysięcy, a każdej kolejnej to 117 tysięcy złotych. Wykup obligacji zaplanowano na lata 2026-2033.


 

Emisja obligacji w 2019 roku została zapisana w programie postępowania naprawczego, który został przyjęty na początku grudnia 2017 roku.


 

Gmina musi wypłacić pieniądze mężczyźnie, który 12 lat temu uległ wypadkowi na drodze gminnej (będzie to druga zapłata, bowiem kilka lat temu gmina już wypłaciła poszkodowanemu pieniądze). Należności, które musi zapłacić gmina wynikają z wyroku dot. zapłaty renty i zwrotu kosztów leczenia mężczyzny. Poraj musi zapłacić poszkodowanemu, nie ma innego wyjścia. Ale gmina nie spodziewała się takiego wydatku, budżet też nie był na to przygotowany. Gmina wypłaci mężczyźnie pieniądze, ale wtedy braknie w gminnej kasie pieniędzy, które miały być przeznaczone na spłatę rat pożyczek. Aby wypłacić pieniądze poszkodowanemu w wypadku z 2007 roku mężczyźnie i zapłacić raty kredytu, gmina musi skądś wziąć dodatkowe środki. Nie ma tutaj innej możliwości. - Obligacje w swej istocie spełniają funkcję kredytu, teraz jednak są dla Gminy bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy. Zasadniczym atutem obligacji jest ich elastyczność. Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały ws. emisji obligacji.


 

Podczas październikowej sesji „za” uchwałą ws. emisji obligacji zagłosowało dziesięciu radnych, pięciu było przeciw (Grzegorz Bojanek, Jolanta Chmura, Patryk Frendowski, Leszek Lach, Waldemar Sitek).


 

OD NOWEGO ROKU PODATKI PÓJDĄ W GÓRĘ


 

Każdego roku Minister Finansów ogłasza górne granice stawek kwotowych na kolejny rok. Stawki te wraz z uwzględnieniem wskaźnika ceny towarów i usług konsumpcyjnych z pierwszego półrocza 2018 roku w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku są brane pod uwagę przy planowaniu stawek podatków w gminie.


 

Uchwały ws. określenia stawek podatku od nieruchomości oraz stawek podatku od środków transportowych były podejmowane przez radnych na ubiegłotygodniowej sesji. Stawki podatku od nieruchomości przyjęte zostały przy 7 głosach „za” (od głosu wstrzymała się Ewa Masłoń, przeciw głosowali Grzegorz Bojanek, Jolanta Chmura, Patryk Frendowski, Leszek Lach, Bartosz Rajczyk oraz Waldemar Sitek, głosu nie oddała Barbara Caban).


 

Zgodnie z przyjętą uchwałą w przyszłym roku mieszkańcy Poraja zapłacą wyższe podatki od gruntów:


 

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od 1 m2 powierzchni - wzrost o 1 grosz z 0,83 zł w bieżącym roku do 0,84 w roku 2020 (górna granica ustawowa to 0,95 zł).


 

- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – od 1 ha powierzchni stawka wzrośnie z 4,71 zł do 4,80 zł (górna granica to 4,80 zł)


 

- pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1 m2 powierzchni wzrośnie o 1 grosz z 0,27 zł w 2019 r. do 0,28 zł w 2020 r. (górna granica to 0,50 zł)


 

- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym (...) – od 1 m2 powierzchni wzrośnie z 3,09 zł do 3,15 zł (górna granica to 3,15 zł).


 

Wzrosną również stawki opłat od budynków lub ich części (od 1 m2 powierzchni użytkowej):


 

- mieszkalnych z 0,77 zł w 2019 r. do 0,78 zł w 2020 r. (górna granica to 0,81 zł)


 

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - w tym roku stawka wynosi 19,16 zł, w przyszłym wzrośnie do 19,50 zł, przy czym górna granica to 23,90 zł


 

- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym wzrośnie z10,98 zł do 11,18 zł (górna granica to 11,18 zł)


 

- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (...), zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń wynosi obecnie 4,33 zł, w przyszłym będzie to 4,41 zł (górna granica to 4,87 zł)


 

- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego w bieżącym roku wynosi 3,60 zł, w przyszłym wynosić będzie 3,66 zł (górna granica to 8,05 zł) oraz od budynków letniskowych wzrośnie z 7,90 zł w 2019 r. do 8,05 zł w 2020 r. (górna granica to 8,05 zł)


 

Stawki podatku od środków transportowych w przyszłym roku będą wyższe o 3% w stosunku do roku bieżącego. W tym przypadku uchwała przyjęta została 12 głosami „za”. Przeciw zagłosowali Ewa Masłoń oraz Bartosz Rajczyk, głosu nie oddała Dagmara Superson-Kosztyła.


 

„TO NATURALNE RUCHY W SAMORZĄDZIE”


 

W rozmowie z nami wójt Katarzyna Kaźmierczak zapewniała, że gmina podnosi jedynie to, co musi. – Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, na przeciętnym gospodarstwie domowym podwyżka wynosi ok. 2 groszy. Stawka podatku od środków transportowych nie była podnoszona w ubiegłym roku. To symboliczny wzrost. Podwyżki – czegokolwiek, nie tylko podatków – mają charakter ogólny i wynikają z obciążeń, które dostają gminy. To są naturalne ruchy w samorządzie – mówiła wójt Katarzyna Kaźmierczak. Nadmieniła przy tym, że są gminy, które planują dużo wyższy wzrost podatków. Zdecydowanie zaprzeczyła, aby podwyżka podatków miała związek z sytuacją finansową gminy. Mówiąc innymi słowami, niesłusznym byłoby stwierdzenie, że w gminnej kasie brakło pieniędzy, więc mieszkańcy zapłacą wyższe podatki, by „łatać dziurę”.


 

Edyta Superson


 

Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe